facebook RSS # #

26.03.2019 13:43

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-03-07 16:05       aktualizacja: 2018-03-07 14:17       WYBORY SAMORZĄDOWE 2018
  A A A

Kolejne pytania. PKW odpowiada na pytania o nowe zasady organizowania wyborów

Kolejne pytania. PKW odpowiada na pytania o nowe zasady organizowania wyborów
Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Czy urzędnik wyborczy będzie mógł przekazać obowiązki innej osobie? Ile będzie wynosiło wynagrodzenie obsługi technicznej wyborów? Na pytania naszych Czytelników odpowiada Państwowa Komisja Wyborcza

PKW zajęła stanowisko wobec pytań kierowanych do redakcji Serwisu Samorządowego PAP w związku z nowelizacją przepisów wyborczych.

Odnosząc się do kwestii, czy urzędnik wyborczy będzie miał możliwość przekazania części swoich obowiązków innej osobie, PKW zwróciła uwagę, że w każde gminie będzie więcej niż jeden urzędnik wyborczy. „Będą zatem mogli podzielić się zadaniami” – zaznaczyła Komisja. Jak dodała, zgodnie z art. 191g Kodeksu wyborczego, w celu zapewnienia obsługi oraz warunków pracy urzędników wyborczych, szef Krajowego Biura Wyborczego będzie ponadto zawierał porozumienie z właściwym miejscowo wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta).

Odnosząc się do pytania o wysokość wynagrodzenia obsługi technicznej wyborów i ochrony lokali wyborczych, PKW zauważyła, że „obsługę techniczną wyborów zapewnia gmina”. „Jest to jej zadanie zlecone” – zaznaczyła.

Czytelnicy dopytywali też, jakie środki zostaną wyasygnowane na czynności wyborcze wykonywane jako zadania zlecone, leżące poza kompetencjami urzędnika wyborczego. „Decyzja w zakresie finansowania zadań gmin związanych z wyborami należeć będzie do wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Organ ten, w ramach ustalonych i przekazanych mu środków, sam będzie decydował o poszczególnych kosztach ponoszonych w związku z wyborami” – poinformowała PKW.

Podobnie brzmiała odpowiedź PKW na pytanie, ile będzie zarabiał pełnomocnik do spraw obsługi informatycznej. „Decyzja w tym zakresie należy do wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Nie są to kwoty wynikające z przepisów Kodeksu wyborczego. Będą to środki ustalane przez poszczególne organy wykonawcze gminy w ramach przyznanych środków na wybory” – podała Komisja.

Jeden z Czytelników zapytał też, „jak wójt, skoro nie organizuje wyborów, zmusi pracownika do brania w nich udziału za symboliczne wynagrodzenie”. W odpowiedzi PKW zaznaczyła, że mimo powołania korpusu urzędników wyborczych, Kodeks wyborczy przewiduje szereg zadań dla wójtów (burmistrzów, prezydentów miast). Jak poinformowała Komisja, chodzi o zadania związane m.in. z zapewnieniem obsługi materialno-technicznej, a także zapewnieniem urządzeń do transmisji i rejestracji czynności obwodowych komisji wyborczych.

PKW informowała we wcześniejszych komunikatach, że powołanych zostanie ok. 5,5 tys. urzędników wyborczych. Będą oni tworzyć Korpus Urzędników Wyborczych.

Do zadań urzędników wyborczych należeć będzie m.in. przygotowanie i nadzór nad przebiegiem wyborów w obwodowych komisjach wyborczych, organizowanie szkoleń dla członków tych komisji a także dostarczenie kart do głosowania do obwodowych komisji wyborczych.

Jak podała Komisja, wysokość wynagrodzenia za miesiąc pracy urzędnika wyborczego wynosić będzie 4 473,55 zł. Przy czym, zgodnie z przepisami, wynagrodzenie, jakie będzie otrzymywać urzędnik wyborczy, będzie proporcjonalne do czasu realizacji zadań.

kic/

TAGI:
 
KOMENTARZE: 17 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-10-23 17:44:35
Miki: Dzien dobry! Mam pytanie, czy burmistrz, ktory jednoczesnie jest kandydatem na burmistrza w wyborach moze odwiedzic komisje obwodowe nie glosujac w danym lokalu. Porozmawiac, przywitac sie itp.?
 
