facebook RSS # #

21.02.2019 20:03

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-06-22 10:44       aktualizacja: 2018-06-22 11:48       WYBORY SAMORZĄDOWE 2018
  A A A

WOW fakultatywnie. KBW: przed zarządzeniem wyborów nie będzie ogólnokrajowego testu systemu WOW

WOW fakultatywnie. KBW: przed zarządzeniem wyborów nie będzie ogólnokrajowego testu systemu WOW
Fot. Fotolia
Ze względu na wakacje nie będzie ogólnopolskiego testu systemu WOW; będzie za to prezentacja. „Udział gmin jest dowolny, więc nie będzie na ten cel środków finansowych” – podkreśla szefowa KBW.

W połowie czerwca zakończyły się testy systemu informatycznego Wsparcie Organów Wyborczych przeprowadzone przez delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Jak informuje KBW, nie wykazały one „żadnych istotniejszych błędów, które wskazywałyby na brak możliwości zastosowania programu w pracach organów wyborczych i samorządów”. Zgodnie z zapowiedziami po testach w delegaturach miały rozpocząć się testy w gminach.

„W związku z rozpoczynającym się sezonem urlopowym w gminach zdecydowaliśmy, iż przed zarządzeniem wyborów nie będzie ogólnokrajowego testu, a jedynie prezentacja systemu dla chętnych gmin” – poinformowała nas Magdalena Pietrzak, szefowa KBW.

Za prezentację odpowiadają delegatury KBW, które zbierają zgłoszenia i współpracują z zainteresowanymi gminami w zakresie technicznego dostępu oraz co do zakresu merytorycznego prezentacji.

„Zainteresowanie udziałem jest różne, w jednych delegaturach mniejsze w innych większe, na przykład na obszarze działania delegatury w Opolu już większość gmin wyraziła zainteresowanie i zgłosiła się w jednym z wybranych terminów” – wskazuje Magdalena Pietrzak.

Jak podaje KBW, gminy w czasie pracy z systemem będą mogły zapoznać się z następującymi modułami: meldunek przedwyborczy, rejestr wyborców, kalendarz wyborczy, komisje obwodowe, kandydaci (stan rejestracji kandydatów), nadawanie numerów listom kandydatów, frekwencja, protokoły przekazania, protokoły obwodowe (statystyka spływu protokołów), wyniki.

„Udział gmin w prezentacji systemu oparty jest na pełnej dowolności. Ma on na celu jedynie zaznajomienie się z programem i nie wiąże się z koniecznością znaczącego zaangażowania informatyka bądź innych pracowników urzędu gminy. Nie będą zatem przekazywane gminom na ten cel żadne środki finansowe” – podkreśla szefowa KBW.

Za realizację zadań wyborczych na obszarze gminy odpowiada wójt (burmistrz, prezydent miasta) i to temu organowi po zarządzeniu wyborów zostaną przekazane środki na zadania zlecone. Wójt w ramach przekazanych środków zobowiązany jest zapewnić obsługę terytorialnej i obwodowych komisji wyborczych oraz wykonać inne zadania związane z organizacją i przeprowadzeniem wyborów na obszarze gminy, w tym zapewnić obsługę informatyczną.

Krajowe Biuro Wyborcze zastrzega, że nie jest uprawnione do zajmowania stanowiska w sprawach dotyczących ewentualnych sporów pomiędzy organem wykonawczym gminy a pracownikami urzędu tej gminy.

aba/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-06-26 10:54:59
strus: Odpowiedź na większość pytań zamyka się w tych trzech zdaniach:

"Udział gmin w prezentacji systemu oparty jest na pełnej dowolności. Ma on na celu jedynie zaznajomienie się z programem i nie wiąże się z koniecznością znaczącego zaangażowania informatyka bądź innych pracowników urzędu gminy. Nie będą zatem przekazywane gminom na ten cel żadne środki finansowe"

Jak nie wiadomo o co chodzi ...
 
2018-06-25 22:35:57
kinga: Jakie poprawki do wow.Dlaczego dziennikarze nie pytają się o konkrety tylko dają tak lakoniczne informacje
 
2018-06-25 07:52:53
ania123: chyba powodem są niedociągnięcia KWB, brak urzędników wyborczych i brak porozumień - a NIE wakacje. Robią z ludzi idiotów, urząd to nie szkoła, nie mamy 2 miesięcy wolnego.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25