facebook RSS # #

25.05.2019 02:24

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-05-10 15:30       aktualizacja: 2018-05-10 15:49       WYBORY SAMORZĄDOWE 2018
  A A A

Projekt porozumienia. Publikujemy opracowany przez KBW projekt porozumienia wyborczego

Projekt porozumienia. Publikujemy opracowany przez KBW projekt porozumienia wyborczego
Publikujemy opracowany przez Krajowe Biuro Wyborcze projekt porozumienia, które delegatury KBW miałyby zawierać z wójtami, burmistrzami i prezydentami miast.

Pismo otrzymali pod koniec kwietnia dyrektorzy delegatur. „Porozumienie to powinno zostać podpisane po powołaniu przeze mnie urzędników wyborczych w danej gminie” – wskazuje w nim Magdalena Pietrzak, szefowa KBW.

Wiadomo już jednak, że treść porozumienia ulegnie zmianom. „Dostaliśmy uwagi, zarówno z naszych delegatur, jak też z gmin i związków samorządowych” – powiedział nam Lech Gajzler, dyrektor zespołu prawnego i organizacji wyborów KBW.

W związku z głosami Czytelników, którzy w komentarzach do artykułów piszą, że nie widzieli projektu, publikujemy go w załączniku pod artykułem.

aba/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 21 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-06-04 06:55:02
Ela: Gminy nie mają służbowych samochodów. A projekty dokumentów urzędnikom niech przygotuje KBW - delegatury po to są.Gminy nie są szkolone w zakresie wyborów a maja przygotować projekty dokumentów halo chyba coś nie tak.Urzędnicy wybrczy przechodzą obecnie szkolenia, delegatury KBW to fachowcy w przeprowadzaniu wyborów a robotę mają wykonać gminy. Tak nie wolno robić. Proszę KBW o zastanowienie się na tymi kwestiami.
 
2018-05-21 14:02:03
stary urzędnik wyborczy: Porozumienie to powinno zostać podpisane po powołaniu przeze mnie urzędników wyborczych w danej gminie” – wskazuje w nim Magdalena Pietrzak, szefowa KBW. A co będzie Szanowna Pani Szefowo KBW jeśli Wójtowie, Burmistrzowie,Prezydenci odmówią podpisania porozumienia, które w obecnej wersji jest nie do przyjęcia. Nie można długo jechać na tym,że jest to nasza wspólna sprawa. Zostały wprowadzone zmiany i trzeba je realizować zgodnie z kompetencjami. Urzędnik wyborcze powołany przez KBW - wypacać powinno mu KBW, po to jest aby przygotowywał sobie dokument a nie jst tworzył biuro obsługi urzędnika wyborczego, jak gmina, która nie posiada służbowego samochodu zapewni mu transport - ma wynająć Taksi z oddalonego 30 km miasta itp.
Szanowna Pani myślę, że będąc sekretarzem jst nie uczestniczyła Pani przy wyborach a to bardzo szkoda.
 
2018-05-17 15:41:01
ciekawy: do olka
Czasy kawki i herbatki się skończyły dawno w latach 90 tych.
Jeżeli mówimy o urzędnikach, którzy mają do przerobienia coraz więcej wymyślonych przez ustawodawcę dokumentów, wniosków, pozwoleń itd. to nie maja oni czasu na takie rzeczy. Przeważnie otrzymują za to 2,5 tys brutto.

Jeżeli masz konkretne dowody w konkretnych komórkach, wydziałach, referatach konkretnych miast i gmin to proszę o tym powiedzieć głośno, a nie pierdzielić tak jak co niektórzy, co mówili o fałszowaniu wyborów nie mają absolutnie żadnych dowodów.
 
2018-05-16 14:45:32
były urzędnik: to zaproponowane porozumienie to jest jedno wielkie "nieporozumienie" szefowie nie powinni podpisywać, wszystko funkcjonowało, każdy wiedział co i jak ma robić - w jedną noc wszystko zniszczyli
 
