facebook RSS # #

20.04.2018 05:51

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-04-11 11:51       aktualizacja: 2018-04-11 12:14       WYBORY SAMORZĄDOWE 2018
  A A A

Co z trzynastkami? Czy urzędnik wyborczy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie roczne?

Co z trzynastkami? Czy urzędnik wyborczy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie roczne?
Fot. Fotolia
Czy urzędnik wyborczy, który przepracuje na rzecz wyborów ponad sześć miesięcy, nie otrzyma tzw. trzynastki? Na pytanie Czytelnika odpowiada Państwowa Komisja Wyborcza.

Odpowiadając na pytanie o dodatkowe wynagrodzenie roczne, PKW zauważyła, że na podstawie Kodeksu wyborczego (art. 191 c § 2) urzędnicy wyborczy wykonują zadania od dnia zarządzenia właściwych wyborów do dnia rozstrzygnięcia protestów wyborczy oraz w innych sytuacjach, gdy jest to konieczne.

"W praktyce jest to praca wykonywana od dnia zarządzenia wyborów do dnia wyborów, trwająca ok. trzy miesiące. Ponadto nie jest to praca wykonywana codziennie, a urzędnik wyborczy może wykonywać część zadań związanych z wyborami po godzinach swojej pracy " – zaznaczyła PKW.

Zastrzegła przy tym, że wiążąca ocena w tym zakresie nie należy do Państwowej Komisji Wyborczej.

Urzędnicy wyborczy powoływani są w trybie art. 191a ustawy Kodeksu wyborczego. Zgodnie z ustawą, pracodawca zobowiązany jest zwolnić urzędnika wyborczego od pracy zawodowej w celu umożliwienia mu wykonywania zadań.

Kwestie związane z "trzynastkami" reguluje ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej.

Pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości (8,5 proc. rocznego wynagrodzenia) po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Świadczenie, w proporcjonalnej wysokości, przysługuje już jednak po sześciu miesiącach pracy.

kic/
TAGI: PRAWO
 
KOMENTARZE: 4 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-04-17 09:40:19
Wodolejstwo: Czy autor nie mógł napisać tego jaśniej, w stylu Przysługuje bo... lub Nie przysługuje bo... ale wiem wiem styl urzędniczy, opisać się i niech dalej główkują czy przysługuje czy nie:)
 
2018-04-13 10:08:35
były urzędnik wyborczy: W 2019 roku planowane są wybory do PE i Sejmu i Senatu - wiec z 13 urzędnicy mogą się pożegnać ...
 
2018-04-11 17:27:40
Pracownik samorządowy: "W praktyce jest to praca wykonywana od dnia zarządzenia wyborów do dnia wyborów, trwająca ok. trzy miesiące."

Z tym, że często jeździ się jeszcze z pół roku po sądach zeznawać w przypadku skarg i doniesień o nieprawidłowościach. Ale za to już nikt nie zapłaci i trzeba będzie brać urlopy...
 
2018-04-11 15:08:15
ona88: Czyli po naszemu - będą trzynastki ale niższe. Ponieważ w dni kiedy będziesz wykonywać prace urzędnika wyborczego, nie dostanie wynagrodzenia z urzędu, więc twój zarobek roczny będzie mniejszy - ot mniejsza podstawa do wyliczenia trzynastki.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25