facebook RSS # #

16.01.2019 14:30

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-12-21 10:10       aktualizacja: 2017-12-21 10:22       WYBORY SAMORZĄDOWE 2018
  A A A

Prezydent o noweli. Andrzej Duda ocenia zmiany w Kodeksie wyborczym

Prezydent o noweli. Andrzej Duda ocenia zmiany w Kodeksie wyborczym
Fot. PAP/P. Supernak
Podzielam część obaw dotyczących zmian w ordynacji; mam nadzieję, że Senat przywróci w noweli Kodeksu wyborczego możliwość głosowania korespondencyjnego - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Ocenił jednak, że ustawa ma też bardzo wiele dobrych rozwiązań.

Prezydent został w Polsat News zapytany o ocenę uchwalonej przez Sejm w zeszłym tygodniu nowelizacji Kodeksu wyborczego. Nad ustawą pracuje obecnie Senat. We wtorek prezydent rozmawiał na temat zmian w ordynacji z przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej, sędzią Wojciechem Hermelińskim.

"Cześć obaw, wątpliwości (szefa PKW - PAP) jest dla mnie zrozumiała i sam mam nadzieję, że takie zmiany zostaną wprowadzone w Senacie, jak choćby w kwestii głosowania korespondencyjnego. Tutaj bym chciał, żeby Senat rzeczywiście dokonał zmian" - przyznał prezydent.

Podkreślił, że chodzi przede wszystkim o umożliwienie głosowania korespondencyjnego osobom niepełnosprawnym.

Prezydent dodał, że oczekuje również zmian w przepisach dotyczących komisarzy wyborczych. "Przy komisarzach uważam, że powinien tam zostać dodany taki element, że gdyby Państwowa Komisja Wyborcza nie akceptowała danego kandydata na komisarza to powinna być możliwość, aby została wskazana w tym zakresie inna osoba i to także uważam, że Senat powinien rozważyć" - powiedział Duda.

Zgodnie z uchwaloną przez Sejm zmianą Kodeksu wyborczego minister spraw wewnętrznych i administracji będzie przedstawiać Państwowej Komisji Wyborczej kandydatów na 100 komisarzy wyborczych oraz trzech kandydatów na Szefa Krajowego Biura Wyborczego. Jeśli PKW nie powoła ich w określonym czasie, minister będzie mógł sam "niezwłocznie" powołać zarówno komisarza, jak i nowego Szefa KBW.

Prezydent został zapytany, czy "ten element upolitycznienia wyborów", nie jest dla niego "niepokojący".
Zdaniem Dudy, zaproponowane rozwiązania to "mechanizm zabezpieczający". "Tak samo jest również w innych instytucjach - np. to prezydent wybiera I prezesa Sądu Najwyższego spośród przedstawionych mu kandydatów, podobnie jest w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, też prezesa wybiera prezydent spośród kilku przedstawionych mu kandydatów i nikt nie mówi, że to jest jakieś upolitycznienie. Uważam, że to rozwiązanie jest do zaakceptowania" - powiedział.

Prezydent ocenił, że w ustawie "jest też bardzo wiele dobrych rozwiązań, które przyczynią się do zwiększenia pewności wyborów i wpłyną pozytywnie na bezpieczeństwo wyborów". Zapytany, czy zatem podpisze uchwalone przez Sejm zmiany, odpowiedział: "chcę zobaczyć ustawę w ostatecznym kształcie".

Uchwalona w czwartek przez Sejm nowelizacja Kodeksu wyborczego wprowadza m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz zmiany w sposobie wyboru członków PKW. Znosi również głosowanie korespondencyjne. Senator PiS Marek Pęk zgłosił podczas środowych obrad Senatu poprawkę umożliwiającą takie głosowanie osobom niepełnosprawnym.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25