2018-05-15 14:10:40
infor: czy każdy może zgłosić uwagi do porozumienia? Jeśli tak to proszę zanotować:
par. 1 ust.2:
pkt. 4 - że niby co? Mamy go wpuścić do pustego urzędu bez nadzoru? czy w ramach dotacji mogę opłacić pracownika, który otworzy mu urząd i będzie pilnował urzędu, jakoś nie mam zaufania, nasi pracownicy są przeszkoleni z jeszcze obowiązującej polityki bezpieczeństwa i nowego RODO a nowi Urzędnicy Wyborczy?
pkt. 5 - nie mamy samochodów służbowych, niestety możemy go wyposażyć w mapę gminy, a delegację z dotacji? Zastrzegam nasza gmina jest duża terytorialnie(mamy dużo lasów) i pomiędzy lokalami wyborczymi a Urzędem jest ponad 20 km,
pkt. 6 - z jakiej racji mamy pisać uchwały itd. czyżby nowi urzędnicy wyborczy nie umieli pisać w Wordzie? Czyżby umiejętność obsługi pakietu biurowego nie była wymagana podczas rekrutacji? Dla mnie to już duży wydatek że muszę dać mu osobny pokój, komputer i drukarkę oraz dostęp do internetu, nie wiem jak winnych urzędach ale my nie mamy zapasowego sprzętu, jesteśmy małym urzędem i mamy stanowiska jednoosobowe ale wielozadaniowe i jeszcze dodawać pracownikom pracy - czy mogę na zachętę dać im dodatek z dotacji?

A i jeśli dotacji nie starczy na wszystko co sobie zażyczy nowy urzędnik to czy można zmniejszyć uposażenie urzędnika?
Przykład: my korzystamy z OpenOffice - jeśli Urzędnik zechce MS Office to czy mogę go kupić za dotację?

Pytania niby banalne ale dla funkcjonowania urzędu ważne.
 
2018-05-15 13:53:39
olka: W gminach, urzędach powinni zmniejszyć liczby urzędników -
.Gdzie się nie idzie tam wszędzie masa ludzi i połowa jak w spółdzielniach mieszkaniowych pije kawkę lub bawi się telefonami.
Jak czytam to narzekanie , ile jest tej pracy to pytam-po co tam siedzicie -zmienić pracę!
 
2018-05-15 08:02:39
stary urzędnik wyborczy: Dobrze , że późno opublikowano projekt porozumienia.
To porozumienie powinno wpłynąć do wszystkich jednostek samorządowych celem wydania opinnii. Delegatury nie znają wszystkich reali w gminach. Opiniują pod swoim kontem, aby nie narazić się górze i nie mieć problemów
W pełni zgadzam się z moimi przedmówcami.
 
2018-05-14 16:44:43
były urzędnik wyborczy: Moje zastrzeżenia do projektu Porozumienia dot. § 1 ust. 2 pkt 5) tzn. transport - "w mojej" gminie nie ma służbowego samochodu - czyli wójt wyda delegację ? pracownikowi aby "przewoził" urzędnika wyborczego do siedzib okw ? i pkt 6) przygotowywanie projektów dokumentów? tzn. jakich dokumentów, czy chodzi o projekty uchwał okw, projekty zarządzeń o powołaniu obw, projekty protokołów okw, projekty list wypłat diet dla okw, projekty kart wyborczych, projekty pism/ korespondencji np. z komisarzem wyborczym???
A co z obsługą terytorialnych komisji wyborczych?
 
