facebook RSS # #

16.02.2020 16:33

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2020-01-24 12:03       aktualizacja: 2020-01-24 12:03       Wiadomości PAP
  A A A

Kto tu rządzi. Samorządowcy przeciw poszerzeniu kompetencji kuratora

Kto tu rządzi. Samorządowcy przeciw poszerzeniu kompetencji kuratora
Fot. PAP/ D. Delmanowicz
Nie może być tak, że nauczyciel dostanie nagrodę na wniosek kuratora oświaty, a nie dyrektora szkoły – uważają samorządowcy. Negatywnie ocenili taki pomysł resortu edukacji.

Chodzi o nagrody ministra i nagrody kuratorów oświaty za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej. Obecnie o taką nagrodę dla nauczyciela może wnioskować dyrektor szkoły, własną inicjatywę może podjąć także minister. Resort edukacji chce, by takie prawo przysługiwało również kuratorom oświaty.

Takie rozwiązanie nie spodobało się samorządowcom, którzy negatywnie odnieśli się do projektu na styczniowym posiedzeniu Zespołu ds. edukacji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

„W zarządzaniu jest szef, który zatrudnia, zwalania, decyduje o przyznaniu nagród. Ilu z nas chciałoby być takimi dyrektorami, którzy mieliby pracowników, którzy byliby nagradzani lub karani” – argumentowała Ewa Dumkiewicz-Sprawka, szefowa lubelskiej oświaty. „Na terenie danej szkoły ważny jest klimat pracy. Tylko taka szkoła jest twórcza i innowacyjna. Kiedy nauczyciel nie jest typowany do nagrody, a nagle kurator go typuje, robi się niezdrowa atmosfera” - podkreśliła.

Wskazywała także na niepokojące zdanie, które znalazło się w uzasadnieniu projektu nowelizacji rozporządzenia. Według MEN proponowana zmiana przepisów „pozwoli na docenienie pracy tych nauczycieli, którzy niekiedy z różnych przyczyn, nie zawsze merytorycznych, nie znajdują uznania u swoich pracodawców".

„O jakie przyczyny tu może chodzić? Przecież tego dyrektora wybieramy wspólnie z kuratorem oświaty” – zaznaczyła, przypominając, że kurator ma w komisji konkursowej taką samą liczbę przedstawicieli, co organ prowadzący.

W odpowiedzi przedstawiciel MEN wyjaśnił, że chodzi o sytuacje, w których nauczyciele mają osiągnięcia, a ze względu „na brak zażyłości z dyrektorami nie są nagradzani”. Jak poinformował, do resortu trafia sporo skarg w takich sprawach.

To nie przekonało strony samorządowej. „Kurator oświaty ocenia pracę dyrektora szkoły, zatem trzeba zaufać temu dyrektorowi, że on wytypuje nam do nagrody dobrych nauczycieli. Apeluję, by zostawić kompetencje nagradzania i wnioskowania dyrektorowi szkoły” – podsumowała Ewa Dumkiewicz-Sprawka.

„To jest nie do przyjęcia, żeby ktoś z boku wnioskował o nagrodę [dla nauczyciela]” – zgodziła się Anna Grygierek, burmistrz Strumienia. W imieniu strony samorządowej zawnioskowała, by ograniczyć propozycję MEN dającą kuratorom prawo do przyznawania nagród tylko do nauczycieli pełniących obowiązki dyrektora.

aba/

Pisaliśmy o tym: Prawo kuratora. Dyrektor szkoły dostanie nagrodę nie tylko na wniosek organu prowadzącego
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2020-01-27 09:04:40
om: Problem, który zauważa Ministerstwo, jest oczywisty dla każdego, kto kiedykolwiek zetknął się z pracą typowej polskiej szkoły. Zresztą zapewne podobnie dzieje się w wielu urzędniczych sitwach. Tym niemniej porażająca jest ta patologia w pisowskim sposobie myślenia o naprawie państwa: tam gdzie coś źle działa, stwórzmy możliwość ingerencji "z samej góry" i poddajmy wszystko władzy kierownictwa partyjnego, które naprawi wszelkie wypaczenia.
Tak się nie da! To po co w ogóle dyrektorzy, wójtowie i ktokolwiek inny. Drogi PiSie: bądź konsekwentny i weź wzór do końca z systemu PRL, który jest dla was źródłem tak wielkiej inspiracji. Niech w każdym podmiocie publicznym w tym kraju funkcjonuje podstawowa komórka partyjna PiS i niech jej sekretarz, podległy politycznie komu trzeba, pilnuje porządku. Gdy Kaczyński tupnie - każdy lokalny sekretarz podejmie interwencję i wyeliminuje wszelkie ludzkie krzywdy. Proste? Do dzieła!
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25