Jeśli wybory odbyłyby się w środę, to byłyby przeprowadzone bez problemu – deklaruje rzecznik KBW. Innego zdania są gminni informatycy" /> Serwis Samorządowy PAP
facebook RSS # #

19.06.2019 11:52

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-10-04 15:28       aktualizacja: 2018-10-04 15:42       WYBORY SAMORZĄDOWE 2018
  A A A

Testy WOW. Sprzeczne oceny testów systemu informatycznego

Testy WOW. Sprzeczne oceny testów systemu informatycznego
Fot.PAP/M.Chmiel

Jeśli wybory odbyłyby się w środę, to byłyby przeprowadzone bez problemu – deklaruje rzecznik KBW. Innego zdania są gminni informatycy, którzy licznie komentowali środowe testy systemu WOW.


O problemach z wyborczym systemem informatycznym poinformował nas w środę o godz. 11 jeden z naszych stałych Czytelników. "Jak zwykle problemy. Od godz. 10 mieliśmy wprowadzać dane i jak zwykle serwery padły. Od 13 lat pracuje przy wyborach i zawsze są jakieś problemy. Ręce opadają" – napisał w mailu.


Zapytaliśmy o tę sprawę rzecznika KBW Wojciecha Dąbrówkę, który zaznaczył, że "testy były planowane i nie ma mowy o żadnej awarii".


Depesza z taką informacją wywołała lawinę negatywnych  komentarzy gminnych informatyków, do których rzecznik KBW odniósł się w kolejnej rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP. Jak powiedział, z informacji, które uzyskał w środę wieczorem od zespołu zajmującego się systemem WOW, cel przeprowadzenia testów został osiągnięty.


"Celem tych testów było sprawdzenie wąskich gardeł w systemie. Cel tych testów został osiągnięty. W wyniku przeprowadzenia testów okazało się, że jeżeli wybory byłyby przeprowadzone wczoraj (w środę - PAP) w trakcie trwania tych testów, to by odbyły się w sposób prawidłowy " – podkreślił Dąbrówka. Dodał, że zgodnie z harmonogramem testy trwały do czwartku do godz. 14.00.


Jeszcze w środę do Serwisu Samorządowego PAP na bieżąco spływały komentarze informatyków, które cytujemy, podając ich autorów pogrubioną trzcinką. "System się +wysypał+ w (woj.) pomorskim resetowali system bo nic nie działało i do tej pory działa bardzo wolno i wywala błędy – napisał o godz. 12.30 micz. "Oczywiście, że nie działa" – dodał kilka minut później mba.


"System wyborczy tradycyjnie jest nieprzygotowany i niewydolny. Co wybory ta sama sytuacja" – przypominał as.


O godz. 13.50 pełnomocnik odniósł się do cytowanego przez nas dyrektora delegatury KBW we Wrocławiu Tomasza Szczepańskiego, który zaznaczył, że chwilowy brak dostępności systemu "to była zaplanowana przerwa związana z przygotowaniem do testu". "(System) nie padł. Było przeniesienie warstwy z produkcji na test, nic się nie wydarzyło" – podkreślił dyrektor.


"Zgadzam się z Panem T. Szczepańskim - kalkulator offline nie miał awarii i działał cały czas. Jeśli chodzi o wersję online, to ja i 6 operatorów możemy zaświadczyć że system cały czas miał jakąś awarię" – podkreślił pełnomocnik.


Według informatyka, system o godz. 10:00 (start testu) "po prostu "padł". "Przestał działać. Usługa była całkowicie niedostępna. Później chwilowo +odżywała+, ale jej działanie uniemożliwiało jakąkolwiek komfortową pracę. Jeśli PKW nie podejdzie do sprawy poważnie szykuje się powtórka nocy wyborczej z 2014 roku" – napisał.


Natomiast Adam zaznaczył, że na początku, przez pierwsze dwie godziny system nie działał, potem już tak. Według informatyka, system zaczął działać po godz. 13:00 i to być może dlatego, że część osób "sobie odpuściła".


Zdaniem CHR9 system nie wytrzymał obciążenia w godzinach, w których trzeba było wprowadzać frekwencję, tj. 10:00 - 10:30 i 12:00 - 12:30. W pozostałym czasie miał działać na tyle dobrze, że wszyscy operatorzy byli w stanie wprowadzić i wysłać frekwencję, protokoły przekazania oraz protokoły obwodowe oraz ustalić wyniki dla rady gminy i wójta (w systemie testowym). "Jednym słowem system nie jest w stanie obsłużyć ok. 26 tys. obwodów głosowania razem z komisjami gminnymi, powiatowymi i wojewódzkimi" - ocenił CHR9.


Wtórował mu informatyk_samorządowy. "Nic dodać, nic ująć z komentarzy poprzedników. System w ocenie użytkowników nie przeszedł testu wydajnościowego. Nie dało się normalnie pracować, przynajmniej w czasie przesyłania frekwencji - gdy serwis padł całkowicie. Problemy z dostępnością i funkcjonalnością występowały w czasie całego testu" - zaznaczył.


"Podobnie jak wszyscy inni zaświadczam, że najpierw nie działało wcale, potem działało bardzo źle i z ogromną ilością błędów" – wtórował om.


Jak zauważył informatyk,  test zakończył się wynikiem "jednocześnie pozytywnym i negatywnym". "Pozytywnym w zakresie poprawności działania WOW (procedury wprowadzania, kontrola poprawności protokołów itd.), a negatywnym w zakresie wydajności systemu pod kątem nocy wyborczej" - wyjaśnił. Dodał, że wydajnościowo system WOW "nie nadaje się do użytkowania w noc wyborczą". "Jeśli tego nie poprawią (a na drugi test taki jak dziś nie ma już czasu), to będzie powtórka z wyborów samorządowych w 2014 r."- ocenił informatyk.


