facebook RSS # #

15.12.2018 13:02

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-11-29 16:09       aktualizacja: 2017-11-29 16:18       WYBORY SAMORZĄDOWE 2018
  A A A

Kodeks partyjny. Liroy i "Bezpartyjni" krytycznie o zmianach w prawie wyborczym

Kodeks partyjny. Liroy i
Fot. PAP/T. Gzell
Proponowane przez PiS zmiany w Kodeksie wyborczym odbierają obywatelom prawo decydowania o sobie i możliwość głosowania na lokalnych kandydatów - ocenił w środę poseł niezrz. Piotr Liroy-Marzec.

Zaproponowane przez posłów PiS zmiany w Kodeksie wyborczym obejmują m.in. wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin, a także powołanie komisarzy wyborczych wojewódzkich i powiatowych. Projekt PiS zakłada również zmiany w sposobie ustalania składu Państwowej Komisji Wyborczej - siedmiu na dziewięciu sędziów ma być wybieranych przez Sejm.

Liroy-Marzec w środę na konferencji prasowej w Sejmie, zorganizowanej przez stowarzyszenie "Bezpartyjni", zwrócił uwagę, że zmiany ordynacji wyborczej, autorstwa PiS, będą faworyzować partie polityczne w wyborach samorządowych. "Będzie to skutkowało tym, że ludzie w samorządach będą jeszcze bardziej podatni na zakładanie im smyczy przez szefów partyjnych, którzy wypisują listy wyborcze" - przekonywał poseł.

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek podkreślił, że zaproponowane przez PiS zmiany będą sprzyjały partiom politycznym a nie społecznościom lokalnym. "Z niepokojem spoglądamy na projekt nowego prawa wyborczego, które uderza w formacje bezpartyjne, uderza w środowiska lokalne. Chcemy temu zapobiec. Komisarze polityczni z całą pewnością będą działali na korzyść partii rządzącej" - ocenił.

Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki zauważył, że 98 proc. Polaków nie posiada legitymacji partyjnych. "Zielona Góra podniosła się z kolan nie dzięki partiom politycznym, ale dzięki mieszkańcom. Pozwólmy decydować ludziom, a nie partiom" - apelował.

W ocenie radnego sejmiku woj. lubuskiego Łukasza Mejzy, propozycje zmiany w Kodeksie wyborczym "zamordują" obywatelskość. Podkreślił, że samorząd to obywatelskość, lokalność i wsłuchiwanie się w głos mieszkańców. "W samorządzie nie ma miejsca na toczenie partyjnych sporów, w samorządzie jest miejsce na ciężką pracę" - przekonywał.

Według Mejzy, po wprowadzeniu zapowiadanych przez PiS zmian, młodzi ludzie nie będą mogli realizować sie w pracy dla społecznosci lokalnej. "My młodzi, którzy chcemy się realizować w samorządzie nie będziemy mogli tego robić, ponieważ będziemy musieli zapisać się do partii politycznej" - podkreślił. (PAP)

autor: Mateusz Mikowski

mm/ kkż/ mrr/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-12-04 22:41:01
spec: w ramach dobrej zmiany - o ile mają być proporcjonalne wybory, należałoby zakazać partiom wystawiania list - w wyborach lokalnych, tj. powiatowych i gminnych. Partie mogłyby wystawiać listy tylko w wyborach regionalnych do sejmiku województwa. W wyborach lokalnych komitety wyborcze nie powinny mieć żadnych kontaktów z partiami. Należałoby albo wrócić do wyborów wojtow przez rady albo jeśli wojta wybieralibysmy jak teraz - trzeba opracować przepisy umożliwiające odwołanie wojta w razie naruszenia prawa albo w razie niewykonywania uchwał rady gminy.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25