facebook RSS # #

20.06.2019 08:15

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-05-21 15:22       aktualizacja: 2018-05-21 15:23       WYBORY SAMORZĄDOWE 2018
  A A A

Doniosła rola. PKW o zadaniach samorządów przy organizacji wyborów

Doniosła rola. PKW o zadaniach samorządów przy organizacji wyborów
Fot. PAP/T. Waszczuk
Kodeks wyborczy nadal zakłada doniosłą rolę samorządu terytorialnego wśród organizatorów wyborów – podkreśla Państwowa Komisja Wyborcza.

W najnowszym komunikacie PKW wyjaśnia, że ostatnia nowelizacja Kodeksu wyborczego wcale nie ograniczyła roli samorządu terytorialnego przy organizacji wyborów.

„Art. 156 § 1 Kodeksu wyborczego, regulujący w sposób ogólny te kwestie, w wyniku wskazanej wyżej nowelizacji uległ jedynie niewielkiej zmianie. Nadal zakłada on doniosłą rolę samorządu terytorialnego wśród organizatorów wyborów” – zaznacza PKW. „Szczególnie istotne znaczenie ma tu realizacja zadań przez samorząd gminny” – dodaje.

Zgodnie z przywołanym przepisem wójt, starosta i marszałek województwa zobowiązani są zapewnić obsługę i techniczno-materialne warunki pracy obwodowych i terytorialnych komisji wyborczych oraz „co szczególnie istotne i warte podkreślenia - wykonanie zadań związanych z organizacją i przeprowadzeniem wyborów odpowiednio na obszarze gminy, powiatu i województwa”.

„Przepis ten stanowi, że organy samorządu terytorialnego wykonują tak jak dotychczas zadania wyborcze, z zastrzeżeniem kilku przepisów Kodeksu wyborczego, w których określone zostały zadania Korpusu Urzędników Wyborczych” – wskazuje PKW. „Zastrzeżenie to nie oznacza jednak wyłączenia tych spraw z katalogu zadań samorządu, lecz – w związku z wynikającym z Kodeksu wyborczego (art. 191g) obowiązkiem zapewnienia przez gminy obsługi urzędnikom wyborczym – wskazanie, że mają być one realizowane we współpracy z tymi urzędnikami” - podkreśla.

Państwowa Komisja Wyborcza, doceniając dotychczasową rolę i zaangażowanie samorządu terytorialnego w organizację wyborów, wyraziła nadzieję, że „dobra wola i współpraca Państwowej Komisji Wyborczej i innych organów wyborczych, Krajowego Biura Wyborczego, Korpusu Urzędników Wyborczych z jednostkami samorządu terytorialnego pozwoli na sprawne i rzetelne przygotowanie oraz przeprowadzenie zbliżających się wyborów samorządowych”.

aba/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 10 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-05-23 11:39:17
janka: do urzędas: ileż ironii w tej wypowiedzi! Przy wyborach burmistrzowie nie tylko nie mają nic do gadania
(wszystko jak w litanii zapisano w Kodeksie Wyborczym), ale nawet nie interesują się nazwijmy to-stroną techniczną wyborów, pochłonięci w 100% kampanią i ,,zaciąganiem pajęczyny"na wyborców, ale o tym to każdy urzędnik wie.
A urzędnik wyborczy(obym się myliła)= tandetyzacja wyborów, nie sposób się oprzeć takiemu wrażeniu wsłuchując się w głos PKW o doniosłej roli samorządów w szopce zwanej wyborami, jaką zafundował nam uchwałodawca. Ale o tym wie tylko PKW i urzędy!
 
2018-05-23 09:18:37
urzędas: Zgodnie z art. 152. § 3 Ustawy Kodeks Wyborczy terytorialna komisja wyborcza (TKW) to wojewódzka, powiatowa lub gminna komisja wyborcza. Zgodnie z art 192 § 2 tej ustawy " (...) urzędnicy wyborczy współdziałają z organami wyborczymi, o których mowa w art. 152, oraz innymi podmiotami". Tyle w temacie.
 
2018-05-22 13:49:40
OldestWoman: Do urzędas: Zauważ, że urzędnik wyborczy nie zajmuje się TKW i w niczym nie pomoże, jeżeli o to chodzi. To nie jest jego działka.
 