Natomiast strus napisał, że zawsze zapewnia swoim operatorom kalkulator offline na noc wyborczą, na wszelki wypadek np. w razie problemów z internetem. "Czuję w kościach, że teraz im się naprawdę przyda" – oświadczył.


kic/


TAGI:
 
KOMENTARZE: 6 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-10-11 09:14:48
ASI2.0: Powiem trochę obiektywnie z pkt widzenia obsługi i działania fatalnie wyszły testy. 10:55 systestowy działa ok 10:00:30 błąd 500 system prawdopodobnie przeciążony, czas do o ok 10:30 system jest ewidentnie cofany w wersjach aż znikają kody capcie czyli grubo wersja do tyłu. Z pkt widzenia z góry system musi działać i jak nawet sieje błędami to i tak powiedzą że jest ok BO MUSZĄ. taka tradycja ostatnim czasy patrząc na rząd że wszystko jest ok nawet jak piach leci w oczy to i tak jest ok bo wizerunek musi być nieskalany. szkoda bo prawdziwi dżentelmeni przyznaliby że test był skierowany głównie na obciążenie nie wytrzymał i staramy się to poprawić i nikt by nic nie mówił bo to normalne w naszym kraju że jak się ma mln do dyspozycji na sys to może nawalać a jak informatycy mają grosze na utrzymanie to niech tylko spróbuje nawalić internet co się zdarza to jak się spóźnisz z pismem przez ePUPAP to już masz burę z góry. jak to możliwe że za grosze się da a za mln nie ma szansy? Polskie władze uwielbiają odkrywać koło na nowo właśnie dlatego i nie od dziś tak jest i nie ostatni taki numer. inna sprawa nie udało się z monitoringiem na wybory dodajmy samorządom że muszą monitorować sesje niech się same z tematem uporają a my spijemy śmietankę i będzie monitoring na wybory. długo by tak wymieniać a potem narzekają że samorządy źle działają. RYBA PSUJE SIĘ OD GŁOWY WIĘC NALEŻY ZACZĄĆ NAPRAWĘ OD GÓRY OD RZĄDU I POTEM SCHODZIĆ W DÓŁ. ALBO MOŻE LEPIEJ NIECH GÓRA UCZY SIĘ OD DOŁU.
 
2018-10-05 10:52:04
ja: @ Wojtek: "Panowie z KBW raczej nie mają całkowitego obrazu testów" - o czym Ty mówisz? Panowie z KBW po prostu kłamią. Jeśli cała Polska zauważyła pad po kilku minutach, potem widziała jak system sieje błędami 500, jak próby zalogowania się skutkują weryfikacją adresu maila a kody jednorazowe dochodzą po 20 minutach od ich wygaśnięcia - to to nie jest brak całkowitego obrazu. Wystarczyłoby, żeby panowie z KBW, zamiast zamykać oczy i mówić że nie widzą potwora, spróbowali wypełnić jeden test ze wszystkimi.
 
2018-10-05 09:30:55
Wojtek: Uczestniczyłem w testach. Po godz. 10 ciągłe problemy z otwarciem strony, zapisaniem protokołów itd. Po 12 otrzymaliśmy informację o wstrzymaniu testów i oczekiwaniu na informację co dalej. Po wznowieniu zaczęło działać nawet dobrze.
Panowie z KBW raczej nie mają całkowitego obrazu testów skoro twierdzą że wszystko było ok. Jeśli tak ma wyglądać noc wyborcza gdzie dochodzą nerwy i zmęczenie to nie wróżę szybkiego zakończenia liczenia głosów.
 
2018-10-05 08:12:43
Poseł: Dobrze że są jeszcze tacy ludzie jak informatycy, którzy odwalają kawał dobrej roboty i to za darmo, dziękujemy, postaramy się wam poszerzyć zakres obowiązków na następne wybory, bo nikt za darmo nie robi tyle i tak dobrze, dziękujemy
 
2018-10-04 22:58:44
Martnes: To jest jedno wielkie nieporozumienie.... byłem przekonany ze jeśli system po takich przejsciach z roku 2014 trafil w ręce pracowników PKW i Delegatur to bedzie ok... LIPA TOTALNA...kpina z NAS informatyków którzy nerwy i stres na zawołanie... zero odezwu, zero kontaktu z delegatur...
Dodatkowo jak to możliwe ze skoro planuje sie przeprowadzić test dopuszcza sie system w części uzupełniony, w czesci testowany wczesniej przez operatorów...
I wlasnie ta przerwa o 10:00 była wywolana CZYSZCZENIEM I WGRYWANIEM ZEROWEJ WERSJI SYSTEMU... ktoś dal Du...y ... masakra ktora musimy przechodzić za nędzne pieniadze...
 
2018-10-04 21:13:06
jelonek28: Oczywiście, gdyby to był dzień wyborów to ciekawe jakim cudem mielibyśmy mielibyśmy zakończyć ustalanie wyników na radnych w sytuacji gdy w danym okręgu był 1 kandydat i radnym zostawał bez głosowania. Niestety system zadał podania uwag w tych protokołach. Problem w tym, że takich protokołów się w takiej sytuacji nie sporządza.
Problem poprawiono dziś po południu czyli gdyby to były wybory to siedzielibyśmy jak durnie całą noc i kolejne pół dnia bez celu.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25