facebook RSS # #

15.11.2018 18:44

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-12-01 15:03       aktualizacja: 2017-12-01 16:19       WYBORY SAMORZĄDOWE 2018
  A A A

Własne wysłuchanie. Samorządowcy organizują debatę o nowelizacji Kodeksu wyborczego

Własne wysłuchanie. Samorządowcy organizują debatę o nowelizacji Kodeksu wyborczego
Fot. PAP/L. Szymański
Korporacje samorządowe zapraszają na wysłuchanie obywatelskie w sprawie projektu zmian w Kodeksie wyborczym. Dyskusja odbędzie się 9 grudnia w Warszawie.

Chodzi o projekt nowelizacji niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. Zakłada on zmiany w ustawach o samorządzie gminy, powiatu, województwa oraz w Kodeksie wyborczym.

„Celem wysłuchania jest przedstawienie opinii na temat projektu ustawy o fundamentalnym znaczeniu - zmieniającej m.in. sposób organizacji wyborów na szczeblu samorządowym, określania granic okręgów wyborczych oraz warunki związane z biernym prawem wyborczym, a także regulującej zasady funkcjonowania organów samorządowych na różnych szczeblach i sposoby udziału mieszkańców w samorządzie” – informują organizatorzy.

W ich ocenie prace nad projektem ustawy, zgłoszonym przez grupę posłów, prowadzone są niezwykle szybko i przedstawicielom samorządów lokalnych nie umożliwiono zaprezentowania pogłębionych stanowisk i opinii.

Jak przypominają, wnioski o przeprowadzenie wysłuchania publicznego w Sejmie zostały odrzucone przez większość członków Komisji Nadzwyczajnej, która pracuje teraz nad projektem ustawy.

„Dlatego, jako przedstawiciele strony społecznej i samorządowej, wychodzimy z inicjatywą organizacji Obywatelskiego publicznego wysłuchania” – czytamy w zaproszeniu przesłanym do redakcji Serwisu Samorządowego PAP. „Wśród nas - organizatorów tego wysłuchania - istnieją różnice w ocenie proponowanych rozwiązań, ale to, co nas łączy, to troska o jakość polskiej debaty publicznej: o rzetelność argumentacji i otwarty, partycypacyjny charakter dyskusji” – podkreślają sygnatariusze.

Pod zaproszeniem na wysłuchanie podpisały się: Unia Metropolii Polskich, Unia Miasteczek Polskich, Związek Gmin Wiejskich Rzeczpospolitej Polskiej, Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich i Związek Województw Rzeczpospolitej Polskiej. Wśród organizatorów wydarzenia są także: Centrum Badań Ilościowych nad Polityką Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytet Warszawski, Kongres Ruchów Miejskich, Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych oraz Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.

Zaproszenie w załączniku pod tekstem.

aba/
TAGI: WYBORY
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25