facebook RSS # #

15.11.2018 18:43

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-12-03 11:10       aktualizacja: 2017-12-04 16:26       WYBORY SAMORZĄDOWE 2018
  A A A

Losy ordynacji. Pierwsze decyzje nadzwyczajnej komisji sejmowej

Losy ordynacji. Pierwsze decyzje nadzwyczajnej komisji sejmowej
Fot. Fotolia
Powiatowy komisarz wyborczy dokona podziału gminy na obwody głosowania, zniesione zostanie głosowanie korespondencyjne, protokoły głosowania będą sporządzane odręcznie, w dwóch kopiach – takie m.in. zmiany przyjęła już nadzwyczajna komisja sejmowa, zajmująca się nowelizacją Kodeksu wyborczego i ordynacji wyborczej w wyborach samorządowych.

Piątek, 1 grudnia, był kolejnym dniem prac sejmowej komisji nadzwyczajnej nad projektem PiS, zakładającym zmiany organizacji i zasad wyborów samorządowych. Komisja zaczęła te prace we wtorek (28 listopada), ale do piątku ich nie zakończyła – wznowi je w poniedziałek rano. Przed posłami jest jeszcze rozpatrzenie zapisów dotyczących powoływania składu Państwowej Komisji Wyborczej, ale i wiele innych kwestii.

Dotychczas komisja opowiedziała się m.in. za zmianą przewidującą, że to powiatowy komisarz wyborczy dokona podziału gminy na obwody głosowania. Przegłosowano też zniesienie głosowania korespondencyjnego. Posłowie opozycji wnioskowali o odrzucenie tego zapisu w całości, na co komisja się nie zgodziła.

Zdaniem Mariusza Witczaka (PO), zapis o podziale gminy na obwody przez komisarzy, to „podstawowa trucizna” projektowanej ustawy. „Chcecie tak kroić okręgi wyborcze, żeby wygrywać wybory” - oświadczył.

„Istota tej propozycji polega na tym, aby zabrać dzisiejsze uprawnienia osobom, które są wybitnie zainteresowane tym, aby takich zmian dokonywać, czyli kandydującym w wyborach" – replikował Łukasz Schreiber (PiS). Po wprowadzeniu tej zmiany - jak wskazywał - podziału gminy będą dokonywać „niezależni urzędnicy”. Schreiber poinformował też, że „planowane jest złożenie poprawki, by komisarzami wyborczymi nie mogły być osoby należące do partii politycznych”.

Oprócz tej zmiany komisja przegłosowała – pomimo sprzeciwu opozycji - zniesienie głosowania korespondencyjnego. Przyjęła także zmianę, która zakłada, że protokoły - w dwóch kopiach - będą sporządzane odręcznie po zakończeniu głosowania. Dopiero po ich podpisaniu dane będą wprowadzane do systemu elektronicznego.

Podczas obrad posłowie przyjęli również przepis określający wygląd karty do głosowania. Pierwsza strona, zgodnie z projektowaną zmianą, będzie zawierać tytuł oraz spis treści, składający się z nazw komitetów wyborczych. Natomiast na drugiej zostanie umieszona informacja o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu. Z kolei na trzeciej i kolejnych będą umieszczone listy kandydatów wraz z symbolem graficznym komitetu wyborczego.

W piątek z udziału w pracach komisji zrezygnowała Państwowa Komisja Wyborcza.
„Przewodniczący PKW pan Wojciech Hermeliński w związku z powtarzającymi się podczas prac komisji oskarżeniami pod adresem PKW i KBW o fałszowanie wyborów, które są tolerowane przez większość członków komisji, podjął decyzję, że na tym etapie nie będziemy uczestniczyli w pracach nad zmianami w Kodeksie wyborczym” - powiedziała w piątek PAP rzeczniczka PKW Anna Godzwon.

Szefowa komisji Anna Milczanowska (PiS) zapewniła, że PKW ma możliwość zabierania głosu podczas posiedzeń. „Zaproszenie cały czas jest aktualne, takiego wyboru dokonało PKW i Krajowe Biuro Wyborcze, w związku z tym nie widzę nic złego po stronie komisji, przewodniczącej komisji” – zaznaczyła posłanka. „Uważam, że tego typu pismo i tego typu zachowanie to jest dopiero arogancja władzy w wykonaniu PKW i KBW" - dodała.

Projekt PiS wprowadza zmiany w Kodeksie wyborczym oraz trzech ustawach regulujących funkcjonowanie samorządów: gminnego, powiatowego i wojewódzkiego.

Zmiany obejmują m.in. wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin do 20 tys. mieszkańców, a także powołanie komisarzy wyborczych wojewódzkich i powiatowych. Komisarze wojewódzcy mają dokonać - w terminie 3 miesięcy od wejścia ustawy w życie - podziału gminy, powiatu, województwa na okręgi wyborcze w wyborach do rady gminy, rady powiatu, sejmiku województwa (obecnie podziału takiego dokonują władze samorządowe).

Projekt PiS zakłada również zmiany w sposobie ustalania składu Państwowej Komisji Wyborczej - siedmiu na dziewięciu sędziów ma być wybieranych przez Sejm. Obecnie w skład Komisji wchodzą sędziowie delegowani przez Sąd Najwyższy, Trybunał Konstytucyjny i Naczelny Sąd Administracyjny.

jmk/

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
TAGI:
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-12-04 10:44:33
OldestWoman: Oskarżanie o fałszowanie wyborów bez skrawka dowodu, to jest dopiero arogancja władzy. Ale władza belki w swoim oku nie widzi.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25