facebook RSS # #

15.12.2018 06:58

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-11-10 17:36       aktualizacja: 2017-11-14 11:07       WYBORY SAMORZĄDOWE 2018
  A A A

Kodeks do zmiany. PiS zaproponował nowelizację Kodeksu wyborczego

Kodeks do zmiany. PiS zaproponował nowelizację Kodeksu wyborczego
Fot.PAP/L.Szymański
Złożony w piątek przez PiS w Sejmie projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego przewiduje wprowadzenie od wyborów w 2018 roku zasady dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, uelastycznienie terminu wyborów samorządowych oraz zmianę sposobu wybierania PKW.

Autorzy projektu argumentowali, że uwzględniając stanowiska prezydenta, opozycji i samorządowców, wprowadzają zasadę ograniczenia do dwóch kadencji włodarzy miast i wsi dopiero od 2018 roku.

Zodnie z projektem wybory do rad gmin mają być proporcjonalne. W gminach do 20 tys. mieszkańców nie obowiązywałby próg wyborczy. W wyborach do rady gminy i sejmiku województwa w każdym okręgu wyborczym wybieranych ma być od 3 do 7 radnych.

Kandydat na wójta, burmistrza i prezydenta będzie mógł się ubiegać o mandat radnego w swojej gminie, ale nie będzie mógł kandydować do rady powiatu i sejmiku wojewódzkiego.

Organizacja wyborów ma przejść całkowicie w ręce Państwowej Komisji Wyborczej. "Nie może być tak, że gmina, wójt, burmistrz, czy prezydent, który zazwyczaj jednocześnie ubiega się o kolejną kadencję, jednocześnie organizuje wybory" - tłumaczył poseł PiS Łukasz Schreiber.    

Reforma Państwowej Komisji Wyborczej zakłada wybór siedmiu jej członków przez Sejm, przy czym największy klub parlamentarny wskazywałby trzech. Po jednym wskazałyby Trybunał Konstytucyjny i Naczelny Sąd Administracyjny. Do PKW będą mogły zostać zgłoszone osoby spełniające wymagania do pełnienia stanowiska sędziego. Byliby oni wybierani przez parlament proporcjonalnie do liczebności klubów parlamentarnych, po uprzednim wskazaniu przez kluby.

Zgodnie z projektem, obecna kadencja PKW wygasłaby wraz z końcem kadencji Sejmu, a wyboru nowej Komisji dokonaliby posłowie kolejnej kadencji.

Inna z zaproponowanych zmian w prawie wyborczym umożliwi odejście od sztywnego terminu zarządzania wyborów samorządowych. Z obecnych przepisów wynika, że przyszłoroczne wybory mogą się odbyć tylko w jednym terminie - 11 listopada. W tym samym terminie przypadną obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Ponadto - zgodnie z propozycją prezydenta Andrzeja Dudy - 11 listopada miałoby się odbyć postulowane przez niego referendum konsultacyjne w sprawie zmian w konstytucji.

Zgodnie z propozycjami PiS pierwszy możliwy termin wyborów samorządowych przypadałby ok. 20 października 2018 roku.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 11 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-11-16 20:00:12
Adam: To nie wójt organizuje wybory samorządowe tylko Gminna Komisja Wyborcza (terytorialna)powoływana przez komisarza wyborczego. Wg obecnych przepisów w Gminnej Komisji Wyborczej nie ma prawa zasiadać reprezentant urzędującego wójta. Takie jest prawo.
 
2017-11-16 07:34:15
Adi: Myślę, że przede wszystkim posłowie powinni być wybierani maksymalnie ma dwie kadencje. Często nierozgarnięci zrobili sobie zawód z posła.
 
2017-11-15 07:16:41
URZĘDNIK: Uważam, że będzie powołany dodatkowy sztab ludzi, a praktycznie pracownicy urzędów przygotują wszystko. Komisarz wojewódzki czy powiatowy to tylko podpisze i za to otrzyma wynagrodzenie. Przecież teraz cały ciężar przygotowania wyborów spoczywa na dyrektorów Delegatur, a komisarz wyborczy podpisuje przygotowane dokumenty.Dlaczego tak się wykorzystuje pracowników samorządowych? Gdzie PKW znajdzie tylu prawników. Chyba, że sędziowie nie będą mieli wyboru. Jak może urzędnik wyborczy przygotowywać wybory nie w swojej gminie? Trochę mnie dziwi, że tak mało urzędników wyborczych wypowiada się w tym temacie.
 
2017-11-14 09:45:56
OldestWoman: No i co redakcjo? Mój komentarz nie był po linii?
 
