facebook RSS # #

26.09.2018 13:44

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-11-06 14:17       aktualizacja: 2017-11-06 14:45       WYBORY SAMORZĄDOWE 2018
  A A A

Kto na prezydenta. Partie wskazują pierwszych kandydatów na prezydentów miast

Kto na prezydenta. Partie wskazują pierwszych kandydatów na prezydentów miast
Fot. Fotolia
Rafał Trzaskowski, Jacek Jaśkowiak, Tadeusz Zysk, Hanna Zdanowska i Alicja Chybicka to niektórzy potencjalni kandydaci na prezydentów miast wojewódzkich w wyborach samorządowych. W stolicach województw pojawiają się już pierwsze prawdopodobne kandydatury w walce o fotele prezydenckie.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zapowiedział, że kandydatem na prezydenta Warszawy będzie Rafal Trzaskowski. Nowoczesna forsuje natomiast na tę funkcję członka zarządu partii Pawła Rabieja. PSL, wśród osób, z których zostanie wybrany kandydat na prezydenta Warszawy, wymienia członka komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Bartosza Opalińskiego oraz rzecznika Stronnictwa Jakuba Stefaniaka.

Wiceszef MON Michał Dworczyk zapowiedział, że PiS bierze w stolicy pod uwagę start wiceszefa MS Patryka Jakiego i marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.

We Wrocławiu PO i Dolnośląski Ruch Samorządowy zgłosili już kandydatów na prezydenta. Kandydatem PO jest posłanka prof. Alicja Chybicka. Partia podkreśliła, że jej kandydatura jest popierana m.in. przez PSL oraz Unię Pracy. Wspierają ją też niektóre ruchy miejskie i organizacje pozarządowe.

Natomiast Dolnośląski Ruch Samorządowy pod koniec października na konwencji podjął decyzję, że kandydatem na prezydenta Wrocławia będzie członek zarządu woj. dolnośląskiego Jerzy Michalak.

W Łodzi Hanna Zdanowska ma trzeci raz ubiegać się o prezydenturę z rekomendacji PO. „To nasz murowany kandydat. Chciałbym, by prezydent Zdanowska startowała nie tylko z naszym poparciem, ale także Nowoczesnej” – zapewnił szef regionu łódzkiego PO Paweł Bliźniuk.

PiS swojego kandydata w przyszłorocznych wyborach samorządowych w Łodzi ma ogłosić później, a pozostałe ugrupowania uzależniają decyzje w tej sprawie od ewentualnych zmian w ordynacji wyborczej.

Potencjalnym kandydatem PiS na prezydenta Poznania jest wydawca Tadeusz Zysk. Poznański poseł PiS Szymon Szynkowski vel Sęk przekazał, że zarząd okręgowy zaproponował kandydaturę Zyska władzom centralnym i jest ona najpoważniej brana pod uwagę.

Kandydatem PO na prezydenta Poznania będzie obecnie urzędujący prezydent Jacek Jaśkowiak. Szef wielkopolskich struktur PO Rafał Grupiński poinformował, że Jaśkowiak jest naturalnym kandydatem ugrupowania na stanowisko prezydenta Poznania, a partia nie rozważa innej kandydatury.

Jedynym wskazanym już kandydatem na prezydenta Bydgoszczy jest zajmujący to stanowisko drugą kadencję Rafał Bruski z PO. Możliwym kandydatem PiS jest poseł Tomasz Latos. Inne ugrupowania nie podjęły jeszcze decyzji w tej sprawie.

Z kolei w Lublinie jedynym obecnie zadeklarowanym kandydatem na prezydenta jest urzędujący prezydent tego miasta Krzysztof Żuk z PO.

Swojego kandydata na prezydenta Lublina nie wskazał jeszcze PiS. Przewodniczący Wojewódzkiego Zespołu Samorządowego PiS, poseł Sylwester Tułajew powiedział, że ogłoszenia nazwiska kandydata można się spodziewać w pierwszym lub drugim kwartale przyszłego roku.

Na Śląsku większość prezydentów miast unika deklaracji ws. starań o reelekcję. Śląska PO zapowiedziała, że decyzje nt. kandydatów będą powstawały po wewnętrznych wyborach władz struktur powiatowych i regionalnych, a rzecznik śląskich struktur partii poseł Wojciech Król wyraził opinię, że „pewniakami” mogą czuć się obecni, rządzący z sukcesami prezydenci, jak Arkadiusz Chęciński w Sosnowcu, Andrzej Kotala w Chorzowie, czy Piotr Kuczera w Rybniku.

Kandydatem PO na prezydenta Radomia będzie prawdopodobnie obecnie urzędujący na tym stanowisku Radosław Witkowski. PiS nie przedstawił jeszcze swojej kandydatury, ale branych jest pod uwagę kilka osób. Inne ugrupowania czekają m.in. na zasady ordynacji wyborczej.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

mm/ woj/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25