facebook RSS # #

21.02.2019 19:59

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-07-03 11:05       aktualizacja: 2018-07-03 11:17       WYBORY SAMORZĄDOWE 2018
  A A A

WOW dla was. KBW: zainteresowanie testami systemu WOW jest różne

WOW dla was. KBW: zainteresowanie testami systemu WOW jest różne
Fot. PAP/M. Chmiel
Zainteresowanie udziałem samorządów w testach systemu WOW jest różne – ocenia Magdalena Pietrzak, szefowa KBW. Np. na obszarze delegatury w Opolu zgłosiła się większość gmin.

W gminach trwają dobrowolne testy informatycznego systemu wsparcia obsługi wyborów. Ze względu na sezon urlopowy Krajowe Biuro Wyborcze zrezygnowało z jednodniowego ogólnopolskiego testu na rzecz prezentacji systemu dla chętnych gmin.

Jakie zainteresowanie?

„System informatyczny „Wsparcie Organów Wyborczych" został stworzony, by ułatwić przeprowadzenie wyborów przede wszystkim na poziomie gmin. Im więcej samorządów zapozna się szczegółowo i odpowiednio wcześniej z oprogramowaniem, tym łatwiej będzie przeprowadzić jesienne wybory” – podkreśla szefowa KBW.

Za prezentację odpowiadają delegatury KBW na swoim terenie, które od 18 czerwca zbierają zgłoszenia i współpracują z zainteresowanymi gminami w zakresie technicznego dostępu oraz co do zakresu merytorycznego prezentacji.

„Zainteresowanie udziałem jest różne, dla przykładu na obszarze działania delegatury w Opolu już większość gmin wyraziła zainteresowanie i zgłosiła się w jednym z wybranych terminów” – informuje Magdalena Pietrzak.

Co się zmieniło?

KBW zwraca uwagę, że obecny system „Wsparcie Organów Wyborczych” nie ma nic wspólnego z systemem używanym w ostatnich wyborach samorządowych w 2014 r. „Nowy system został stworzony od podstaw, zupełnie innym językiem programowania” - zaznacza.

Jak informuje KBW, od czasu wyborów przeprowadzonych w 2015 r., kiedy obecnego systemu użyto po raz pierwszy, został on rozbudowany. „Choćby o rejestrację list i kandydatów, której nie dokonują gminy w wyborach innych niż samorządowe” – wskazuje Magdalena Pietrzak.

Są też istotne zmiany w związku z „ulepszaniem funkcjonalności dla użytkowników”, ale też związane ze zmianami w Kodeksie wyborczym

„Zmiana zasad powoływania obwodowych komisji wyborczych czy dodanie nowego modułu obsługującego przygotowanie projektu protokołu przekazania dokumentów między obwodową komisją ds. przeprowadzenia głosowania a obwodową komisją ds. ustalenia wyników – wyjaśnia szefowa KBW.

Przypomina, że obecny system WOW sprawdził się już w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz w referendum ogólnokrajowym. Używany był również w kilkuset wyborach uzupełniających i przedterminowych przeprowadzonych w toku bieżącej kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego.

aba/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 11 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-07-26 14:19:15
byly_info: Nie biorę już udziału w wyborach. Nie jestem królikiem doświadczalnym jak w poprzednich kilku kadencjach. Nie hejtuję, kasa dobra była za dzień pracy - nie narzekajcie. Wystarczy zrezygnować ze składek ZUS, a zapłacić tylko podatek i tyle.
 
2018-07-05 11:18:04
123: qwerty: pracujesz w KBW, czy w COI?
 
2018-07-05 09:02:44
strus: @qwerty:
To dla odmiany ja napiszę iż jestem zadowolony. Mam to szczęście, że mój szef dostrzega moją pracę i odpowiednio ją wynagradza. Ja nie mam problemu nawet jeśli mam coś zrobić spoza zakresu swoich obowiązków. Mamy taki zdrowy układ. Każdy chce żeby jakoś pchać ten wózek do przodu bez szkody dla kogokolwiek.
Niestety koledzy/koleżanki informatycy/urzędnicy w większości mają mniej szczęścia i kierownictwo z różnym podejściem do tematu. Także trzeba ich zrozumieć gdy zarzuca się ich obowiązkami, gdzie czasem nawet dziękuję nie usłyszą. Ale tak czasem bywa gdy u góry beton i trzeba walczyć o swoje
 
2018-07-05 08:22:16
informatyk bez kompleksow: do qwerty - ciekawi mnie jaka pracę wykonujesz skoro znasz się na wszystkim - może przeprowadzisz test WOW??
 
