facebook RSS # #

20.06.2019 08:31

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-05-23 09:42       aktualizacja: 2018-05-23 10:26       WYBORY SAMORZĄDOWE 2018
  A A A

Zgodnie z planem. Brudziński: nie ma żadnego zagrożenia dla przeprowadzenia wyborów samorządowych

Zgodnie z planem. Brudziński: nie ma żadnego zagrożenia dla przeprowadzenia wyborów samorządowych
Fot.PAP/M.Bielecki
Nie ma żadnego zagrożenia dla przeprowadzenia jesiennych wyborów samorządowych; nie wyobrażam sobie nowelizacji Kodeksu wyborczego ani przekładania wyborów - powiedział w środę szef MSWiA Joachim Brudziński.

Szef MSWiA był pytany w TVN24 o opinie, że jeżeli nie dojdzie do szybkiej nowelizacji Kodeksu wyborczego, to trzeba będzie przełożyć jesienne wybory samorządowe na wiosnę następnego roku.

- Nie wyobrażam sobie ani nowelizacji kodeksu, ani tym bardziej przekładania wyborów samorządowych. W tej sprawie ufam nowej szefowej Krajowego Biura Wyborczego (Magdalenie Pietrzak), jesteśmy w ciągłym kontakcie, jako resort spraw wewnętrznych ( i administracji), z przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej - sędzią (Wojciechem) Hermelińskim - powiedział Brudziński.

Dodał, że po "takich niepotrzebnych zgrzytach na początku, ta współpraca jest coraz lepsza". Brudziński pytany, czy nie ma zagrożenia dla przeprowadzenia wyborów, zapewnił, że "nie ma żadnego zagrożenia wyborów".
- Wybory przeprowadzimy transparentnie, uczciwie - zadeklarował.

Szef MSWiA podkreślił, że chyli czoła przed pracą, jaką wykonała nowa szefowa KBW Magdalena Pietrzak. Powiedział też, że jest niezmiernie wdzięczny przewodniczącemu PKW.

Uchwalona na początku stycznia nowelizacja przepisów, zmieniła zapisy czterech ustaw: Kodeksu wyborczego oraz ustaw o samorządzie gminnym, powiatowym, wojewódzkim i o ustroju miasta stołecznego Warszawy.

Zgodnie z nowelą w każdej gminie działać będą urzędnicy wyborczy, powoływani przez Szefa Krajowego Biura Wyborczego. Będą oni tworzyć Korpus Urzędników Wyborczych. Nowelizacja wprowadza też dwa rodzaje komisji obwodowych: do spraw przeprowadzenia głosowania w obwodzie i do spraw ustalenia wyników głosowania.

Nowym elementem będą też m.in. transmisje z lokali wyborczych. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, od rozpoczęcia pracy przez obwodową komisję wyborczą do spraw przeprowadzenia głosowania do podpisania protokołu przez obwodową komisję wyborczą do spraw ustalenia wyników głosowania prowadzona będzie internetowa transmisja z lokalu wyborczego. W przypadku, gdyby transmisja była niemożliwa z przyczyn technicznych, czynności w lokalu wyborczym będą nagrywane, a następnie udostępniane na stronie internetowej PKW.

Na podstawie Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP

kic/

Więcej o nowelizacji: Kodeks w punktach. Państwowa Komisja Wyborcza analizuje nowelizację Kodeksu wyborczego
TAGI: WYBORY
 
KOMENTARZE: 9 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-05-25 13:51:52
realista: "Nie ma żadnego zagrożenia wyborów" - ciekawa teoria. Obecnie brakuje 359 urzędników wyborczych, i to miesiąc po ostatecznym terminie powołania. Z kamerami już wiadomo, że wielki niewypał. Spory kompetencyjne między urzędnikiem wyborczym a W/B/P będą paraliżowały pracę przy wyborach. Ostateczną klęskę nowego prawa wyborczego dopełni brak kandydatów do komisji obwodowych ...
 
2018-05-24 15:27:38
wyborca: do URZĘDNIK
Oczywiście zgadzam się, ze obecna zmiana kodeksu wyborczego krótko przed wyborami wprowadziła zamieszanie.
Przepisów dotyczących kamer nie zmienią więc czy to oznacza, że wybory będą przeprowadzone nie do końca zgodnie z przepisami?