2018-05-14 10:21:14
ja.obywatel.RP: Zastanawia mnie, dlaczego nikt nie zwraca uwagi na sprawę zasadniczą, tzn. przekraczanie delegacji ustawowej przez PKW, zarówno w pismach do samorządów, jak i w projekcie porozumienia wg KBW. Otóż zadania na gminy mogą być nakładane jedynie w trybie ustawowym i to z jednoczesnym zapewnieniem ich odpowiedniego finansowania. PKW w piśmie do gmin z 26.03.2018 r. informuje, że do zadań gmin należy zapewnienie obsługi okw łącznie z obsługą urzędników wyborczych, co nie wynika z ustawy. Dlatego zapewne, w odróżnieniu od innych zadań, nie wskazano w pkt.10 pisma przy tym zadaniu podstawy prawnej, bo jej nie ma. Kodeks obecnie stanowi wyraźnie w art. 156, że wójt zapewnia obsługę okw i warunki wykonania zadań związanych z organizacją i przeprowadzeniem wyborów z zastrzeżeniem art. 191e &1, czyli zadań urzędników wyborczych. (Wcześniej zapewniał wykonanie zadań, teraz warunki ich wykonania, to różnica). Obsługa urzędników należy do zadań KBW (art. 187), ale nawet KBW nie może wykonywać zadań za urzędników. Dopuszczalna obsługa, to np. wypłata wynagrodzenia, czy zapewnienie narzędzi pracy. Porozumienie, oparte na art. 191g Kodeksu, nie może zobowiązywać gminy do wykonywania jakichkolwiek zadań urzędników. W projekcie porozumienia KBW także zdaje się o tym zapominać, obarczając wójta kompleksową obsługą urzędnika wyborczego. Wobec urzędnika wójt ma jedynie obowiązek zapewnienia warunków pracy, a nie obsługi, i to w granicach środków dotacji przeznaczonej wyraźnie na to.
Urzędnik ma zadania ustawowe, zastrzeżone, nie może ich wykonywać nikt inny. Dlatego zastrzeżenia Związku Miast Polskich, zmierzające do doprecyzowania zapisów w zakresie warunków i pokrywania kosztów idą w dobrym kierunku, lecz z porozumienia należy usunąć nie tylko słowo "kompleksowa" w odniesieniu do obsługi, lecz cały wątek dotyczący obsługi urzędników wyborczych, doprecyzowując zapisy dot. zapewnienia warunków pracy urzędników wyborczych (sprzęt, biurka, papier itd.).
Nie po to ustawodawca pozbawił wójta pewnych zadań i kompetencji, w tym dot. kontaktów z okw, dostarczania kart, czy odbierania i dysponowania depozytem, by teraz bocznymi drzwiami (porozumieniem) ktoś (czyt. KBW) nakładał bezprawnie na wójta zadania urzędnika, i to jeszcze w tak upokarzający sposób, poprzez obsługę urzędników (najczęściej gorzej przygotowanych i niedoświadczonych).
Dlatego wójtom nie wolno podpisywać porozumień sprzecznych z prawem, bez względu na to ile KBW da na to pieniędzy. Widząc, że wszystko się sypie, PKW i KBW "idą po bandzie", tak nie można.
Brakuje nadal urzędników wyborczych, bo każdy, kto się zna na wyborach, wie ile pracy wymaga zorganizowanie i przeprowadzenie wyborów. Trzeba być zupełnym ignorantem pozbawionym instynktu i wyobraźni, by zakładać, że w mieście, w którym jest kilkaset okw i teraz kilka tysięcy członków (obydwóch) okw, zadania dotychczasowych urzędników wyborczych wykona kilka nowych osób. Dotychczas realizowała to znacznie większa, zgrana i doświadczona kadra samorządowych pracowników pod kierunkiem urzędników wyborczych wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów i marszałków. Tak nie można A gdy się nie uda, znów będą winione samorządy.
 
2018-05-11 09:46:21
obywatel: Do Sekretarza - szefowa KBW byała sekretarzem ale duzych miastach i powiecie - tam są ludzie z nadania politycznego a nie merytoryczni pracownicy. więc trudno się dziwić że teraz taki projekt porozumienia - spychologia i tyle. A w przypadku krachu w organizacji wyborów będą winni samorządowcy a nie KBW i ci nowi urzędnicy. I będzie można powiedzieć że znów samorządowcy chcieli zachachmęcić przy wyborach.
 
2018-05-11 09:25:29
pracownik-um: Krótko mówiąc: pracownicy urzędu zrobią wszystko a kasę zawinie Urzędnik Wyborczy.

Nic się przez tyle lat nie zmienia, są ludzi od roboty i są ludzie od wystawiania piersi do orderów.
 
2018-05-11 09:17:29
OldestWoman: No i wszystko jasne! NIC się nie zmieniło, doszły tylko dodatkowe pomieszczenia i osoby do obsługi, którym trzeba zapewnić full wypas. Nawet samochód z kierowcą, nikogo nie obchodzi, że w kraju są gminy, które takowych nie posiadają. Trzeba będzie kogoś oderwać od obowiązków i postawić do dyspozycji pana/pani "urzędnik/a". Najśmieszniejsze jest to, że w naszym kraju każdy, dosłownie każdy, ma prawo "zobowiązywać" W/B/P do czegoś, nie pytając go o zdanie, nie sprawdzając, czy może on się do tego "zobowiązać", czy ma po temu warunki i jakie warunki posiada. To się po polsku nazywa "samorządność". Wybory są zadaniem państwa, więc niech wreszcie państwo je zorganizuje i choć raz przeprowadzi, bez wykorzystywania samorządu w sposób wprost bezczelny. Samorządowcy mają się "zobowiązać" a wielkość dotacji zostanie ustalona kiedyś tam, jak już będą znane ostateczne środki na wybory. Damy wam tyle, ile zechcemy, a wy macie zrobić. Potem, jak nie wyjdzie po naszej myśli, oznajmimy wam "sfałszowaliście te wybory". "Damy radę".
 