2017-11-14 07:43:50
wyborca: A czemu nikt nie pisze/ nie mówi o powiatowym komisarzu wyborczym, korpusie urzędników wyborczych. Jakie koszty, ile dodatkowych etatów!!! I jak to wpłynie na rzekomo teraz beznadziejne funkcjonowania procedur wyborczych.
A co z faktem, że MIESZKAŃCOM (gmina to mieszkańcy) ODBIERA SIĘ PRAWO co do ustalania okręgów i obwodów wyborczych. Już nie będziemy o tym decydować. Tylko z góry ustali się nam ilu radnych, w ilu okręgach i gdzie mamy wybierać/głosować.
 
2017-11-14 07:42:21
OldestWoman: Liczę na to, że w gminach za przeprowadzenie wyborów i te wszystkie zadania, a nawet jeszcze więcej, niż wymienił "jesteście śmieszni" będzie odpowiedzialna komórka terenowa PiS. Może razem z księdzem proboszczem, ktoś w końcu musi umieć myśleć. I coś mi się wydaje, że w skład komisji wyborczych już nie powinni wchodzić pracownicy instytucji gminnych, czyli ludzie od roboty, bo w końcu ktoś musiał to wszystko w komisji ogarnąć. Niech to zrobi ktoś wybrany przez PKW, a materiały po wyborach mogą odbierać delegatury KBW i sobie je potem zarchiwizować. Jeżeli wybory organizuje państwo, to państwo powinno gminom zapłacić za wynajęcie lokali wyborczych, a nie jak dotąd wykorzystywać je nieodpłatnie. I powinno też zapłacić za przechowywanie urn wyborczych, kabin i innego wyposażenia albo sobie je zabrać i przechowywać na własny koszt.
 
2017-11-13 18:57:03
w większej skali: przeźroczyste urny to nie jest dobry pomysł, bo nikt nie zmusi wyborcy, aby schował kartę do głosowania do koperty przed jej wrzuceniem do urny, a jak będzie widać jak zagłosował, to mamy naruszenie przepisów wyborczych
 
2017-11-13 16:03:46
jesteście śmieszni: "Nie może być tak, że gmina, wójt, burmistrz, czy prezydent, który zazwyczaj jednocześnie ubiega się o kolejną kadencję, jednocześnie organizuje wybory" - tłumaczył poseł PiS Łukasz Schreiber.

Co to za brednie? Dlaczego gmina nie może organizować wyborów, które są przygotowywane zgodnie z kalendarzem wyborczym, ordynacją wyborczą? PKW i tak nadzoruje prace. Każdy może w każdym momencie zgłosić swoje uwagi, pytania, nawet po wyborach?
Jeżeli poseł szrajber insynuuje, że kandydat na prezydenta czy wójta fałszuje wyniki wyborów to PEWNIE ma dowody na nieprawidłowo przeprowadzone wybory w KONKRETNYCH miejscach, czyli obwodowych komisjach wyborczych. MUSI TO ZGŁOSIĆ do PKW, bo jest to jego zakichany obowiązek.

Kto jak nie gmina zna lepiej geografie lokali? Przecież większość znajduje się w szkołach.
Kto ma ustalać te lokale? Kto ma organizować rekrutacje osób do komisji? Kto przeprowadzi rekrutację osób do obsługi informatycznej + szkolenie + sprzęt?
Kto spakuje materiały wyborcze z podziałem na komisje?
Kto przygotuje obwieszczenia, wydrukuje je i rozwiesi na mieście?
Kto odbierze te materiały z lokali wyborczych po policzeniu i zatwierdzeniu protokołów z wynikami wyborczymi?
Kto zarchiwizuje te materiały wyborcze?

Takich pytań jest więcej ale dla niektórych liczy się tylko końcowy wynik....
 
2017-11-13 12:11:34
kij: Dwukadencyjność bez komunalnej służby cywilnej w to kompletne zepsucie samorządów w małych gminach. Jak można wybierać największego urzędnika w gminie z ulicy co parę lat, a ten pozatrudnia swoich członków komitetu wyborczego , potem będzie następny i następny. Szkoda samorządów, które staną się przechodnie i poważnie ich traktować już nie ędzie można.
 
2017-11-11 23:03:21
hmm: dwu kadencyjność w gminach? to po co w gminach strategie, plany programy wieloletnie skoro co zmiana władzy to zmiana wszystkiego i niestety ale nie zawsze w dobrym kierunku. Próg wyborczy powinien być wszędzie, a zrezygnowanie z progu w gminach do 20 tys grozi tym, że mniejszość będzie dyrygowała większości co ma robić.
 
2017-11-11 16:59:11
Jan: No wreszcie, nareszcie urzędujący wójt nie będzie organizował wyborów, w których sam startuje. Wg moich obserwacji to była główna przyczyna przyrastania do stołków. Konkurenci z zewnątrz układu związanego z urzędem gminy byli praktycznie bez szans! Cały urząd ze wszystkimi jednostkami gminnymi działały na rzecz. Wiadomo czyją.
Oby tylko od tego nie wycofali się. Tylko tak można przewietrzyć, tylko tak. Trzymam kciuki!
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25