facebook RSS # #

13.12.2018 08:36

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-01-30 12:31       aktualizacja: 2018-02-27 13:50       WYBORY SAMORZĄDOWE 2018
  A A A

Korpus urzędników. PKW: utworzony zostanie Korpus Urzędników Wyborczych

Korpus urzędników. PKW: utworzony zostanie Korpus Urzędników Wyborczych
Fot. PAP/M.Obara
W każdej gminie działać będą urzędnicy wyborczy, którzy będą tworzyć Korpus Urzędników Wyborczych.  Osoby te muszą mieć wykształcenie wyższe i być bezpartyjne – podała Państwowa Komisja Wyborcza

W środę wchodzi w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. Jej częścią jest nowelizacja Kodeksu wyborczego.

Państwowa Komisja Wyborcza zwróciła uwagę, że zgodnie z ustawą w każdej gminie działać będą urzędnicy wyborczy, powoływani przez Szefa Krajowego Biura Wyborczego. Będą oni tworzyć Korpus Urzędników Wyborczych.

„Urzędnik wyborczy musi mieć wykształcenie wyższe i być pracownikiem administracji rządowej lub samorządowej, albo jednostek im podległych lub przez nie nadzorowanych. Urzędnik taki nie będzie mógł wykonywać swojej funkcji w gminie, na obszarze której pracuje i (poza miastami na prawach powiatu) mieszka” – poinformowano w komunikacie komisji wyborczej.

Jak dodano, urzędnik ten nie będzie mógł należeć do partii politycznej ani prowadzić działalności niedającej się pogodzić z pełnioną funkcją. Według PKW, urzędnikiem wyborczym nie będzie mogła też być osoba, skazana za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.

PKW poinformowała ponadto, że do zadań urzędników wyborczych należeć będzie między innymi przygotowanie i nadzór nad przebiegiem wyborów w obwodowych komisjach wyborczych, organizowanie szkoleń dla członków tych komisji a także dostarczenie kart do głosowania do obwodowych komisji wyborczych. „Wynagrodzenie, jakie będzie otrzymywać urzędnik wyborczy, będzie proporcjonalne do czasu realizacji zadań” – podkreśliła PKW.

Zmiany w Kodeksie wyborczym dotyczą ponadto m.in. zmiany definicji znaku „X” i zasad ważności głosu. Zgodnie z nową definicją znak „X” to „co najmniej dwie linie”, które przecinają się w obrębie kratki.

Wprowadzone zostaną też dwa rodzaje obwodowych komisji wyborczych, a głosowanie w lokalach obwodowych komisji wyborczych będzie transmitowane. Głosowanie korespondencyjne ograniczono do osób niepełnosprawnych.

Ustawa wprowadza także nowe zasady powoływania Szefa Krajowego Biura Wyborczego i komisarzy wyborczych oraz powołanie nowego składu Państwowej Komisji Wyborczej w 2019 roku. Zmiany w Kodeksie wyborczym wzmacniają także uprawnienia mężów zaufania i wprowadzają funkcję obserwatorów społecznych.

kic/
TAGI: WYBORY
 
KOMENTARZE: 23 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-03-30 19:44:10
sekretarz już po 90 roku: do Jacek69 (ja mam 70)
Podzielam w całej rozciągłości. Instynktownie wszyscy - moim zdaniem- podzielamy zdanie.
Pozdrawiam wszystkich uczestników fałszerstwa wyborów.
ps.
Nawet nie wiem za jakie pieniądze ponownie by mnie kupili, żeby robić swoją robotę. "Suweren" olał i nie ma powrotu. Ma rację - jak zawsze.
 
2018-03-14 21:13:31
Stanislawa Socha: Pracowal przez wiele lat w komisji wyborczej. Nie ma mozliwosci oszustwa, bo czlonkowie komisji, to reprezentanci kazdej partii politycznej wiec kazdy, kazdemu patrzy na rece. Jezeli sa wolne miejsca, to w sklad wchodza osoby z wolnego naboru. One przychodza by zarobic, nie maja interesu, by forsowac, jakas opcje. To, co teraz sie proponuje, to marnowanie pieniedzy publicznych-urny przezroczyste, kamery, dwie komisje. To sie w glowie nie miesci. Ktos to musi zainstalowac, serwisowac-kolejne pieniadze. Tymczasem wynagrodzenia w sferze budzetowej, skandalicznie niskie. Jak mozna tak marnowac pieniadze, jak moze byc na cos takiego przyzwolenie spoleczne. Brakuje na opieke medyczna, na rehabilitacje, operacje, rezonans, tomograf-czeka sie i czeka. I jeszcze relokacja pracownikow z jednego urzedu do drugiego i ponownie spoleczenstwo za to zaplaci. Dalej nie bedzie pieniedzy na kosztowne procedury ratujace zycie, w tym zycie dzieci. W glowie sie nie miesci. Nie ma na takie marnotrawstwo zgody. Nie ma!
 
