facebook RSS # #

16.02.2020 18:07

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2020-01-29 15:57       aktualizacja: 2020-01-30 12:02       Wiadomości PAP
  A A A

Śmieci w potrzasku. Samorządowcy chcą rozwiązań systemowych ws. gospodarowania odpadami

Śmieci w potrzasku. Samorządowcy chcą rozwiązań systemowych ws. gospodarowania odpadami
Fot. MSWiA
Samorządowcy chcą rozwiązań systemowych ws. gospodarowania odpadami, dlatego zaopiniowali negatywnie przepisy o ich magazynowaniu; Ministerstwo Klimatu apelowało, żeby nie blokować rozporządzenia, które jest odpowiedzią na płonące składowiska odpadów.

Na środowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego strona samorządowa zaopiniowała negatywnie projekt rozporządzenia Ministra Klimatu w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów.

Dyrektor Biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski zwrócił uwagę, że minister klimatu Michał Kurtyka na spotkaniu z samorządowcami, 14 stycznia, zadeklarował, że powstanie specjalny zespół rządowo-samorządowy, który miałby się zająć systemowymi rozwiązaniami w zakresie gospodarki odpadami.

"Nie zaopiniujemy tego projektu rozporządzenia w innym trybie jak poprzez ten zespół, ponieważ uważamy, że to jest część rozwiązań systemowych, o które prosimy. Mamy nadzieję, że zespół zostanie szybko powołany i zajmie się m.in. tym projektem rozporządzenia, ale w szerszym kontekście, także rozszerzonej odpowiedzialności producenta" – podkreślił Porawski.

Wątek ten rozwinął sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich RP Leszek Świętalski. Jego zdaniem przy implementacji do polskiego prawa instytucji rozszerzonej odpowiedzialności producenta może nastąpić "diametralna" zmiana organizacji zadania własnego samorządów, jakim jest gospodarowanie odpadami komunalnymi.

"Dlatego zwróciliśmy się do pana ministra (Kurtyki) z jasnym wnioskiem, żeby do tego czasu nie wprowadzano do obiegu prawnego jakichkolwiek nowych regulacji o charakterze fakultatywnym i tych, które mogą mieć wpływ na podrożenie systemu, tym samym wzrost opłat, a to rozporządzenie wyczerpuje obydwa znamiona" – ocenił Świętalski.

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski zwrócił uwagę, że poza oświatą, sprawa odpadów jest "najbardziej gorącym tematem" ostatnich miesięcy. "Pewnie gdyby nie te olbrzymie podwyżki, do których zostaliśmy zmuszeni, ten temat nie byłby jakoś wywołany" – zauważył.

Według prezydenta Sopotu niezwykle potrzebne jest spojrzenie kompleksowe, a samorządy nie chcą tych kwestii rozwiązywać "wyrywkowo". "Stąd nasza prośba o zrealizowanie obietnicy ministra, żeby powołać taki zespół. (…) Żebyśmy pilnie spojrzeli całościowo na temat śmieci, w tym na to rozporządzenie. Możemy to zrobić bardzo szybko, jesteśmy gotowi pracować od jutra w takim zespole" – zadeklarował Karnowski.

Z kolei prezydent Lublina Krzysztof Żuk zwrócił uwagę, że z miast dochodzi coraz więcej sygnałów , że system dzisiaj się nie bilansuje, choć zgodnie z przepisami powinien.

"Nakładanie na nas coraz większych wymagań, to rozporządzenie jest tego przykładem, bez odniesienia się do kompleksowego rozwiązania tego problemu, w tym również partycypowania samorządów w potencjalnych źródłach przychodów, mówimy o zagospodarowaniu odpadów niekomunalnych, nie rozwiąże problemów w skali całego kraju. To jest ostatni moment, żeby wyjść z tego chaosu" – powiedział.

Nawiązał też do odpowiedzialności producentów, którzy – według Żuka - również muszą wziąć odpowiedzialność za odpady. "Samorządy nie są w stanie wziąć całości odpowiedzialności za gospodarowanie odpadami, bo nie mamy takiej możliwości finansowej, ani uregulowań prawnych" – wyjaśnił.

Wiceminister klimatu Małgorzata Golińska zauważyła, że rozszerzona odpowiedzialność producenta nie jest zawarta w projekcie rozporządzenia dot. magazynowania odpadów, w związku z tym nie widzi powodu, aby te dwie sprawy łączyć.

W jej ocenie prace zapowiedzianego zespołu przyspieszą, co powiązała z powołaniem w środę na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu Jacka Ozdoby, który będzie zajmował się w resorcie m.in. gospodarką odpadami.

"Myślę, że w jego kompetencji będzie realizacja obietnicy pana ministra. Ja podtrzymuję, że jeżeli taka deklaracja na spotkaniu padła, na pewno ten zespół został powołany, natomiast prosiłabym, żeby nie blokować rozporządzenia, tym bardziej, że o jego przyjęcie wnioskują do nas pisemnie przedstawiciele wielu samorządów" – zaznaczyła.

Naczelnik Departamentu Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Klimatu Łukasz Turowski wyjaśnił, że o jak najszybsze wydanie rozporządzenia zaapelowali wójtowie, burmistrzowie i prezydenci m.in.: Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Rzeszowa, Rybnika, Trzcianki, Strzegomia i Opola.

Jak podkreślił Turowski, obecnie w porządku prawnym nie ma przepisów regulujących te kwestie. "Warunki magazynowania odpadów ustalane są na podstawie wniosku złożonego przez wnioskodawcę, nie mają oparcia w przepisach" – wskazał.

Zdaniem Turowskiego problemy powstają w sytuacjach spornych. "Jeżeli przedsiębiorąca nie chce czegoś zrobić, żąda podstawy prawnej do konkretnego rozwiązania, które proponuje urząd i wtedy następuje problem z wydaniem decyzji o sposobie, w jakim zdaniem organu powinno być zabezpieczone środowisko" – wyjaśnił.

Turowski powiedział, że projekt rozporządzenia jest reakcją rządu na pożary składowisk sprzed dwóch lat, a potrzebę jego wdrożenia ocenił jako pilną.

Prezydent Rybnika Piotr Kuczera wyjaśnił, że kierowane do resortu postulaty Śląskiego Związku Gmin i Powiatów dotyczyły rozwiązań systemowych, w tym tych dotyczących magazynowania odpadów. "Powinno być to dopracowane, a nie traktowane w sposób wyrywkowy, powołanie zespołu jest doskonałym pomysłem" – ocenił.

kic/

TAGI:
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2020-01-30 11:55:41
om: Brawo. Niezbędna jest presja na rząd, by w temacie odpadów się obudził i przestał udawać, że jest ok, bo na własną prośbę Polska stanęła na granicy kryzysu śmieciowego.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25