facebook RSS # #

25.05.2019 02:20

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-05-11 07:47       aktualizacja: 2018-05-11 10:58       WYBORY SAMORZĄDOWE 2018
  A A A

Po raz piąty. Majchrowski: zgłoszę swoją kandydaturę na prezydenta Krakowa

Po raz piąty. Majchrowski: zgłoszę swoją kandydaturę na prezydenta Krakowa
Fot. Krakow.pl
Rządzący Krakowem od 16 lat prezydent Jacek Majchrowski ponownie będzie ubiegał się o wybór na to stanowisko. "W momencie, kiedy pan premier ogłosi decyzję o dacie wyborów i rozpoczęciu kampanii wyborczej zgłoszę swoją kandydaturę" - zapowiedział w czwartek.

Swoją decyzję Majchrowski uzasadniał m.in. tym, że nie chciałby, aby to co do tej pory zrobił dla Krakowa wraz z mieszkańcami tego miasta, zostało zmarnowane.

"W tej chwili samorząd staje się jakby mniej samorządem. Wszystkie decyzje zapadające centralnie zmierzają w kierunku ograniczania samorządu, który staje się ramieniem rządu. Nie jestem zwolennikiem tego, zawsze byłem samorządowcem. Zawsze uważałem, że mieszkańcy danej miejscowości naprawdę lepiej wiedzą, czego potrzebują niż centrala" - mówił Majchrowski.

W jego ocenie kampania wyborcza będzie trudna. "Kiedyś prezydent Duda powiedział mi, że łatwiej zostać prezydentem Polski niż Krakowa" - powiedział Majchrowski. Nie chciał oceniać swoich konkurentów i dodał, że zrobi to, gdy ogłoszą swoje programy.

Pytany, czy kandyduje, bo nie znalazł godnego następcy, Majchrowski powiedział, że "odpowiada za siebie", choć przyznał, że się nad tym zastanawiał. "To nie jest tak, jak pisano, że siedzę przykryty pledem i piję kawę czy pykam fajkę. To jest naprawdę ciężka praca od wczesnych godzin rannych do późnowieczornych z weekendami włącznie" – mówił.

Przyznał, że żona namawiała go, by nie kandydował, ale "teraz zmienia zdanie, bo koleżanki jej powiedziały: społeczeństwo ci nigdy nie wybaczy".

Podkreślił, że zawsze startuje jako kandydat niezależny pod szyldem własnego komitetu. Powiedział, że nigdy w kampanii nie przedstawiał ekipy, z którą będzie rządził, a taką decyzję podejmuje po zakończeniu kampanii.
Majchrowski poinformował, że przed każdym wyborami zamawia badania sondażowe na grupie 1500 osób, które robi dla niego nie firma lecz grupa socjologów. "To jest mniej więcej 2-3 proc. różnicy w stosunku do wyniku ostatecznego, a więc są to sondaże bardzo precyzyjne" - powiedział Majchrowski, Dodał, że i tym razem sondaż "wyszedł nie najgorzej". "Wyszło ok. 46-47 proc. na moją korzyść" – poinformował. Mówił, że z badań wynika, że wybory w Krakowie mogą się rozstrzygnąć już w pierwszej turze.

Podkreślił, że bardzo ważne jest dla niego poparcie wyrażane przez przypadkowe osoby spotykane w Krakowie i jest ono "jednoznaczne".

Majchrowski poinformował także, że przed wyborami wykonuje także kompleksowe badania lekarskie. "Lekarze orzekli, że jest wszystko w porządku, czym niewątpliwie niektóre osoby zmartwię" - dodał.

"16 lat temu obejmowałem ten urząd i jeśli państwo sobie porównacie Kraków sprzed 16 lat i Kraków obecny - to jest zupełnie inne miasto. Miasto dbające o dziedzictwo kultury, ale też miasto nowoczesne" - mówił prezydent Krakowa.

Do startu w wyborach namawiali Majchrowskiego m.in. politycy PSL, a gotowość jego poparcia wyraziły PO i SLD.

"Jestem zaskoczony, jeszcze kilka dni temu, zwłaszcza widząc informacje w mediach nie powiedziałbym, że taka będzie decyzja" – powiedział PAP przewodniczący PO w Małopolsce Aleksander Miszalski. "Jeżeli pan prezydent się zdecyduje, to siadamy i rozmawiamy o tym, czy jesteśmy w stanie wygenerować wspólny program i wspólne listy wyborcze. Pewnie dojdą do tego kwestie personalne. Od tego będzie zależało, czy poprzemy prezydenta w pierwszej turze" - dodał.

Szef PiS w Krakowie Marek Pęk powiedział PAP, że decyzja Jacka Majchrowskiego nie jest dla niego zaskoczeniem. "Byłbym mocno zaskoczony, gdyby prezydent Krakowa nie kandydował. Myślę, że to decyzja z gatunku +nie chcem, ale muszem+. Wahanie prezydenta, odkładnie tej decyzji w czasie wskazuje na to, że Jacek Majchrowski nie ma już takiej energii i wewnętrznej motywacji, ale grupa osób namawiających go do tego, wywarła na nim taką presję, że jeszcze raz się zdecydował" - ocenił Pęk.

Kandydatką Zjednoczonej Prawicy jest posłanka PiS Małgorzata Wassermann - przewodnicząca komisji śledczej ds. Amber Gold. Wśród ogłoszonych już kandydatów są także Grzegorz Filipek (Nowoczesna) i Konrad Berkowicz (partia Wolność).

Startu w wyborach nie zadeklarował jeszcze Łukasz Gibała - lider Stowarzyszenia Logiczna Alternatywa, który cztery lata temu w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Krakowie osiągnął trzeci wynik – zdobywając 11, 16 proc. głosów. Decyzję ma ogłosić w czerwcu.

Jacek Majchrowski jest pierwszym prezydentem Krakowa wybranym w wyborach bezpośrednich w 2002 r. i jednym z najdłużej urzędujących prezydentów dużych miast w Polsce. Ma taki sam staż jak prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i o cztery lata krótszy niż prezydenci Gdyni - Wojciech Szczurek, Gdańska - Paweł Adamowicz i Sopotu - Jacek Karnowski. Z wykształcenia jest prawnikiem i historykiem doktryn politycznych. W momencie rozpoczęcia urzędowania zawiesił członkostwo w SLD.

Majchrowski wielokrotnie podkreślał, że mieszkańcy mają "dosyć partii w samorządzie". W dotychczasowych wyborach startował pod szyldem własnego komitetu wyborczego jako kandydat niezależny, ale z poparciem partii politycznych (m.in. SLD, PSL, Lewicy i Demokratów).

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25