facebook RSS # #

13.12.2018 07:49

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-01-31 14:43       aktualizacja: 2018-01-31 16:05       WYBORY SAMORZĄDOWE 2018
  A A A

Wypłata w korpusie. Ile zarobią urzędnicy korpusu wyborczego

Wypłata w korpusie. Ile zarobią urzędnicy korpusu wyborczego
Fot. PAP/T.Waszczuk
Nawet 4,5 tys. zł brutto miesięcznie będzie mógł zarobić pracownik nowo tworzonego Korpusu Urzędników Wyborczych - wynika z analizy PKW.

Zgodnie z obowiązującą od 31 stycznia br. nową ustawą o zwiększeniu udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych w każdej gminie działać będą urzędnicy wyborczy, powoływani przez Szefa Krajowego Biura Wyborczego. Będą oni tworzyć Korpus Urzędników Wyborczych.

Państwowa Komisja Wyborcza w analizie przygotowanej dla Serwisu Samorządowego PAP poinformowała, że „wysokość wynagrodzenia za miesiąc pracy urzędnika wyborczego wynosić będzie 4473,55 zł, przy założeniu, że będzie on wykonywał swoje zadania w pełnym miesięcznym wymiarze czasu".

PKW przywołała  art. 191 e § 3 Kodeksu wyborczego, zgodnie z którym urzędnikom wyborczym za realizację ustawowych zadań przysługuje wynagrodzenie proporcjonalne do czasu ich realizacji, przy założeniu, że wysokość wynagrodzenia za miesiąc pracy ustalana jest na podstawie kwoty bazowej przyjmowanej do ustalenia wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, z zastosowaniem mnożnika 2,5.

Według ustawy budżetowej na rok 2018 kwota bazowa do ustalenia wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe wynosi 1789,42 zł. „W takim przypadku wysokość wynagrodzenia za miesiąc pracy urzędnika wyborczego wynosić będzie 4473,55 zł, jednakże wyłącznie przy założeniu, że będzie on wykonywał swoje zadania w pełnym miesięcznym wymiarze czasu" - poinformowała PKW.

Zgodnie z nowym Kodeksem wyborczym, aby zostać członkiem Korpusu Urzędników Wyborczych trzeba spełnić szereg wymagań. Trzeba mieć m.in.  wykształcenie wyższe i być pracownikiem administracji rządowej lub samorządowej, albo jednostek im podległych lub przez nie nadzorowanych. Urzędnik taki nie może wykonywać swojej funkcji w gminie, na obszarze której pracuje i (poza miastami na prawach powiatu) mieszka. 

Dodatkowo nie może należeć do partii politycznej ani prowadzić działalności niedającej się pogodzić z pełnioną funkcją. „Urzędnikiem wyborczym nie będzie mogła też być osoba, skazana za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe" - zastrzegła PKW. 

Poinformowała, że do zadań urzędników wyborczych należeć będzie między innymi przygotowanie i nadzór nad przebiegiem wyborów w obwodowych komisjach wyborczych, organizowanie szkoleń dla członków tych komisji a także dostarczenie kart do głosowania do obwodowych komisji wyborczych. „Wynagrodzenie, jakie będzie otrzymywać urzędnik wyborczy, będzie proporcjonalne do czasu realizacji zadań" - podkreśliła PKW. 

PKW: w każdej gminie powstanie Korpus Urzędników Wyborczych  

Marcin Przybylski 
TAGI:
 
KOMENTARZE: 22 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-04-11 17:25:51
Dorotka: A dlaczego nie może być to osoba bezrobotna ?
 
2018-03-11 18:17:21
CRTL: Sugeruję najpierw przeczytać znowelizowany Kodeks wyborczy. Kompetencje urzędnika wyborczego są bardzo ograniczone. Zapewnia pakiety wyborcze dla niepełnosprawnych głosujących korespondencyjnie, prowadzi szkolenia dla obwodowych komisji oraz dostarcza karty do głosowania. Nic więcej. Nie wiem skąd te listy zadań, o których piszecie.
 
2018-02-28 13:12:18
Urzędnik: Dla kogo ta ściema o atrakcyjnych zarobkach urzędników wyborczych?
JA uprzejmie dziękuję za taką możliwość. Maksymalna kwota za pełny miesiąc pracy wynosi 4473,55 zł. A przecież trzeba to godzić z pracą w urzędzie, gdzie utracę całość albo część zarobków, bo zwolnienie od pracy owszem, przysługuje, ale bez prawa do wynagrodzenia.
ZUS i fiskus o swoje się upomni, zostanie trochę ponad 3000 zł "na rękę".
Nie przewidziano też rekompensaty za korzystanie z własnego samochodu, a nie sądzę, aby udostępniono mi jedyny samochód, jaki jest w Urzędzie. To kolejny koszt, zależny od odległości dojazdu. Pewnie z 1000 zł miesięcznie.
I co zostaje? 2000 zł? A na etacie zarabiam sporo więcej (stracę to przecież).
Nie stać mnie na dokładanie do wyborów.
To mogłoby być interesujące dla osób bezrobotnych, które jednak nie mogą zostać urzędnikami wyborczymi.
 
