facebook RSS # #

16.02.2020 14:26

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2020-01-24 11:24       aktualizacja: 2020-01-24 11:28       Wiadomości PAP
  A A A

O prawdę. Prezydenci polskich miast przeciwko fałszowaniu historii

O prawdę. Prezydenci polskich miast przeciwko fałszowaniu historii
Fot.PAP/A.Warżawa
W obliczu ewidentnej próby zmiany historii zwracamy się do naszych zagranicznych miast partnerskich o przypomnienie prawdy historycznej podczas sesji Rad Miast, miejskich wydarzeń i uroczystości - zaapelowali prezydenci czterech polskich miast: Chełma, Stalowej Woli, Zamościa i Raciborza.

Włodarze wystąpili z inicjatywą "Poland First To Fight", która ma być sprzeciwem "wobec fałszowaniu historii przez rosyjskie władze".

"Dzisiaj wychodzimy z inicjatywą pokazania prawdy. Inicjatywą przesłania naszym miastom partnerskim informacji o tym, jak było naprawdę. Dlatego inicjując akcję „Poland First to Fight" zwracamy się do wszystkich samorządów o wspólne działania na rzecz prawdy historycznej. Działanie ponad podziałami politycznymi, ponieważ naszym obowiązkiem jest wspólne dbanie o pamięć naszych przodków, o pamięć o naszej historii" - piszą prezydenci: Chełma - Jakub Banaszek, Stalowej Woli - Lucjusz Nadbereżny, Zamościa - Andrzej Wnuk, Raciborza - Dariusz Polowy.

W tekście, który włodarze chcą rozpropagować wśród zagranicznych miast partnerskich podkreślono, że w ostatnim czasie jesteśmy świadkami próby budowania nowej narracji historycznej dotyczącej okresu II wojny światowej.

"Jest to próba zmiany historii i postawienia naszego Państwa w niekorzystnym, fałszywym świetle. To obraza i brak szacunku do wszystkich ofiar II wojny światowej - do żołnierzy, polskich bohaterów, którzy oddali życie za wolność i pokój. Z szacunku do nich musimy, ponad podziałami, zaprotestować. Na próby fałszowania historii musimy odpowiadać prawdą. Cytując Józefa Mackiewicza, polskiego pisarza, „Tylko prawda jest ciekawa" - podkreślają prezydenci.

"Prawda historyczna musi wybrzmieć, nie możemy pozwolić na jej fałszerstwo. Nie możemy biernie patrzeć i słuchać, jak na potrzeby wewnętrznej polityki inne państwa próbują budować fałszywą retorykę. Polska to dumny naród z wielkimi tradycjami. Z dobrymi, otwartymi na świat ludźmi. Jedne z najważniejszych cech jakie sobie cenimy, a zarazem jako naród przestrzegamy, to lojalność, odwaga i honor. Dlatego nie możemy pozwolić na obrażanie pamięci naszych przodków" - głosi oświadczenie.

W przygotowanym materiale włodarze krótko odnoszą się do istotnych dla polskiej historii wydarzeń: wybuchu II wojny światowej, paktu Ribbentrop-Mołotow, mordu w Katyniu i zbrodni Holokaustu czy Powstania Warszawskiego.

Przypominają podstawowe fakty jak ten, że II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 roku od ataku Niemiec na Polskę, a kilka dni wcześniej - 23 sierpnia - Niemcy i Rosja zawarły pakt Ribbentrop-Mołotow, którego celem było zniszczenie Polski. Prezydenci sprzeciwiają się zarzutom, iż "Polacy wyssali „antysemityzm z mlekiem matki".

"Te słowa bolą. Wypowiadane są na potrzeby wewnętrznej polityki, ale niestety są przejawem braku szacunku do kilku tysięcy polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Są przejawem braku szacunku do naszych bohaterów, którzy jako pierwsi informowali o Holocauście. Są przejawem braku szacunku do tych, którzy pomagali tworzyć Państwo Izrael, którzy ratowali w Polsce Żydów, mimo że groziła za to kara śmierci" - głosi tekst oświadczenia.

"Zdarza się, że obozy zagłady są przedstawiane jako polskie, ale nigdy tak nie było. To były i są niemieckie obozy zagłady, które powstały na ziemi polskiej, tylko dlatego, że nasz kraj był okupowany przez hitlerowski reżim" - podkreślono.

Prezydenci piszą ponadto, że "Rosjanie lubią przedstawiać się jako wyzwoliciele Polski" podczas gdy w rzeczywistości "„wyzwalając" nasz kraj zakuli go w kajdany komunizmu na kilkadziesiąt długich lat".

Prezydenci podkreślają, że fakty do których się odnoszą stanowią tylko kilka przykładów historycznych wydarzeń, które próbuje się obecnie definiować na nowo.

"Dzisiaj wychodzimy z inicjatywą pokazania prawdy. Inicjatywą przesłania naszym miastom partnerskim informacji o tym, jak było naprawdę (...) Zwracamy się z prośbą o przesłanie tej informacji dalej - do kolejnych zaprzyjaźnionych miast czy regionów. Prawda historyczna musi wybrzmieć, nie możemy pozwolić na jej fałszerstwo. Nie możemy biernie patrzeć i słuchać, jak na potrzeby wewnętrznej polityki inne państwa próbują budować fałszywą retorykę. Polska to dumny naród z wielkimi tradycjami. Z dobrymi, otwartymi na świat ludźmi. Jedne z najważniejszych cech jakie sobie cenimy, a zarazem jako naród przestrzegamy, to lojalność, odwaga i honor. Dlatego nie możemy pozwolić na obrażanie pamięci naszych przodków" - napisali prezydenci: Chełma, Stalowej Woli, Zamościa i Raciborza.

js/
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2020-01-27 09:23:24
om: A czy zadaniem własnym samorządu jest uprawianie propagandy i to w wymiarze polityki międzynarodowej?
Propagandy - bo stwierdzenia typu "my byliśmy i jesteśmy dobrzy i piękni, a tamci byli i są źli i brzydcy" nie mają nic wspólnego z historią.
Historia to udokumentowane fakty. Ocena tych faktów, to propaganda. W propagandzie - poza warstwą kompletnych zmyśleń - pewne fakty się uwypukla, inne pomniejsza, trzecie całkiem pomija. Tak robiły i robią wszystkie państwa dla swoich partykularnych interesów. Czy jest sens się na to oburzać (przecież Polska też ma swoją wersję propagandy, czego przykładem jest powyższy artykuł)? I czy potrzeba w tym cyrku jeszcze samorządowców?
 
2020-01-26 18:16:29
Łysy przedwcześnie: Może redakcja coś doda o Tragedii Górnośląskiej. Senat podjął uchwałę w celu upamiętnienia ofiar. Nadmieniam, że w szkole o tym nie nauczania.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25