2018-07-04 18:28:04
informatyk_samorządowy: Do qwerty: Nie ma jak trolować, gdy niema się nic ciekawego do napisania :) Pseudofachowiec znający się zupełnie na niczym ...
 
2018-07-04 12:39:52
qwerty: Hahaha specjalnie tu wszedłem, żeby poczytać sobie zakompleksione hejty gminnych informatyków. Jak zwykle nie zawiedli! :D
 
2018-07-04 11:55:07
Z wyborczym pozdwieniem : Po co marudzić wow sprawdził się działa i działał bez problemów. Tylko dlaczego gminy go mają testować to nie jest zadanie Wójta więc dziękuje nie skorzystam Urzędnik Wyborczy będzie brał kaskę za nic! bo i tak gmina bedzie musiała mu wszystko na tacy podać a my mam w czynie społecznym coś robić, no way.

 
2018-07-04 09:03:17
wyborca: Dlaczego każdy użytkownik systemu WOW ma być zainteresowany jego testowaniem?
System (jako produkt) został sprzedany i ma spełniać określone wymagania. Jak nie będzie prawidłowo funkcjonował, to trzeba będzie pociągnąć do odpowiedzialności producenta systemu (za sprzedanie bubla) i szefostwo KBW (za zakup wadliwego systemu).
 
2018-07-03 18:42:06
informatyk_samorządowy: Na jesieni dowiemycsię, że z powodu niechęci samorządów do wzięcia udziału w "prezentacji", wybory zakończyły się fiaskiem organizacyjnym. I nie będzie tu winy Sejmu, Senatu, PKW ani KBW. To samorządy będą winne. Jak kończy się buta, pycha i cwaniactwo przekonaliśmy się wszyscy w poprzednich wyborach samorządowych. Sam system WOW używany po 2014 roku to narzędzie przemyślane, proste, sprawne i łatwe do obsługi nawet dla ludzi bez kompetencji cyfrowych. Ja osobiście nie sądzę, żeby przyczyną jakichkolwiek problemów był w nadchodzących wyborach system informatyczny. Problemem będzie rozgardiasz kompetencyjny między urzędnikiem wyborczym i komisarzem a samorządami oraz zostawione same sobie komisje obwodowe (Bo kto tym członkom komisji pomoże w pracy? Pracownika urzędu już nie będzie... Urzędnik wyborczy bez doświadczenia?)
 
2018-07-03 16:27:02
Informatyk Gminy: samorządowiec: Brawo inaczej bym nie napisał "Program jak program, jak jest dobry, to można prosto z marszu go obsłużyć, a jak jest zły, to żadne szkolenie nie pomoże."
Niech KBW zadba o dobre serwery, które dadzą radę przyjąć taki ruch, a wybory będą szybko i przyjemnie przeprowadzone. Niech producent oprogramowania zajmuje się jego tworzeniem i testowaniem, a my w gminach korzystajmy z naszych urlopów.
 
2018-07-03 12:25:16
samorządowiec: „System informatyczny „Wsparcie Organów Wyborczych" został stworzony, by ułatwić przeprowadzenie wyborów przede wszystkim na poziomie gmin"
A w jaki sposób ułatwi pracę gminom?
Na poziomie gminy można przyjąć protokoły od komisji i przekazać dalej, niech sobie wprowadzają w delegaturach.
To właśnie KBW jest potrzebny ten system, a nie gminom.

A nie lepiej szczerze powiedzieć, że testowanie jest po to, aby sprawdzić, czy aplikacja prawidłowo działa, tylko twierdzić, że, "Im więcej samorządów zapozna się szczegółowo i odpowiednio wcześniej z oprogramowaniem, tym łatwiej będzie przeprowadzić jesienne wybory"

Program jak program, jak jest dobry, to można prosto z marszu go obsłużyć, a jak jest zły, to żadne szkolenie nie pomoże.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25