2018-02-15 22:17:44
Dorota: Szkoda ,że tych wpisów nie czyta poseł Schreiber i poseł Horała , autorzy tej nowelizacji kodeksu wyborczego.
 
2018-02-07 08:25:35
Maniek: Moim skromnym zdaniem powstanie bałagan nie do ogarnięcia, a całkowita wtopa będzie w komisjach wiejskich, tam gdzie nie ma dostępu do szerokopasmowego internetu - bo przecież monitoring on-line ma być transmitowany z lokalu wyborczego przez internet - wymóg ustawowy! Może znacie Państwo jakichś operatorów telekomunikacyjnych którzy na czas wyborów zechcieliby podłączyć (najlepiej gratis) stałe łącze do internetu na terenach wiejskich? Kilka milionów złotych tylko trzeba wyłożyć, nie ma mowy o podpisaniu umowy na minimum 2 lata - co najwyżej na 2 tygodnie, bo w niektórych okręgach może być II tura.
 
2018-02-06 14:11:22
urzędnik_t: W odpowiedzi na post użytkownika "jako taki":

1) na wstępie zaznaczyłem, że mowa o wyborach samorządowych (czyli wariant max;) - gmina 16 tys. mieszkańców, 10 komisji

2) celowo wziąłem na siebie obsługę informatyczną, bo tylko na tym można de facto coś zarobić; kwoty w dotacji na ten cel są zupełnie nieproporcjonalne względem pozostałego nakładu pracy (np. 10 minut wpisywania protokołu do kompa przez operatora vs cała reszta, o której już pisałem...)

pozdr
 
2018-02-06 10:31:00
jako taki: do urzędnik_t:
Serdecznie dziękuję, przywraca mi Pan wiarę w ludzi.
To gdzie jest ten wspaniały urząd gdzie Urzędnik Wyborczy zna wszystkie swoje obowiązki.Choć troszKę się Pan rozpędził w tych obowiązkach i tak np.
wykonanie czynności operatora dla czterech obwodów oraz operatora Komisji Gminnej oraz szkolenie operatorów - to zadanie informatyka koordynatora, za które Delegatura wypłaca na podstawie umowy wynagrodzenie, czyli jest czas na dodatkowe obowiązki:)
sporządzenie projektów graficznych kart, zlecenie wydruku- aż dziwi mnie że się Pan pod tym podpisuje bowiem to zadanie należy do Miejskiej Komisji Wyborczej (choć wiem,wiem najczęściej MKW jest tylko na papierze)
liczenie kart- zadania OKW, ale rozumiem że urząd trzeba otworzyć i protokoły zdawczo odbiorcze kart podpisać:)
- dostarczenie protokołów do KBW i osobno do Powiatu- do Powiatu tylko przy samorządowych itd.itp
 
2018-02-06 09:18:04
urzędnik_t: W odpowiedzi na post użytkownika "jako taki":

Jako jeszcze-urzędnik-wyborczy powiem tak: zakres realnie realizowanych zadań może być różny...

Na swoim przykładzie - 10 obwodów (większość zadań wykonywana "w pojedynkę")w trakcie ostatnich wyborów samorządowych:

- udział w spotkaniach/szkoleniach w KBW
- zakup materiałów i wyposażenia (wcześniej: plan na etapie wprowadzania do budżetu - paragrafy itd.)
- wprowadzanie info nt. wyborów (www, BIP, informacje w czasopiśmie samorządowym)
- uczestnictwo we wszystkich czynnościach Komisji Gminnej i związane z tym "papierki" (obwieszczenia, uchwały, protokoły rejestracji list kandydatów, losowanie numerów list, dyżury)
- korespondencja do IPN
- wprowadzanie danych do sytemu obsługi wyborów (składy OKW, funkcje członków, generowanie loginów/haseł i ich dystrybucja, kandydaci na radnych / wójta oraz ich weryfikacja w rejestrze wyborców)
- przeprowadzenie szkolenia dla wszystkich komisji obwodowych i organizacja pierwszych posiedzeń
- szkolenie operatorów
- sporządzenie projektów graficznych kart, zlecenie wydruku
- przygotowanie i wysyłka pakietów wyborczych
- dostarczenie materiałów, przygotowanie każdego lokalu i oznakowania do lokalu (tu miałem jedną osobę do pomocy) > piątek przed wyborami
- przygotowanie sprzętu do obsługi informatycznej w lokalach (kompy, drukarki, łącze)
- liczenie kart (otwarcie/zamknięcie pomieszczenia, protokoły z liczenia itd.) > sobota przed wyborami
- dostarczenie kart do głosowania > rano w dn. wyborów, do godz. 6 (samodzielnie, z wykorzystaniem samochodu służbowego)
- przekazywanie danych o frekwencji - dwukrotnie
- interwencje (jeśli była taka potrzeba: naruszenie ciszy, usunięcie plakatu wyborczego itp.)
- wykonanie czynności operatora dla czterech obwodów oraz operatora Komisji Gminnej
- dostarczenie protokołów do KBW i osobno do Powiatu
- rozliczenie diet
- rozliczenie dotacji
- posprzątanie bałaganu po wyborach

