facebook RSS # #

16.02.2019 07:05

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-05-09 12:50       aktualizacja: 2018-05-09 15:06       WYBORY SAMORZĄDOWE 2018
  A A A

Co w porozumieniu. ZMP przygotowuje propozycje do porozumienia wyborczego

Co w porozumieniu. ZMP przygotowuje propozycje do porozumienia wyborczego
Fot. PAP/T. Waszczuk
Gdzie urzędnik wyborczy ma pracować? W czym ma mu pomagać kadra urzędu? Czy powinien mieć do dyspozycji samochód? Zdaniem ZMP m.in. te kwestie powinno brać pod uwagę KBW, opracowując treść porozumienia wyborczego.

Nie tylko w Krajowym Biurze Wyborczym zastanawiają się nad treścią porozumienia w sprawie organizacji wyborów (czytaj: Trwają prace. KBW pracuje nad porozumieniem ws. organizacji wyborów). Związek Miast Polskich przygotowuje swoje wytyczne. Wstępną propozycję stworzył Urząd Miasta Gliwice na podstawie opracowania Kancelarii Ziemski & Partners; teraz zbiera uwagi.

Przede wszystkim ZMP podkreśla, że żeby określić zakres porozumienia, którego istotą są zasady finansowania, niezbędne jest stworzenie katalogu rzeczywistych potrzeb ze strony PKW. Tymczasem nie ma jeszcze wszystkich uchwał doprecyzowujących zakres zadań i sposób ich realizacji przez urzędnika wyborczego (m.in. w sprawie wykonywania czynności związanych z powoływaniem obwodowych komisji wyborczych czy w sprawie zapewnienia wykonania kart do głosowania oraz dostarczenia kart właściwym obwodowym komisjom wyborczym).

Według ZMP w kontekście porozumień doprecyzowania wymaga jeszcze więcej kwestii.

„Biorąc pod uwagę fakt, że nadzór nad wykonywaniem zadań przez urzędników wyborczych będą sprawowali komisarze wyborczy, konieczne jest w wielu kwestiach rozstrzygnięcie (przez PKW? komisarzy wyborczych?), które zadania ma urzędnik wyborczy wykonywać osobiście, w ramach otrzymywanego wynagrodzenia, a w jakim zakresie oczekiwane jest wsparcie przez kadry pracowników samorządowych” – wskazuje m.in. ZMP.

Jak podkreśla, w porozumieniu powinna znaleźć się także m.in. kwestia zapewnienia niezbędnej powierzchni biurowej uzależnionej od liczby urzędników wyborczych w danej gminie.

„Pomieszczenie musi być przeznaczone wyłącznie na potrzeby urzędników wyborczych, ze względu na fakt, że wójt/burmistrz/prezydent nie ma wpływu na harmonogram pracy urzędnika wyborczego (w tym na terenie urzędu)” – zaznacza.

Umowa między KBW a wójtem/burmistrzem/prezydentem musi zdaniem ZMP określać także niezbędne wyposażenie, materiały biurowe i eksploatacyjne oraz warunki techniczne, jakie muszą zostać zapewnione urzędnikom wyborczym na czas zajmowania pomieszczenia.

„Porozumienie musi regulować kwestie urzędowania urzędników wyborczych poza godzinami pracy urzędów i określać zasady zwrotu dodatkowych kosztów obsługi urzędu (urzędnika?) poza godzinami urzędowania, jeżeli takie będą musiały zostać poniesione przez urząd, np. koszt ochrony/portiera” - wskazuje.

Związek wylicza też kwestie, które wymagają rozstrzygnięcia: czy porozumienie powinno także obejmować zapewnienie urzędnikowi wyborczemu pojazdu mechanicznego wraz z kierowcą (chodzi np. o dostarczenie kart do głosowania); czy powinno obejmować także wsparcie osobowe urzędników wyborczych przez pracowników urzędu gminy jako aparatu pomocniczego.

Ustalenia wymaga także zakres wsparcia informatycznego (np. przeprowadzenie testów łączności systemu PKW przed wyborami czy wprowadzenie protokołów do systemu PKW) oraz zakres zadań po stronie wójta/burmistrza/prezydenta związanych z zapewnieniem transmisji online z lokali wyborczych.

ZMP podkreśla także, że gmina nie ma możliwości sfinansowania jakichkolwiek kosztów związanych z realizacją porozumienia – mogłoby to zostać uznane za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym (art. 191g) szef Krajowego Biura Wyborczego zawiera z właściwym miejscowo wójtem porozumienie, określające w szczególności warunki organizacyjno-administracyjne, techniczne oraz zasady pokrywania kosztów związanych z wykonywaniem zadań przez urzędnika wyborczego.

aba/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 4 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-05-10 13:16:15
OldestWoman: Jednak bez samorządów ani rusz! NIC nie da się zrobić bez udziału samorządów. Dojdzie po prostu jeszcze jedna osoba lub kilka osób (urzędników wyborczych) do obsługi, oczywiście za darmo bo przecież pieniędzy na wybory brak. Każda gmina dostanie tyle, ile państwo zechce dać i będzie musiała zadanie wykonać. Jak zwykle, od 1989 roku nic w tej kwestii nie ulega zmianie, ani złej, ani "dobrej".
 
2018-05-10 08:27:13
głos anty: Do wiadomości PKW organizacja wyborów to zadanie zlecone z administracji rządowej, więc wszystkie koszty powinny być pokryte z dotacji, więc urzędnik wyborczy może sobie z tej dotacji kupić artykuły biurowe, a nie gmina ma mu je zapewniać. Te porozumienia i zawarte w nich zasady pokrywania kosztów to tak naprawdę próba przerzucenia części kosztów organizacji wyborów na samorządy.
 
2018-05-09 23:22:19
ciekawy: Urzędnicy wyborczy muszą wykonywać swoje obowiązki zgodnie z uchwałą PKW. http://pkw.gov.pl/pliki/1520928870_Uchwala_w_sprawie_urzednikow_wyborczych.pdf
Nie są tylko od nadzorowania, czyli jeżdżenia sobie po gminach na kawkę, herbatkę i pogaduszki.
W uchwale są słowa, ze urzędnik wyborzy:
"przygotowanie, tworzenie, aktualizowanie"
i moje ulubione
"przyjęcie od przewodniczącego terytorialnej komisji wyborczej w depozyt dokumentów z wyborów oraz pieczęci tej komisji, w sposób określony odrębną uchwałą Państwowej Komisji Wyborczej"
 
2018-05-09 14:03:42
stanisław: Dawni urzędnicy wyborczy będą od roboty, także po godzinach a kasa dla nowych urzędników wyborczych. Czy ci co brali udział w fałszowaniu wyborów, powinni przygotowywać materiały, uchwały , protokoły dla komisji miejskich i obwodowych? Chyba nie - niech to robią nowi urzędnicy. Pomysł PKW jest taki aby na barki samorządów złożyć przygotowywanie projektów wszelkich dokumentów, które powinien wykonać urzędnik wyborczy.
Zgodnie z Kodeksem wyborczym (art. 191g) szef Krajowego Biura Wyborczego zawiera z właściwym miejscowo wójtem porozumienie, określające w szczególności warunki organizacyjno-administracyjne, techniczne oraz zasady pokrywania kosztów związanych z wykonywaniem zadań przez urzędnika wyborczego. Nic innego nie wolno wpisywać do porozumienia - żadne dodatkowe obowiązki!!!
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25