2018-09-16 21:58:12
Tadeusz: Czy żona startującego w wyborach może pracować w komisji wyborczej? Jeśli nie,to proszę podać konkretny przepis.
 
2018-03-15 10:39:28
CRTL: Nie rozumiem skąd to zamieszanie. Urzędnik wyborczy ma szkolić i nadzorować komisje obwodowe. Reszta zostaje przy gminie jak dotąd. Po prostu.
 
2018-03-11 17:40:37
informatyk_samorzadowy: Poczekamy, zobaczymy. O ile jeszcze będę umowy zlecenia, bo może ich już nie być. to mamy ustawę o płacy minimalnej godzinowej. Mniej niż 13,70 zł brutto nie da się zapłacić za pracę przy wyborach. Ja zamierzam literalnie, wg wytycznych, wykonywać obowiązki i przy okazji prowadzić dokładny rejestr godzinowy pracy przy wyborach. PKW nie wykpi się tym, że to W/B/P płaci za wybory - przecież to zadanie zlecone i jako takie nie może być finansowane z własnych pieniędzy samorządów. Poza tym, ja nie zamierzam zachęcać obecnych operatorów obwodach do pracy w nadchodzących wyborach. Ze względu na wprowadzony zamęt wybory potrwają do środy albo dłużej. Jakoś nie będzie pewnie chętnych do pracy za 300 zł przez 3 dni. ...
 
2018-03-10 18:37:17
wyborca: Wybory zrobić w spokoju i z odpowiednim przygotowaniem w roku 2019. Nie będzie wstydu na cały kraj i świat. Bo do dziś nie przejrzystych przepisów są tylko interpretacje.
 
2018-03-09 14:12:24
sentinel: A może informatycy samorządowi powinni odmówić podpisania umowy zlecenia dot. obsługi wyborów? W końcu nikt ich do tego zmusić nie może.
Samorządy natomiast powinny z całą starannością i dokładnością wykonywać zadania wyborcze, tj. przeprowadzić pełną procedurę przetargową na zakup sprzętu i usługi transmisji wideo, sprzętu komputerowego, sprzętu biurowego, usług okołowyborczych. Zanim sporządzi się SIWZ to chwilę potrwa, a później rozstrzygnięcie, ewentualne odwołania lub unieważnienia w przypadku zbyt dużej kwoty ofert. W praktyce nie da się tego zrobić po ogłoszeniu terminu wyborów, będzie za mało czasu. Ale procedura zamówień publicznych rzecz święta, przestrzegać jej należy!
 
2018-03-08 17:10:52
infor: Widzę, że pomału PKW zaczyna nam pokazywać ile pracy nas czeka za parę groszy które jak zwykle może nam dać Wójt.
Kilka komentarzy: Oczywiście przymusowe stanowisko za parę groszy zostaje! Dobrze wiedzą, że za te wynagrodzenie to nie znaleźli by chętnych do tej pracy nawet myślę że za dwa razy tyle co zwykle dostawaliśmy. Skoro jest to umowa zlecenie to na jakiej podstawie zostajemy do tej funkcji przymuszani? Jest to dodatkowy zakres obowiązków, więc czy musimy się z nim zgadzać? Następny cytat: Proszę o wystosowanie pytania do PKW czy tym Pełnomocnikiem musi być pracownik Urzędu Gminy, Powiatu?

Informatycy nie dajmy się wiecznie wyzyskiwać!
 
2018-03-08 14:14:22
W.B.: Kolejne pytania tylko konkretnych odpowiedzi brak.
 
