facebook RSS # #

20.05.2019 22:00

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-10-05 09:49       aktualizacja: 2018-10-05 09:51       WYBORY SAMORZĄDOWE 2018
  A A A

Skąd braki. Paweł Szefernaker w „Rzeczpospolitej” o brakach w komisjach wyborczych

Skąd braki. Paweł Szefernaker w „Rzeczpospolitej” o brakach w komisjach wyborczych
Fot. PAP/R.Guz
Zawsze był ten problem, że zdarzały się komisje wyborcze, w których brakowało członków - powiedział w wywiadzie dla piątkowej „Rzeczpospolitej” wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

„Co miesiąc na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu - z inicjatywy MSWiA - jako pierwszy punkt omawiany był stan przygotowania do wyborów” – opowiadał w rozmowie z „Rz” Szefernaker. „Wcześniej takich działań nie było. Ostatnio także strona samorządowa podziękowała Państwowej Komisji Wyborczej za to, że co miesiąc były te informacje i dzięki temu wiele wątpliwości zostało wyjaśnionych”.

Na uwagę, że „nie ma ludzi, którzy chcą pracować w komisjach”, wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji odpowiedział: „Pamiętam jak jakiś czas temu totalna opozycja grzmiała, że nie będzie możliwości, by przedstawiciele komitetów opozycyjnych mogli być w obwodach komisji wyborczych. Dziś ci sami ludzie grzmią, że nie ma pełnych składów komisji. Zawsze był ten problem, że zdarzały się komisje, w których brakowało członków.
Każda komisja może zostać uzupełniana poprzez np. przedstawicieli danego komitetu wyborczego”.

Zdaniem Szefernakera braki w komisjach wynikają m.in. z bardzo dobrej sytuacji gospodarczej. „Wiele osób - oprócz poczucia obywatelskiego obowiązku - cieszyło się z diety za pracę w komisji” – mówił wiceminister. „Teraz dieta już nie jest magnesem”.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
TAGI:
 
KOMENTARZE: 5 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-10-12 21:11:27
OldestWoman: "Część gmin na pewno ma super urzędników, którzy porządnie wykonali swoją pracę, sprawdzając wielokrotnie dokumenty i wyłapując pomyłki urzędników jst."
A to dobre! Ciekawe jakie pomyłki urzędników jst "wyłapali" ci urzędnicy wyborczy? Poza zgłoszeniami kandydatów do okw nie mieli dostępu do żadnych innych dokumentów i systemów, z którymi mogliby te zgłoszenia porównać. Jeżeli pomyłki zdarzały się na zgłoszeniach, to popełnili je pełnomocnicy komitetów wyborczych panie/pani nowy UW, a nie pracownicy urzędów gmin. A ponadto nowy UW nie masz pojęcia o finansowaniu wyborów. Pieniądze nie wykorzystane na diety dla członków okw podlegają zwrotowi na konta delegatur KBW i nikt nie może ich "zgarnąć", jak ci się wydaje. Zupełnie tak samo, jak pieniądze na twoje wynagrodzenie. Nie zarobisz, zostaną zwrócone. A możesz nie zarobić bo dzięki PKW nie za bardzo masz co robić. Nawet nie masz możliwości podglądu aplikacji WOW (bo nie masz loginu i hasła) i o wszystko musisz prosić gminnego informatyka. Ale zastanów się, z czyjej przyczyny tak jest?
 
2018-10-11 09:47:54
nowy UW: re Obserwator i Były urzędnik - niestety nie zgodzę się z Państwem. To urzędnicy jst blokują dostęp do składów OKW ludziom spoza. Nie informują np. do danych kontaktowych do pełnomocników KW. Również Pełnomocnicy są niezorganizowani i nie potrafili wykorzystać trybu uzupełnień, a ludzie chcą być w komisjach i wypełniali formularze. Więc prawda jest niestety taka, że jst blokuje i zgarnia dla siebie "dodatkowe wynagrodzenie". Co do urzędników wyborczych, to proszę wziąć pod uwagę w jakim środowisku przyszło im pracować. W atmosferze oporu i pozostawieni samym sobą. Część gmin na pewno ma super urzędników, którzy porządnie wykonali swoją pracę, sprawdzając wielokrotnie dokumenty i wyłapując pomyłki urzędników jst. A tak naprawdę o sposobie przeprowadzenia głosowania zadecydują wszyscy, którzy muszą podejść do realizacji swoich obowiązków odpowiedzialnie, solidarnie i solidnie.
 
2018-10-08 11:18:04
Obserwator: Najśmieszniejsze jest to, że te wszystkie zmiany miały zapobiec malwersacjom i fałszerstwom wyborczym poprzez m.in. nie dopuszczenie do tego, aby urzędnikiem wyborczym w gminie był jej sekretarz lub inny pracownik, a tymczasem to sekretarze i pracownicy wykonali największą robotę, bo urzędnicy wyborczy to jeden wielki niewypał. Dobrze, że chociaż zrezygnowano z transmisji online, bo to już było śmiechu warte. A już hitem jest sięgnięcie na końcu po pracowników gmin i powiatów do uzupełnienia składów terytorialnych komisji. I co? Strach przed fałszerstwem minął?
 
2018-10-08 07:58:52
Jaga: Skoro Pan Minister twierdzi, że wcześniej były problemy z obsadą w komisjach wyborczych to po co było tworzenie
podwójnych komisji - odrębnej do wydawania głosów i liczenia głosów ? Przez absurdalne zmiany Wybory będą ponad dwukrotnie droższe od poprzednich - z naszych podatków.
 
2018-10-07 13:25:33
Były urzędnik wyborczy: Jednym słowem bizancjum. Wybory dwukrotnie droższe od poprzednich. Urzędnicy wyborczy w większości przypadków niekompetentni, niechętni do współpracy i zupełnie niezorganizowani. To zapewne dzięki większości nowych Komisarzy Wyborczych, również niedoświadczonych. Urzędnicy z samorządówki większość swoich (i nieswoich też) zadań wykonali poprawnie, często zupełnie bez wynagrodzenia lub za jakieś marne dodatki. Teraz przyszedł czas na obwodowe komisje i wykazanie się urzędnika wyborczego i komisarza. I tak teraz będziemy z nieukrywaną radością obserwować przygotowania do wyborów, gdzie niedoświadczony komisarz wraz z niedoświadczonym urzędnikiem wyborczym będą próbować jakoś zorganizować prace obwodowych komisji wyborczych. A tam nie będzie już osób, które muszą coś robić - urzędnicy wyznaczani przez W/B/P, teraz będą już tylko tacy, którzy mogą - sami się zgłosili. Co z tego wyjdzie, czas pokaże ...

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25