facebook RSS # #

13.11.2018 20:09

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-12-04 10:23       aktualizacja: 2017-12-04 11:34       WYBORY SAMORZĄDOWE 2018
  A A A

Ważność głosu. PKW o nowej definicji znaku „x”

Ważność głosu. PKW o nowej definicji znaku „x”
Fot. Fotolia
PKW wyjaśniła, że zgodnie z nową definicją znaku "x" na karcie do głosowania, będą to „co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki”. Taką definicję przyjęła sejmowa komisja nadzwyczajna, zajmująca się zmianami w Kodeksie wyborczym.

Jak podala PKW w komunikacie, podczas posiedzenia komisji nadzwyczajnej Państwowa Komisja Wyborcza opowiedziała się za pozostawieniem dotychczasowej definicji, zgodnie z którą „x” to dwie linie, przecinające się w obrębie kratki.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj argumentowała, że znak „x” został dlatego zdefiniowany jako dwie linie, przecinające się w kratce, żeby wykluczyć wszelkie wątpliwości, jak wygląda ważny głos. Dodała, że wyborcy i członkowie komisji wyborczych od lat są edukowani, jak wygląda znak „x”.

„Ludzie są przyzwyczajeni do tego, co to znaczy znak „x” i co to znaczy oddać ważny głos” – podkreśliła.
Tokaj zaznaczyła, że „x” obowiązuje w zdecydowanej większości krajów europejskich.

PKW w swoich uwagach do projektu zmiany w Kodeksie wyborczym podkreślała, że zmiana definicji znaku „x” będzie przedmiotem wielu wątpliwości i rozbieżności podczas ustalania wyników głosowania.

Podczas prac sejmowych przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński argumentował, że za co najmniej dwie linie przecinające się wewnątrz kratki trzeba będzie uznać gwiazdkę, hasztag czy znaki matematyczne.

Posłowie w głosowaniu zdecydowali jednak o przyjęciu nowej definicji tego znaku.

Rozpatrywany projekt PiS w sprawie zmian w Kodeksie wyborczym zakłada m.in. wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, zlikwidowanie JOW-ów w wyborach do rad gmin oraz zmiany w PKW.

jma/ woj/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-12-05 09:43:53
konkretnygość: 1. Po co taka zmiana? Po prostu dla odwrócenia uwagi, większego zamieszania przy tej nowej ordynacji.
Dla pisu najważniejsze jest ustawienie Okręgów wyborczych tak, aby proporcjonalnie mieli największe szanse na wygraną, a Komisarze wyborczy w Urzędach Wojewódzkich mają ustalać te Okręgi wg poleceń partii.

2. Urzędnik wyborczy MUSI mieć wykształcenie prawnicze. Po co? Przecież urzędnik wyborczy odpowiedzialny jest za całą logistykę wyborczą w gminie i przede wszystkim MUSI umieć organizować i zarządzać pracą wszystkich współpracujących z nim osób.
W jaki sposób Urzędnik wyborczy ma mieć wpływ na wynik wyborów? Przecież wszyscy dookoła patrzą mu na ręce. PKW, KBW, mężowie zaufania, ludzie w komisjach, wyborcy, przedstawiciele partii.
Malo osób wie, czym tak naprawdę zajmuje się urzędnik wyborczy, bo odpowiedzialny jest np. za:
- przygotowanie wszystkich obwieszczeń oraz ich rozplakatowanie
- całą logistykę związaną z lokalami wyborczymi (również tymi zamkniętymi czyli szpitali, aresztów itp) ich wyposażeniem, zabezpieczeniem,
- rekrutacją kandydatów do obwodowych komisji , ich weryfikacją, losowaniem, szkoleniem, wszelkich zmian w komisjach, wypłatą diet
- logistyką materiałów wyborczych, (kart do głosowania, przepisów prawnych,) materiałów szkoleniowych, biurowych, materiałów do spakowania kart po zakończeniu pracy komisji (worków, papierów, sznurków itp.)
- rekrutacją operatorów informatycznych, wyposażeniem informatycznym, dostarczeniem papieru do drukowania protokołów itp
- logistyką podzielenia wszystkich materiałów wyborczych na poszczególne komisje i ich dostarczeniem do komisji
- organizacją odbioru materiałów wyborczych po głosowaniu od komisji (często urzędnik wyborczy kończy swoja pracę dopiero wtedy jak ostatnia komisja dostarczy materiały, a jest to np. o 10:00 rano następnego dnia po wyborach, bo obwodowa komisja wyborcza nie radzi sobie ze zwykłą matematyką.
Pamiętać trzeba, że to komitety wyborcze zgłaszają kandydatów do komisji, a urzędnik wyborczy tylko weryfikuje sprawy formalne. Nie ma on wpływu na inteligencję tych ludzi.

3.Mam pytanie do pana schreibera o KONKRETNE DOWODY na jego insynuacje o fałszowaniu wyborów przez urzędników wyborczych. Jeżeli ma takie dowody to jego obywatelskim obowiązkiem jest zgłosić ten fakt do prokuratury.
Niech nie zapomni, że każdy może zgłosić do PKW protest wyborczy.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25