2018-05-11 08:38:55
samorządowiec: Wybory organizuje Partia i Rząd i tam trzeba odsyłać Urzędników Wyborczych aby podpisywali porozumienia.
 
2018-05-11 07:50:17
lokaj: od kiedy to sługa ma mieć lokaja
 
2018-05-11 07:23:37
Jarosław Bogucki: Jak mandra powtarzam.Tylko jedna noc w sejmie i zniknie niewład organizacyjny.Nalezy przywrócić poprzedni porzadek.Nikt wyborów nie fałszowal.Sa to ostatnie chwile na zmiany.
 
2018-05-10 23:59:00
s: Nowy urzędnik wyborczy nie musi robić nic. A nie przepraszam - będzie się pytał starego urzędnika: kiedy będzie projekt dokumentu, masz obowiązek mi go przygotować, nawet po godzinach. Za sprawdzenie i podpis na dokumencie skasuje, może się podzieli?
 
2018-05-10 23:00:59
stanisław: Dawni urzędnicy wyborczy będą od roboty, także po godzinach a kasa dla nowych urzędników wyborczych. Czy ci co brali udział w fałszowaniu wyborów, powinni przygotowywać materiały, uchwały , protokoły dla komisji miejskich i obwodowych? Chyba nie - niech to robią nowi urzędnicy. Pomysł PKW jest taki aby na barki samorządów złożyć przygotowywanie projektów wszelkich dokumentów, które powinien wykonać urzędnik wyborczy.
Zgodnie z Kodeksem wyborczym (art. 191g) szef Krajowego Biura Wyborczego zawiera z właściwym miejscowo wójtem porozumienie, określające w szczególności warunki organizacyjno-administracyjne, techniczne oraz zasady pokrywania kosztów związanych z wykonywaniem zadań przez urzędnika wyborczego. Nic innego nie wolno wpisywać do porozumienia - żadne dodatkowe obowiązki!!
 
2018-05-10 20:41:30
112: To teraz będzie dwóch urzędników wyborczych. Jeden KBW a drugi Burmistrza. Urzędnik Wójta będzie obsługiwał/a Urzędnika KBW. Ciekawe który będzie zarabiał więcej? A który zapewni bezpieczeństwo lokali wyborczych!Urzędnik KBW to będzie taki Policjant to może da radę.
 
2018-05-10 18:38:07
Sekretarz: Porozumienie z natury powinno zmierzać do zawarcia kompromisu między wszystkimi stronami zawierającymi daną umowę. Co prawda są tacy co twierdzą, że kompromis jest wtedy gdy wszystkie strony są niezadowolone. Ja jednak twierdzę, że strony powinny akceptować przyjęte ustalenia. W tym wypadku mamy jednak jednostronny dyktat, który z porozumieniem nie ma nic wspólnego. Wstyd mi za Szefową KBW, która była sekretarzem w samorządzie, że coś takiego śmie nazywać porozumieniem. Jeśli ta Pani naprawdę pracowała jako Sekretarz gminy, powinna zdawać sobie sprawę z faktu, że to co proponuje w § 1 ust. 2 „porozumienia” to nic innego jak narzucenie wójtom obowiązków, które praktycznie bardzo trudno zrealizować. Jak na przykład ma wyglądać zapewnienie dostępu „obcym ludziom” do pomieszczeń i sprzętu w urzędzie, czy też umożliwienie transportu pojazdem służbowym (gminnym) bez zapewnienia dodatkowej opieki przez pracownika urzędu? Czyli dotychczasową robotę przy wyborach nadal będzie wykonywał pracownik urzędu, a urzędnik wyborczy będzie go nadzorował! Czy o to Pani Pietrzak chodzi? A kto za to zapłaci? Jeśli naprawdę ma to być porozumienie, to rozumiem, że żaden przedstawiciel JST podpisać go nie powinien. Tylko co wtedy? Zarząd Komisaryczny?
 
2018-05-10 18:13:25
Marcin - informatyk gminny: Nie zgadzam się by być czyimś wyrobnikiem! Dlaczego ja mam swoje obowiązki wykonywać za "co łaska" bo KBW ma informatyków samorządowych w głębokim poważaniu. NIE ZGADZAM SIĘ!
 
2018-05-10 16:29:29
obywatel: KBW przekracza swoje kompetencje. Jak to "przygotowywania projektów dokumentów związanych z zadaniami wykonywanymi przez urzędnika wyborczego"? Kto ma niby przygotowywać te dokumenty, ewidencja ludności? W/P/B nie powinni podpisywać porozumień w takim kształcie.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25