facebook RSS # #

16.07.2018 04:35

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-05-10 13:35       aktualizacja: 2018-05-10 13:35       WYBORY SAMORZĄDOWE 2018
  A A A

Można negocjować. Prawnik o porozumieniu z Krajowym Biurem Wyborczym

Można negocjować. Prawnik o porozumieniu z Krajowym Biurem Wyborczym
Fot. SWPS
Jeżeli w porozumieniu z KBW są warunki, które nie odpowiadają jednej stronie, to ona może je negocjować – mówi dr Mateusz Radajewski z Uniwersytetu SWPS.

W Krajowym Biurze Wyborczym trwają prace nad opracowaniem treści porozumienia, które KBW będzie podpisywać z wójtami/burmistrzami/prezydentami miast. Ma ono regulować m.in. kwestie finansowe związane z wyborami.

„A czy Gmina może nie podpisać takiego porozumienia? I co wtedy?” – zapytał w komentarzu pod artykułem Czytelnik. A my pytamy prawnika.

Czy wójt może nie podpisać porozumienia przedłożonego przez delegaturę KBW?

Dr Mateusz Radajewski, Uniwersytet SWPS we Wrocławiu: Artykuł 191g Kodeksu wyborczego obliguje Krajowe Biuro Wyborcze do zawarcia takiego porozumienia. Jest przy tym założenie, że dwie strony zgodzą się na zapisy w nim zawarte. Jeżeli w porozumieniu są warunki, które nie odpowiadają jednej stronie, to ona może je negocjować.

Negocjacje mogą trwać, a czas będzie gonił…

- Trzeba pamiętać, że obie strony muszą dążyć do zawarcia porozumienia. Nie może być tak, że jedna ze stron będzie negocjować w ten sposób, żeby de facto do porozumienia nie doszło. Prawo posługuje się pojęciem dobrej wiary. Przystępujemy do negocjacji nie po to, żeby kogoś wyprowadzać w pole, tylko żeby to porozumienia zawrzeć.

Art. 191 g pojawił się w Kodeksie na mocy ostatniej nowelizacji. Nie był postrzegany, jako rodzący niebezpieczeństwo. Dopiero teraz będzie się okazywać, jak to działa w praktyce. A może działać kiepsko, bo gminy mogą stanąć przed warunkami niemożliwymi do spełnienia.

KBW ma ogląd sytuacji w skali kraju i jest w stanie uśrednić i sformułować ogólne warunki. Wiem jednak, że związki samorządowe wskazują, że w projekcie porozumienia są zapisy, na które się nie godzą.

A co jeśli jednak wójt odmówi?


- W zasadzie mamy lukę w prawie. Kodeks nie reguluje, co wtedy. Jeżeli takie problemy pojawią się odpowiednio wcześnie przed wyborami, to teoretycznie będzie mógł zainterweniować ustawodawca i dodać np. zapis wskazujący, że w razie braku porozumienia sprawę rozstrzyga MSWiA. Nowelizacja była przeprowadzana bardzo szybko i nie przewidziano części problemów, które mogą się pojawić.

Dziękuję za rozmowę.

Anna Banasik
TAGI:
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-06-08 19:33:13
CRTL: Ciekawe ile gmin coś wynegocjuje. Pan dr sobie "pouważał", a ni jak to się ma do rzecywistości
 
2018-05-15 16:42:49
luk: Nie dziwie się, ze nie ma tu komentarzy:)

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25