2018-03-08 13:23:23
OoO: do informatyk gminny: Postaram się udzielić odpowiedzi w stylu PKW
1. trwają prace, w najbliższym czasie zostanie doprecyzowane
2. jw.
3. szef Krajowego Biura Wyborczego będzie zawierał porozumienie z właściwym miejscowo wójtem,burmistrzem,prezydentem. Określenie poziomu wynagrodzenia należy do wójta (burmistrza, prezydenta miasta).
4. Decyzja w tym zakresie należy do wójta. Będą to środki ustalane w ramach przyznanych środków na wybory.
5. Pomimo powołania korpusu urzędników wyborczych, Kodeks wyborczy przewiduje szereg zadań dla wójtów. Chodzi o zadania związane m.in. z zapewnieniem obsługi materialno-technicznej.
Czyli jak odpowiedzieć aby nic nie powiedzieć :)
 
2018-03-08 11:23:43
informatykgminny: Kiedy będą wytyczne dla obsługi informatycznej wyborów ?
1) Kto kupuje kamery ( jakie , specyfikacja ) , rejestratory do zapisu transmisji w lokalach bez internetu ( ale wydaje mi się, że w każdym, bo jak łącze padnie to z czego odtworzyć nagranie )
2) Kto kupuje notebooki, internet GSM (jeśli trzeba) i drukarkę dla operatowów obwodowych ?
Bo zgonie z RODO, raczej nie spodziewam się, że będą udostępnione komputery bnp. z sekretariatu w szkole dla obcych ludzi.
3) Czy pełnomocnik ds. obsługi informatycznej, będzie w godzinach pracy pracował za komisje miejską rejestrując kandydatów? I jak to się ma do wynagrodzenia ( praca w jednym miejscu dla 2 pracodawców )
4) Ile wyniesie wynagrodzenie dla pełnomocnika i operatora ?
5) I co jeśli informatyk w gminie nie wyrazi zgony na bycie pełnomocnikiem ds. obsł. informatycznej.

 
2018-03-08 09:59:06
urzędnik: mam nadzieję, że obsługa informatyczna zarobi tyle ile urzędnicy wyborczy?? mam nadzieję, że wójtowie nie wyrażą zgody pracownikom na bycie urzędnikami wyborczymi.... bo jak to będzie odbierane przez innych wójtów, że ich pracownik panoszył się będzie po ich gminie :)a lokale będą w mieszkaniach prywatnych??? niech posłowie zrobią te wybory bo to taki proste i oczywiste z wiejskiej wygląda :)
 
2018-03-08 08:35:57
MS: a w mojej gminie w połowie lokali brak internetu GSM ma słaby zasięg stacjonarnego brak i co PKW na to,
 
2018-03-08 08:07:09
abd: "a także zapewnieniem urządzeń do transmisji i rejestracji czynności obwodowych komisji wyborczych." no najlepiej nich gmina kupi zainstaluje puści do sieci ciekawe gdzie i jak? Może jakieś wskazówki PKW wymyśli kto obsłuży steaming?
 
2018-03-08 08:06:06
jarosław bogucki: Po raz kolejny pisze ze przepisy Kodeksu wyborczego dotyczace nagrywania i urzednikow wyborczych wymagają nowelizacji w trybie pilnym.Wyborami powinni zajmować sie pracownicy urzedow gmin a nie ludzie z zewnatrz.Pozostawienie przepisow w tym ksztalcie sparalizuje wybory.
 
2018-03-07 18:47:39
Informatykgminny: Organizacja przypomina mi ostatni spis powszechny. Kto brał udział wie jak to było przygotowanie.
 
2018-03-07 15:26:46
Marcin - informatyk gminny: No i znowu informatycy samorządowi, będą robić wszystko za psie pieniądze. Dlaczego mam nie dostać takich pieniędzy jako urzędnik wyborczy? PKW jak zwykle wypina się na nas. Przecież wiadomo, że brakuje pieniędzy w budżecie, i co w przypadku jak przyjdzie licha dotacja? Żenujące. I już to widzę, jak spada na nas obowiązek zakupu kamer, zapewnienia transmisji... I co ja zrobię z tymi wszystkimi skanerami, kamerami, nagrywarkami które zostaną zakupione? Oddam do delegatury? Czy też mam wziąć na stan? Ręce opadają.
 
2018-03-07 14:15:29
yyyyy: Ciekawe jak Wójt zapewni obsługę techniczną. Do tej pory to zazwyczaj urzędnik wyborczy dobierał sobie współpracowników i wybory przebiegały sprawnie.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25