facebook RSS # #

18.12.2018 17:40

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-01-02 14:32       aktualizacja: 2018-01-03 14:48       WYBORY SAMORZĄDOWE 2018
  A A A

Deklaracja ministra. Kompetencje mają być decydujące przy wyborze komisarzy

Deklaracja ministra. Kompetencje mają być decydujące przy wyborze komisarzy
Fot. PAP/J.Kaczmarczyk
„Kompetencje, a nie sympatie polityczne, będą kryterium wyboru komisarzy wyborczych” - zapewnił we wtorek szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Gwarancją uczciwości wyborów ma być wpływ Państwowej Komisji Wyborczej na wybór komisarzy i szefa Krajowego Biura Wyborczego.

Zgodnie z uchwaloną w grudniu 2017 r. przez Sejm zmianą Kodeksu wyborczego to minister spraw wewnętrznych i administracji ma przedstawiać Państwowej Komisji Wyborczej kandydatów na 100 komisarzy wyborczych oraz trzech kandydatów na szefa Krajowego Biura Wyborczego. Jeśli PKW nie powoła ich w określonym czasie, minister będzie mógł sam „niezwłocznie” powołać zarówno komisarza, jak i nowego szefa KBW.

Do ustawy senatorowie zaproponowali poprawki, które zwiększają rolę PKW w powoływaniu komisarzy wyborczych oraz szefa Krajowego Biura Wyborczego. Zgodnie z nimi w „przypadku uzasadnionych zastrzeżeń” zarówno wobec kandydatów na komisarzy wyborczych, jak i szefa KBW, PKW poinformuje o tym niezwłocznie ministra spraw wewnętrznych, który wskaże nowych kandydatów. Jedna z senackich poprawek zapewnia też Państwowej Komisji Wyborczej możliwość odwołania przez nią szefa KBW - w uzgodnieniu z ministrem spraw wewnętrznych.

Teraz propozycjami Senatu ma się zająć Sejm.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, pytany we wtorek w radiowej Trójce, jakim kryteriami będzie się kierował przy wyborze komisarzy wyborczych, odpowiedział: „Kompetencjami tych ludzi, którzy obejmą te stanowiska. Nie sympatiami politycznymi. To muszą być niezależni urzędnicy, taka jest rola tych ludzi”.

Błaszczak dodał, że dotąd komisarzy wyborczych wybierał minister sprawiedliwości - spośród sędziów. „Dotychczas sędziowie czuwali nad tym procesem” – powiedział. Przekonywał, że nowe rozwiązanie, zakładające wpływ PKW na wybór komisarzy, będzie gwarancją uczciwości wyborów. Szef MSWiA argumentował też, że we Francji minister spraw wewnętrznych jest odpowiedzialny za przygotowanie „całego procesu wyborczego”.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
TAGI:
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-01-11 09:10:29
URZĘDNIK: Nie wierzę, że o wyborze komisarzy będą decydować kompetencje. Przecież to ma być polityk, a nie fachowiec. Cała ta zmiana kodeksu wyborczego wprowadza wiele niezrozumiałych rozwiązań. Urzędnik wyborczy nie może przeprowadzać wyborów w swojej gminie, a kto lepiej od niego zna "teren" i możliwości. W komisjach wyborczych nie ma być przedstawicieli burmistrza. A kto się zna na wyborach? Będą to przypadkowi ludzie, którzy zgłaszają się do komisji żeby dostać dietę, a nie wykonać dobrze zadanie. W ogóle nie wyobrażam sobie tego zamieszania i przeprowadzenia wyborów zgodnie z przepisami. Kto zmusi pracownika do przyjęcia funkcji urzędnika wyborczego. Osoby, które mają pojęcie o wyborach w zdecydowanej większości moim zdaniem odmówią. Który szef gminy oddeleguje swojego pracownika na tak długi okres do pracy w innej. To jest wypracowany pewien model. Powtarzam,że ważne w prawidłowym przeprowadzeniu wyborów są osoby doświadczone i odpowiedni ludzie w komisjach, a nie przypadkowi, którzy często nie mają pojęcia. Przy szkoleniu członków komisji powtarzam najważniejsze zapisy kodeksu, wytycznych PKW. Mówię, że przez cały dzień jako urzędnik wyborczy jestem do dyspozycji komisji, aby nie popełniali błędów. Można doczytać w wytycznych PKW. Kiedyś w czasie wyborów przewodnicząca komisji poprosiła 2 razy o dowiezienie zaświadczeń. Zapytałam po co jej tyle, a ona na to, że daje wszystkim wyborcom. Odpowiedziałam jej, że to tylko na wniosek osób zainteresowanych. Przecież o tym mówiłam na szkoleniu. Zapytałam ją gdzie ma wytyczne PKW, które dostała. A ona na to " a co to są wytyczne?". Kiedy jej wytłumaczyłam to mi odpowiedziała, że ma w domu. To jest jeden z takich prostych przykładów, a mogę je ja i inni urzędnicy wyborczy przedstawić dużo. Na myśl co się bedzie działo przy wyborach samorządowych od razu podnosi mi się ciśnienie. Co to będzie
?
 
2018-01-11 08:03:03
WB: Czekamy na oczywistą deklaracje nowego Ministra, przecież tylko kompetencje brane są pod uwagę przy hurtowej wymianie Prezesów przez Ministra Sprawiedliwości Pana Ziobro, inne nominacje też są takie po co te deklaracje.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25