2018-05-22 10:17:43
OldestWoman: Właśnie niedawno doniosłą rolę samorządu we wszelkich sprawach doceniono w rządzie. Od lipca br. obniżono samorządowcom wynagrodzenie, pewnie tak na zachętę, żeby się bardziej zaangażowali w organizację wyborów. Niech PKW przestanie puszczać oko do gmin bo kiedy trzeba było dać odpór absurdalnym zarzutom o fałszowanie wyborów, wygłaszanym w świetle jupiterów, jakoś przeciwstawnego głosu przedstawicieli PKW słychać nie było. Potrafili jedynie podać się do dymisji, tym samym jakby przyznając rację tym, którzy oskarżenia o fałszowanie publicznie wygłaszali. Rozumiem, że to nie są te same osoby ale instytucja to instytucja. Niech zatem instytucja zajmie się zabezpieczeniem wystarczających środków na wybory bo czasy niewolnictwa chyba minęły. Nikt nie ma prawa oczekiwać od gmin, że zdania wyborcze wykonają na własny koszt. A że bez udziału gmin w organizację wyborów się nie obejdzie, wiadomo nie od dziś. To tylko niektórym posłom się wydawało, że wystarczy napisać coś na papierze, żeby się stało.
 
2018-05-22 10:01:11
urzędas: Do Marcina - informatyka gminnego. Spokojnie! Po co tyle emocji. Urzędnik wyborczy nie będzie wydawał Ci poleceń a szczególnie w temacie obsługi informatycznej wyborów. Będziesz pełnomocnikiem komisji ds. informatyki, będziesz miał swoje obowiązki i swoje zadania i pracował samodzielnie. A urzędnik wyborczy sprawdzi czy się dobrze z nich wywiązujesz. I tylko tyle. I nie zapominaj, że Twój burmistrz staje się kandydatem na burmistrza i powinieneś jak najmniej pytać się go o zdanie i polecenia. Na czas akcji wyborczej nie powinieneś reprezentować burmistrza tylko TKW. Wiem że to trudne , bo to Twój przełożony ale tu może się przydać urzędnik wyborczy. Podejmowanie decyzji niekoniecznie temu burmistrzowi przychylne nazywa się mocnym kręgosłupem i odwagą cywilną ;-). Zauważ, że w przypadkach konfliktowych z burmistrzem to urzędnik wyborczy może ci wiele pomóc, bo to on ponosi dużą odpowiedzialność za przebieg procesu wyborczego. I myślę że nie potrzebne tu są wielkie emocje. Jako pełnomocnik TKW ds. informatyki będziesz współpracował z urzędnikiem a nie burmistrzem (kandydatem na burmistrza). A współpracować to nie znaczy wykonywać jego polecenia, tylko wykonywać swoje zadania i porozumieniu i koordynacji z nim. Pozdrawiam.
 
2018-05-22 07:22:47
bu20: Musiało zabraknąć chętnych na urzędników wyborczych, aby dostrzeżono rolę samorządu w przeprowadzaniu wyborów. Dobrze przygotowane porozumienie z podaniem kwot na konkretne zadania i ścisłe określenie co do kogo należy, może choć częściowo zatrze złe wrażenie zarzucające samorządowcom fałszowanie wyników wyborów. Należy zapomnieć o usługiwaniu i wykonywaniu poleceń urzędnika wyborczego. Tylko dobre podzielenie zadań i ich oszacowanie, i przypisanie konkretnym osobom być może pozwoli na sprawne przeprowadzenie wyborów.
 
2018-05-22 07:04:55
Jarosław Bogucki: Jak powiedział klasyk"te wybory zostały niestety sfałszowane" a obecne żeby mówiąc delikatnie nie zostały zchszanione to puszcza sie oko do samorządu nasyłając jednocześnie karbowych czy jak kto woli rewizorów w postaci tzw.urzedników wyborczych
 
2018-05-21 22:03:52
kinga: PKW powinna się ogarnąć i zabrać się do pracy ,w tym uchwalić uchwałę w sprawie powoływania okw i wytyczne w sprawie druku kart do głosowania itd oczywiście na wniosek sekretarza PKW , którym jest Szef KBW P.Pietrzak.Wtedy będą określone konkretne zadania urzędników wyborczych.Porozumieniem zaproponowanym przez P.Pietrzak nie można zmieniać Kodeksu wyborczego.Gminy doskonale znają przepisy Kodeksu wyborczego ale wmawia im się , że nic się nie zmieniło.Dlaczego nie ma sprostowań , jeżeli PKW twierdzi ,że media źle informują.
 
2018-05-21 21:07:22
Marcin - informatyk gminny: Doniosła rola? W czym? Usługiwaniu komuś, kogo się nie zna, kto jest spoza gminy? Przecież to śmieszne. Ktoś tu jeszcze zapomniał o porozumieniu między delegaturą a gminą. A co z kosztami? Znaczy się jak. Gmina za "dobre słowo" o fałszowaniu wyborów ma pracować na rzecz kogoś zupełnie nieznanego? I ten ktoś będzie miał, no właśnie, jakie prawo wydawać mi polecenia? Bo co? Bo on jest urzędnikiem wyborczym? Za każdym razem będę prosił o polecenia na piśmie, a potem będę prosił o pozwolenie burmistrza. Zwłaszcza jeśli chodzi o obsługę informatyczną.
 
2018-05-21 15:56:17
urzędnik: Dobrze wyraziła PKW - "Nadzieję".

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25