facebook RSS # #

19.06.2019 12:19

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-10-01 11:54       aktualizacja: 2018-10-01 11:56       WYBORY SAMORZĄDOWE 2018
  A A A

Twój głos ma moc. Ruszyła kampania, zachęcająca do udziału w wyborach samorządowych

Twój głos ma moc. Ruszyła kampania, zachęcająca do udziału w wyborach samorządowych
Fot. www.twojglosmamoc.pl
„Twój głos ma moc. Użyj jej!” – pod tym hasłem koalicja organizacji pozarządowych rozpoczęła kampanię, która ma zwiększyć frekwencję w wyborach samorządowych.

Organizatorzy akcji zachęcają do udziału w wyborach, argumentując, że „głosując, masz wpływ na rzeczy ważne w twojej okolicy”. Dodają też: „Decyzje podjęte przez osoby wybrane 21 października i 4 listopada będą miały wpływ m.in. na to jak będą wydawane publiczne pieniądze, jak sprawna będzie komunikacja miejska i podmiejska, czy nie zostanie zamknięty szpital, szkoła podstawowa lub dom kultury, czy dzieci będą miały zapewnioną opiekę przedszkolną lub czy w gminie będzie budżet obywatelski”.

Celem kampanii „Twój głos ma moc” jest nie tylko wzbudzenie zainteresowania wyborami do samorządu i zachęcenie do wzięcia udziału w głosowaniu, ale również popularyzacja wiedzy na temat tego, za co odpowiadają władze samorządowe.

- Jeśli zdamy sobie sprawę z tego, jak wiele aspektów codziennego życia zależeć będzie od osób, które wybierzemy – będziemy głosować uważniej. Pamiętajmy, że to właśnie władze samorządowe odpowiadają za szkoły publiczne, zarządzają szpitalami i ośrodkami zdrowia, zaopatrują mieszkańców w wodę oraz ogrzewanie, decydują o transporcie publicznym, organizują życie kulturalne przez miejskie ośrodki kultury, teatry, muzea i biblioteki, a poprzez tzw. uchwały antysmogowe i dofinansowanie inwestycji w termomodernizacje – chronią środowisko. Samorządy ułatwiają również prowadzenie biznesu poprzez ustalanie wysokości podatku od nieruchomości oraz przygotowanie gruntów pod inwestycje – wylicza Joanna Załuska z Fundacji im. Stefana Batorego.

Kampania „Twój głos ma moc” ma charakter społeczny i apolityczny. Koalicja nie prowadzi agitacji na rzecz partii politycznych, komitetów wyborczych ani kandydatów. Na stronie kampanii: www.twojglosmamoc.pl można m.in. zapoznać się z „Poradnikiem wyborcy” oraz analizami ekspertów dotyczącymi wyborów. Znajdują się tu także materiały informacyjne dla osób kandydujących.

Z badań CBOS przeprowadzonych dla Fundacji Batorego w styczniu 2018 wynika, że Polacy dobrze oceniają samorządy lokalne. 47 proc. opowiada się za dalszą decentralizacją władzy, a jedynie 8 proc. jest odmiennego zdania. Co ciekawe, aż 60 proc. Polaków uważa, że ma realny wpływ na sprawy gminy, podczas gdy na sprawy kraju tylko 40 proc. Dla 32 proc. Polaków wybory samorządowe są ważniejsze niż parlamentarne.

Pozytywne dane płynące z badania opinii publicznej nie do końca odzwierciedlają dane na temat frekwencji w wyborach samorządowych. Jest ona bowiem niższa niż w innych wyborach w Polsce. W ostatnich wyborach samorządowych, w 2014 roku, frekwencja wyniosła jedynie 47,4 proc. w pierwszej turze oraz 39,97 proc. w drugiej. W wyborach prezydenckich 2015 roku odpowiednio: 48,96 proc. w pierwszej turze, w drugiej – 55,34 proc. Natomiast w wyborach parlamentarnych tego samego roku frekwencja wyniosła 50,92 proc. Dla porównania, frekwencja wyborcza krajach postkomunistycznych wynosi ok. 60-70 proc., w Niemczech jest bliska 70 proc., natomiast w Szwecji wynosi aż 80-90 proc.

Koalicję, która zainicjowała kampanię „Twój głos ma moc” tworzą organizacje, które od lat zachęcają do zwiększania aktywności obywatelskiej. W jej skład wchodzą: Fundacja im. Stefana Batorego (koordynująca prace), Fundacja Aktywności Lokalnej FAL, Fundacja Projekt:Polska, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych OFOP, Ogólnopolska Sieć Organizacji Pozarządowych SPLOT, Stowarzyszenie Centrum Aktywności Lokalnej CAL, Stowarzyszenie Homo Faber oraz Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR.

Źródło: Fundacja Batorego
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25