2018-02-20 09:02:49
oilkm: @Olo A pomyślałeś dodatkowo, że zwykły DSL może nie uciągnąć. Przecież nie liczy się DOWN tylko UP a on to w większości przypadków 1Mbps. I na tym mamy zrobić streaming ? Może PAL pociągnie ale o HD można zapomnieć i to przy jednej komisji.

Pozdrawiam
 
2018-02-09 09:24:56
ciekawy: Olo.
Zgadzam się, a nawet jestem prawie pewien, że ewentualne wytyczne, przepisy czy co tam wymyślą będą nieścisłe.
Dodajmy, że często zdarza się tak, że w jednej szkole jest 4-5 obwodowych komisji wyborczych i może nie być technicznych możliwości wykorzystania łącza internetowego szkoły (bo takie śmieszne pomysły się już pojawiają).
 
2018-02-09 08:02:25
Olo: Panie Ciekawy, co do kamer to nie wiadomo nawet co mają filmować. Komisję (która nieraz siedzi kilka godzin i nie ma co robić), urnę, sufit czy całą salę:) W ostatnim przypadku powodzenia w przetargu, kiedy mamy różne powierzchnie pomieszczeń i dobiera się inne ogniskowe. W przypadku problemów z transmisją trzeba będzie dostarczyć nagranie lokalne. Teraz pytanie - czy będzie to karta SD, którą wyjmie "ktoś" - no właśnie kto? Informatyk z gminy będzie jeździł i "zbierał" materiał z każdej kamery? Może operator obwodowy? A jeśli kamera będzie wysoko na ścianie, to jeszcze wysokościowe powinni mieć zrobione. Mówię Wam, po tych wyborach będzie jeszcze echo przez kolejny rok w mediach i necie :)
 
2018-02-06 17:40:33
ciekawy: 1. KIEDY KONKRETNIE POWOŁAJĄ TYCH URZĘDNIKÓW ?
2. Czy w obu obwodowych komisjach wyborczych (wydającej karty i liczącej głosy) będzie przedstawiciel gminy? czy nie będzie go wcale?
3. KIEDY PKW PRZEDSTAWI WARUNKI TECHNICZNE DO TRANSMISJI?
4. Kto będzie serwisował transmisję (kamery i łącze) w dniu wyborów?
5. A co się będzie działo gdy nagle padnie transmisja z komisji?
 
2018-02-05 10:01:19
janka: a pracę i tak wykonają cicho-ciemni, bezimienni a to z referatu organizacyjnego a to ewidencji ludności, urzędnik wyborczy jak to urzędnik co zrobi? Zawiezie gotowe protokoły w glorii i chwale do Delegatury.
Dlatego nie dziwię się że niektórzy ,,urzędnicy" się obawiają- w innej gminie nie pójdzie tak łatwo: tam nie będzie podwładnych, którym ,,polecenia służbowe" można bezkarnie wydawać. Ale mimo wszystko hasta la vista!
 
2018-02-02 10:30:01
malina: Nie wyobrażam sobie tych wyborów- nie wyobrażam sobie żeby całkiem obcy, niezwiązany z urzędem człowiek organizował wybory, nadzorował przygotowania,listy,zakupował niezbędne materiały, sprawdzał czy lokale są w pełni wyposażone i przygotowane... Pytam kiedy ten człowiek ma to robić przyjeżdżając do takiego urzędu z doskoku- przeciez on zaangażuje pracowników czy tego chcą czy nie. I to ON weźmie za to niemałe pieniądze. Pomijam już kwestię kamer w każdym lokalu, które będą musiały sprawnie działać. Na temat obsługi informatycznej na wyborach oczywiście zero informacji. To będzie ciekawe... ech..
 
2018-02-02 08:45:57
bbb: Co by tu jeszcze spi.......
 
2018-02-02 07:16:04
sebastian: już dzisiaj składam gratulacje wszystkim nowym urzędnikom wyborczym, praca jest lekka,łatwa i przyjemna a przy Waszym zaangażowaniu będzie to zwykli pryszcz-powodzenia.
 
2018-02-01 08:01:56
Marcin: "Dojna zmiana" przekonana jest, że będzie rządziła wiecznie. Powołany w tej kadencji korpus urzędników, zostanie przeczyszczony jak przyjdzie nowa ekipa.
Chociaż jak zawsze w przypadku pana naczelnika chodzi o maksymalną centralizację.
Stres jaki przeżyją w czasie wyborów ci nowi urzędnicy wyborczy będzie dla nich bezcennym doświadczeniem.
Najbardziej mnie śmieszą te transmisje.
 