Dodam kolejny problem:
1. Jak ma się RODO do przetwarzania danych osobowych kandydatów do obwodowych komisji wyborczych?
2. Kto jest administratorem tych danych osób w komisjach?
3. Czy wymagane są zgody na przetwarzanie tych danych, bo trochę tego jest:
- pełnomocnicy komitetów wyborczych zbierają dane chętnych do komisji, i pewnie wzór zgłoszenia będzie musiał być zmieniony
- KBW je przyjmuje
- urzędnik wyborczy przeprowadza losowanie
- trzeba wysłać listy z powołaniem składów komisji
- udostępniania się składy komisji na drzwiach w siedzibach w dniu wyborów
- ktoś musi zarządzać zmianami w komisjach w przypadkach rezygnacji lub chorób
- trzeba wypłacić diety tym ludziom, a wypłacają to gminy

Więc w przetwarzanie danych osobowych osób w komisjach wyborczych zamieszanych jest kilka instytucji.
 
2018-05-24 13:28:18
URZĘDNIK: urzędnik do wyborcy. Ja doskonale wiem kto i kiedy zarządza się wybory. Pisałam, że to komplikuje przygotowanie wyborów. Kodeks wyborczy przecież ciągle jest zmieniany i w tym zakresie też można pomyśleć o zmianie. Przerabiałam to wiele razy więc wiem o czym mówię.
 
2018-05-24 12:27:17
wyborca: do URZĘDNIK

Zgodnie z Kodeksem wyborczym wybory do rad oraz wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zarządza się nie wcześniej niż na 4 miesiące i nie później niż na 3 miesiące przed upływem kadencji rad. Datę tych wyborów wyznacza się na ostatni dzień wolny od pracy poprzedzający upływ kadencji rad.
 
2018-05-24 10:14:15
samorzad: Zapamiętajmy słowa ministra! Już niedługo mu je przypomnimy ;)
 
2018-05-24 07:25:02
URZĘDNIK: Tak rzeczywiście Pan Minister nie wie co mówi.Ktoś kto był raz czy dwa w komisji wyborczej będzie urzędnikiem i myśl, że wszystko wie to się myli. Dlaczego do tej pory nie można podać daty wyborów. Ludzie Ci, którzy będą organizować to nie czarujmy się, ale to będą pracownicy urzędów, którzy też chcieliby wiedzieć np jak planować urlopy. Lokale to nie są pomieszczenia, które są zamknięte i czekają na wybory. To są często sale lekcyjne, kluby, świetlice, w których coś się dziej i wcześniej trzeba wiedzieć. Cóż takiego zrobiła szefowa KBW? Ja chylę czoła przed przewodniczącym PKW, który jest osobą merytoryczną i odpowiedzialną. Panie Ministrze przecież GIODO wypowiedziało się w sprawie kamer stwierdzając, że to już jest za późno na przetarg i co dalej się mówi, że one będą. A co do chętnych w komisjach (1 na komisję) to myślę, że to będzie tak jak z urzędnikami wyborczymi, że ciągle ta ilość była zmieniana np. 5, 3 a w konsekwencji 2 i dalej ich brakuje.
 
2018-05-23 22:04:33
info: Transmisji nie będzie.
 
2018-05-23 14:49:55
Wojtek: Nie chcę prorokować ale Pan Brudziński się myli. W dotychczasowych wyborach czasami ciężko było znaleźć chętnych do wszystkich komisji. Teraz ma być ich 2x więcej (po 2 komisje na lokal). W związku z tym dieta zapewne będzie niższa więc będzie jeszcze mniej chętnych. Poza tym co z kamerami? Na zakup centralny już jest za późno, procedura przetargowa, dostawa itp. Raczej żadna firma nie ma na magazynach kilku tysięcy kamer więc dochodzi proces produkcji i dystrybucji (min. 2 miesiace). Poza tym kto to podłaczy w 1 dzień? Większość lokali wyborczych znajude się w szkołach czy przedszkolach lub tym podobnych instytucjach, które w piątki normalnie pracują więc zostaje tylko sobota. Dochodzi jeszcze transmisja obrazu z lokali i prezentacja on-line. Na świecie chyba nie ma systemu który jest w stanie obsłużyć tyle danych w czasie rzeczywistym (kilka tysięcy strumiemi wideo w jakości Full HD i prezentacja na stronie www).
Chyba że sejm uchwalając tą ustawę już przygotował kandydatów do komisji i cały potrzebny sprzęt tylko my nic o tym nie wiemy.
 
2018-05-23 13:36:09
stefan: Facet nie wie co mówi a co np z urzędnikami wyborczymi przecież brakuje ich około 50% (kiedy oni się przeszkolą), co z systemem komputerowym do dnia dzisiejszego nie było żadnych testów, co z członkami obwodowych komisji wyborczych (mają być dwie) mogę się założyć że nie znajdą się chętni.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25