facebook RSS # #

16.02.2020 04:31

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2020-01-22 15:46       aktualizacja: 2020-02-10 15:31       Wiadomości PAP
  A A A

RIO czuwa. Samorządy poszkodowane przez kłopoty PBS w Sanoku spotkały się z RIO

RIO czuwa. Samorządy poszkodowane przez kłopoty PBS w Sanoku spotkały się z RIO
Fot.PAP/D.Delmanowicz
Regionalna Izba Obrachunkowa w Rzeszowie zbiera informacje na temat sytuacji finansowej samorządów, które miały rachunki w niewypłacalnym Podkarpackim Banku Spółdzielczym. W tym celu w podkarpackim urzędzie wojewódzkim w Rzeszowie odbyło się w środę spotkanie samorządowców z przedstawicielami RIO.

Na Podkarpaciu ponad 30 samorządów ma rachunki w PBS, który od ubiegłego tygodnia jest w przymusowej restrukturyzacji. W związku tą sytuacją samorządy stracą blisko 43 proc. pieniędzy zdeponowanych na kontach w tym banku.

Jak powiedziała w środę na konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, spotkanie z przedstawicielami Regionalnej Izby Obrachunkowej to pokłosie jej poniedziałkowego spotkania z zainteresowanymi samorządowcami, które odbyło się w Sanoku.

Wojewoda przypomniała, że RIO jest organem nadzorującym gospodarkę finansową jednostek samorządu terytorialnego (JST). „To spotkanie jest po to, aby RIO powzięła informacje, jaka jest sytuacja finansowa tych samorządów, ale także aby ewentualnie ustalić sposób wsparcia dla tych jednostek, aby zachować ich płynność finansową, gdyby była ona zagrożona" - wyjaśniła Leniart.

Przypomniała, że na poniedziałkowym spotkaniu ustalono, że samorządowcy do piątku prześlą do urzędu wojewódzkiego informacje o wielkości strat. „Takie zestawienie zobowiązałam się przekazać na ręce ministra finansów i premiera. Mam nadzieję, że samorządy przedstawią mi również informacje, jakie to były środki, czy to były środki na świadczenie 500 plus, czy to były pieniądze na innego rodzaju świadczenia" - powiedziała Leniart.

Zdaniem wojewody, premier i minister finansów, kiedy zostaną poinformowani o wielkości strat JST i jakich rodzajów wydatków dotyczą, będą podejmować decyzje i działania, aby pomóc tym samorządom.

Leniart podkreśliła, że przymusowa restrukturyzacja PBS została przeprowadzona po raz pierwszy w Polsce. Dodała, że w przypadku braku przymusowej restrukturyzacji wszystkie pieniądze jednostek samorządu terytorialnego zdeponowane na kontach PBS zostałyby stracone.

15 stycznia Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) podjął decyzję o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji wobec PBS z siedzibą w Sanoku, a także o umorzeniu obligacji wyemitowanych przez bank. Wszczęcie restrukturyzacji oraz umorzenie obligacji nastąpiło w piątek 17 stycznia. Tego dnia, również zarząd Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych podjął uchwałę o wycofaniu z depozytu papierów wartościowych i zamknięciu kont ewidencyjnych dla obligacji wyemitowanych przez PBS w Sanoku.

BFG informował w piątek, że decyzja o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji wynikała ze złej sytuacji kapitałowej PBS w Sanoku. Bank był zagrożony upadłością i nie było przesłanek wskazujących, na to by działania nadzorcze lub działania banku pozwoliły we właściwym czasie usunąć to zagrożenie.

Przymusowa restrukturyzacja PBS w Sanoku odbywa się z użyciem banku pomostowego - Banku Nowego BFG S.A., instytucji o kapitale 100 mln zł.

BFG informował również, że klienci indywidualni, w tym osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a także mikrofirmy oraz MŚP zachowują swoje środki w całości. BFG gwarantuje oszczędności do równowartości 100 tys. euro, w złotych. Wyjątkiem od tej zasady są nieskapitalizowane, czyli naliczone, ale jeszcze niezaksięgowane na koncie odsetki od kwot przekraczających limit gwarancji BFG. Do nowej instytucji przenoszone są także kredyty.

W miniony wtorek bank wznowił działalność.

huk/ js/
TAGI: FINANSE
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2020-02-10 15:32:19
Redakcja: Oczywiście, poprawiliśmy:)
 
2020-02-10 11:10:14
bola: "Regionalna Izba Obrachunkowa w Sanoku zbiera informacje na temat sytuacji finansowej samorządów, które miały rachunki w niewypłacalnym Podkarpackim Banku Spółdzielczym".
W Sanoku nie ma RIO :)!!!
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25