2018-01-31 22:21:01
OldestWoman: Droga Redakcjo! W każdej gminie nie powstanie Korpus Urzędników Wyborczych, tylko powołany będzie jeden urzędnik wyborczy. Wszyscy urzędnicy wyborczy powołani na obszarze kraju wejdą w skład Korpusu. I to by było na tyle.
 
2018-01-31 19:32:26
Robert: Tylko ktoś, kto nie ma pojęcia o tym jak wyglądają wybory może myśleć, że urzędnik wyborczy ma możliwość ich sfałszowania ....
Równie absurdalne jest mniemanie, że wybory mogą dobrze przygotować i przeprowadzić ludzie tzw. niezależni. Zresztą czy tacy w ogóle istnieją?
 
2018-01-31 18:05:11
urzędnik: A kto i jak ma sprawdzać przynależność partyjną urzędnika. Może to będzie dywersant.
 
2018-01-31 14:40:07
obywatel: To, że będzie chaos to już pewne. To, że koszty tych wyborów będą co najmniej 2x większe niż dotychczas to też już pewne. To, że wyniki wyborów poznamy po kilku dniach jeśli dobrze pójdzie to bardzo prawdopodobne.
Może właśnie o to chodzi w tym wszystkim, żeby mieć pretekst do podważenia ważności wyborów... ale to już jedna z teorii spiskowych.
 
2018-01-31 13:41:44
malina: czyli w obwodowych komisjach nie będzie urzędnika który zajmuje się ogarnianiem tego bałaganu, wprowadzeniem protokołu do systemu i zadbaniem o prawidłowe policzenie, spakowanie, opisanie kart itp. ???
 
2018-01-31 13:05:46
urzędniczka: Rozumiem, że w obwodowych komisjach nie będzie osób z urzędu wytypowanych przez Wójta/Prezydenta do obsługi wyborów, wprowadzenia protokołu do systemu i wszystkich czynności którymi absolutnie nie interesuje się reszta składu komisji?? Jeśli tak to czekam na efekty :) Niezły chaos sobie fundują...
 
2018-01-31 12:42:29
sanczopanczo: urzędnik wyborczy oprócz wykształcenia wyższego musi posiadać także dar bilokacji. Znając życie miejscowi będą odwalać całą robotę.
 
2018-01-31 12:18:38
też chory: czyli pani x pracująca w mojej gminie i posiadająca wyższe wykształcenie, nie karana i nie należąca do partii może zostać urzędnikiem wyborczym w gminie Y. Natomiast pani z gminy Y może zostać urzędnikiem w gminie x.Czy będzie wiedziała o co chodzi trudno przewidzieć. Komu ma służyć to zamieszanie też nie wiadomo? Myślę ,że na pewno nie usprawni to w żadnym wypadku samych wyborów i zawiłych nie rozwiązanych problemów. Współczuję tym co się będą musieli przy nich napracować.
 
2018-01-31 11:20:45
Jacek69: Proponuję, aby dotychczasowi urzędnicy wyborczy w gminach nie podejmowali się sprawowania tych funkcji w innych gminach. Skoro jest podejrzenie, że w swoich macierzystych jednostkach mogli przeprowadzać wybory stronniczo ewentualnie je fałszować (bo wprowadzone zmiany są takim wotum nieufności dla dotychczasowych urzędników działających w swoich gminach) to w innych jednostkach też mogą to robić. Ja byłem urzędnikiem wyborczym i czuję się osobiście dotknięty tym, że zamiast podziękowania za naszą pracę podczas wyborów opowiadane były historie o możliwości ich fałszowania. Nie zamierzam zatem podejmować się sprawowania funkcji urzędnika wyborczego w innej gminie.
 
2018-01-31 08:43:06
sekretarz: Czy tylko ja tego nie rozumiem? Jeżeli urzędnikami wyborczymi, w większości, byli sekretarze, to jak teraz będzie wyglądał ich dzień pracy na ok 2 mce przed wyborami (o ile zgodzą się na pracę jako urzędnik wyborczy w innej gminie) - parę godzin w swoim urzędzie i potem wycieczka do innej gminy?
 
2018-01-31 08:37:40
japa: A dlaczego nie ma w nazwie "Narodowy"?
Przecież to oczywista oczywistość, że tak powinno być.
Swoją drogą zastanawiam się jak taki "członek korpusu" rzucony na inną gminę poradzi sobie?
Z Radomia do Łodzi z Poronina do Kórnika itd. itp.
Ciemność widzę ciemność
 
2018-01-31 02:32:35
sanczopanczo: Coś mi mówi, że już niebawem na polskich drogach będzie można zobaczyć kursujące pomiędzy urzędami "kibitki", transportujące rzeczony korpus w tę i we w tę. Proponuję wprowadzić obowiązek wyposażenia ich w nadajniki GPS, oczywiście z możliwością śledzenia tras przejazdu w czasie rzeczywistym na stronie PKW. #TransparentnośćTakBardzo #DociążanieSerwerówCzasZacząć
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25