W świetle takiego zakresu pracy nie wyobrażam sobie, żebym jako urzędnik wyborczy wykonywał podobne zadania w "nie-swojej" gminie albo w "swojej-gminie" był "nadzorowany" i miał podlegać poleceniom urzędnika wyborczego z zewnątrz.

pozdrawiam
 
2018-02-05 12:11:06
jako taki: do były już urzędnik:
Nie wiem kiedy byłeś urzędnikiem! Urzędnik Wyborczy zawsze podpisuje umowę z Delegaturą KBW na wpłatę stosownego wynagrodzenia, do tej pory były to kwoty raczej umowne, choć i tak uważam że za wysokie jak za FAKTYCZNY, OSOBISTY wkład pracy w wybory :)
 
2018-02-02 17:09:12
Florka: najważniejsza będzie lojalność i za to zapłacą ponad 4 tys. a reszta zostanie wykonana przez urzędników gminnych przy pomocy tzw. bata
 
2018-02-01 21:15:10
Marcin: Mam nadzieję na pierwsze wybory, w których za śmieszne pieniądze nie będą mi zabierali wolnego czasu, ale przynajmniej wiadomo, o co chodziło z tą zmianą kodeksu.
 
2018-02-01 13:42:24
były już urzędnik: Do tej pory urzędnicy wyborczy pracowali za darm0o i wykonywali wszystkie prace związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem wyborów, obecnie wycina się z tej pracy mały wycinek za duże pieniądze (oczywiście dla swoich trzeba lojalność wynagrodzić) ciekawe jak proporcjonalnie zostaną wysygnowane środki za pozostałe czynności wykonywane jako zadania zlecone. Przecież tez je ktoś musi wykonać poza swoimi obowiązkami.Nic się nie mówi o zapewnieniu sprawnego funkcjonowania terytorialnej komisji wyborczej: obsłudze czy szkoleniu przez urzędnika wyborczego
 
2018-02-01 11:20:20
Zdezorientowana: Mam pytanie:aby zostać urzędnikiem wyborczym m.in. wykształcenie wyższe i być pracownikiem administracji rządowej lub samorządowej. Aby otrzymać wynagrodzenie w kwocie 4473,55 zł z tego tytułu należy wykonywać swoje zadania pełnym miesięcznym wymiarze czasu.
ZATEM PRAKTYKA: Chcąc być urzędnikiem wyborczym powinnam zwolnić się z dotychczasowej pracy? Bo przecież muszę być zatrudniona. Czy też powinnam poprosić pracodawcę o urlop bezpłatny? A może powinnam pracować 16 godzin dziennie? Proszę o wyjaśnienie.
 
2018-02-01 10:42:24
urzędnik: Czy ktoś, kto takie zapisy zaproponow3ał pracował przy przeprowadzaniu wyborów? Sądząc po bzdurnych zapisach - chyba nie.
 
2018-02-01 09:52:30
administracja: Komisarz za "dodatkową" pracę wykonywaną w czasie pracy w urzędzie dostanie 4,5 tys brutto a pełnomocnik ds. informatyzacji za pracę po godzinach 300 zł...
 
2018-02-01 08:57:49
obywatel: Nie będzie pełnomocników ds. informatyzacji - komisarze wyborczy/KBW/urzędnicy wyborczy sami ogarną temat, za takie pieniądze sobie poradzą przecież.
 
2018-02-01 08:37:33
stary urzędnik wyborczy: Czy ktoś z "dotychczasowych" urzędników wyborczych zarobił takie pieniądze? I pytanie - czy "nowy" urzędnik wyborczy przejmie wszystkie zadania związane z wyborami? tzn. przyjmowanie zgłoszeń kandydatów do komisji, powoływanie komisji, wypłata diet, przygotowanie lokali, zakupy, itp. ?
 
2018-02-01 08:35:47
Anna: Urzędnik taki nie może wykonywać swojej funkcji w gminie, na obszarze której pracuje i mieszka.
to jest chyba nie tak. nigdzie nie ma mowy pracuje i mieszka. jest tylko pracuje a jest informacja o tym czy osoba jest na liście wyborców.
 
2018-02-01 08:35:13
Sekretarz: Nie chce się tego nawet komentować, bo w efekcie jeśli coś się "nie uda" będzie odpowiadać Gmina. Nigdzie w zmienionych przepisach nie mówi się o obsłudze informatycznej OKW, Gminnej Komisji. Jest sporo luk. Pozdrawiam wszystkich dotychczasowych urzędników wyborczych!
 
2018-01-31 16:39:18
Pełnomocnik IT: A nigdzie nie mowi sie o pełnomocnikach ds. Informatyzacji którzy dotychczas pelnili takie funkcje podczas przygotowań jak i w dniu wyborów... co z nimi...
 
2018-01-31 16:18:32
ciekawy: I jak ma być godzona jedna praca z drugą?
 
2018-01-31 15:11:05
Miki: Pytanie czy w tym samym czasie będzie pobierał też pensję w urzędzie macierzystym?
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25