facebook RSS # #

20.05.2019 22:00

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-10-05 11:45       aktualizacja: 2018-10-05 11:48       WYBORY SAMORZĄDOWE 2018
  A A A

Biegną terminy. Czas na obwieszczenia i spoty wyborcze

Biegną terminy. Czas na obwieszczenia i spoty wyborcze
Fot.PAP/T.Waszczuk
Najpóźniej w poniedziałek terytorialne komisje wyborcze powinny wywiesić obwieszczenia o zarejestrowanych listach kandydatów na radnych, zaś gminne komisje wyborcze - o zarejestrowanych kandydatach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Ponadto do tego dnia wyborcy niepełnosprawni mogą zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego, w tym przy pomocy nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille'a.

Zgodnie z Kalendarzem wyborczym od soboty komitety wyborcze mogą emitować bezpłatnie spoty wyborcze w publicznych mediach.

Obwieszczenia komisji wyborczych

Listy kandydatów na radnych oraz nazwiska kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast znane są już od kilku dni. Komisje wyborcze dokonują jeszcze drobnych zmian, wynikających z konieczności ustawowej weryfikacji kandydatów. Według danych z piątku o fotel radnego ubiegają się 184 824 osoby, a o stanowisko wójta - 6956 osób.

W 14 gminach nie odbędzie się głosowanie do rady gminy, ponieważ liczba zarejestrowanych kandydatów jest równa liczbie mandatów do obsadzenia. Dotyczy to w sumie 210 radnych, którzy już są uznani za wybranych. 21 października protokolarnie potwierdzi to gminna komisja wyborcza. Ponadto w 329 gminach, gdzie jest tylko jeden kandydat na wójta lub burmistrza, wybory będą formą plebiscytu - za lub przeciw tej kandydaturze. Wybrani zostaną ci kandydaci, którzy otrzymają więcej niż połowę ważnych głosów. W przeciwnym razie wyboru wójta dokona rada gminy.

Głosowanie korespondencyjne

Wyborcy z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mają możliwość skorzystania z lokalu do głosowania przystosowanego do ich potrzeb, bądź głosowania korespondencyjnego. Taki zamiar należy zgłosić komisarzowi wyborczemu do poniedziałku. Deklaracja będzie dotyczyć także ewentualnej drugiej tury głosowania na wójta, burmistrza czy prezydenta.

Chęć głosowania korespondencyjnego przez osoby niepełnosprawne może być także zgłoszona przez internet z użyciem Profilu Zaufanego poprzez stronę Obywatel.gov.pl. Do elektronicznego wniosku należy dołączyć skan orzeczenia o niepełnosprawności.

Ci z wyborców niepełnosprawnych, którzy zechcą skorzystać z możliwości głosowania w wybranym przez siebie lokalu w innym niż zazwyczaj obwodzie, powinni złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Należy jednak pamiętać, że musi to być okręg wyborczy właściwy ze względu na miejsce swojego stałego zamieszkania.

Osoby niewidome w lokalu wyborczym będą mogły skorzystać z nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille'a.

Wyborcy niepełnosprawni, a także osoby w wieku ponad 75 lat, mają prawo do głosowania przez pełnomocnika. W tym celu w urzędzie gminy należy sporządzić - najpóźniej 12 października - akt pełnomocnictwa.

Audycje wyborcze

Od 6 do 19 października Telewizja Polska, Polskie Radio oraz ośrodki regionalne mediów publicznych będą emitować spoty wyborcze w darmowym czasie antenowym. W programach ogólnopolskich TVP i PR swoje audycje zaprezentuje 10 komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy kandydatów w całym kraju. Lokalne komitety będą mogły emitować spoty w programach regionalnych. Dotyczy to też komitetów, które wystawiły kandydatów na wójta, burmistrza bądź prezydenta miasta.

Komitety wyborcze, oprócz emisji w darmowym czasie, mogą prezentować także odpłatne audycje wyborcze, zarówno w publicznych, jak i niepublicznych mediach.

woj/

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25