facebook RSS # #

22.03.2019 08:07

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-11-05 17:51       aktualizacja: 2018-11-05 17:52       WYBORY SAMORZĄDOWE 2018
  A A A

Wygrani-przegrani. Zaskakujące decyzje wyborców

Wygrani-przegrani. Zaskakujące decyzje wyborców
Fot.PAP/T.Gzell
Wybory samorządowe przyniosły wiele zaskakujących rozstrzygnięć; przegrywały osoby, które stały na czele gmin lub miast od wielu kadencji. W drugiej turze zwyciężali ci kandydaci, którzy po głosowaniu 21 października, jak się wydawało, stali na straconej pozycji. O porażkach decydowały niekiedy ułamki procenta głosów.

Odchodzą rekordziści

Ustępuje, urzędujący nieprzerwanie od 28 lat wójt gminy Grunwald Henryk Kacprzyk. Przegrał, różnicą 221 głosów, z kandydatem PiS Adamem Szczepkowskim. 66-letni Kacprzyk był wójtem nieprzerwanie od 1990 r. Jest uważany za pomysłodawcę - organizowanych przez gminę - Dni Grunwaldu, w ramach których odbywają się inscenizacje polsko-litewskiej bitwy z Krzyżakami z 1410 r.

Po dwudziestu latach rządzenia odchodzi ze stanowiska burmistrz Kątów Wrocławskich Antoni Kopeć. 60-letni Kopeć był burmistrzem Kątów Wrocławskich od 1998 r., ale po pięciu kadencjach nie udało mu się odnowić mandatu. Przegrał w II turze z Łukaszem Zbroszczykiem w stosunku 41 proc. do 59 proc.

Przez pięć kolejnych kadencji prezydentem Pruszkowa był Jan Starzyński. Po pierwszej turze, kiedy uzyskał blisko 40-proc. poparcie, wydawał się zdecydowanym faworytem. W niedzielę wyborcy postawili jednak na bezpartyjnego i niezależnego kandydata Pawła Makucha, który wygrał różnicą 1,08 proc.

Kolejnym samorządowym rekordzistą, który przegrał wybory, jest Wacław Olszewski z Olecka. Pełnił funkcję burmistrza od 20 lat. Jeszcze w 2017 roku Olszewski 172 głosami wygrał przedterminowe wybory, ogłoszone po tym, jak NSA stwierdziła wygaśnięcie jego mandatu. Było to konieczne ponieważ CBA odkryła, że Olszewski naruszył ustawowy zakaz łączenia stanowiska burmistrza z funkcją prezesa w kole łowieckim, które prowadziło działalność gospodarczą. Ponieważ rada miasta nie wygasiła mu mandatu, zrobił to wojewoda, a Olszewski od tej decyzji odwoływał się do WSA i NSA. Teraz nowym burmistrzem Olecka został Karol Sobczak, który był przez pewien czas przewodniczącym rady miasta.

Z prezydenturą Puław żegna się Janusz Grobel, który rządził tym miastem nieprzerwanie od 1994 r. Pokonał go, stosunkiem głosów 56 do 44 proc. bezpartyjny radny miejski Paweł Maj.

W podwrocławskiej gminie Długołęka wybory przegrała rządząca od 2000 roku Agnieszka Iwona Łebek. W II turze wynikiem 59 proc. do 41 proc. pokonał ją 46-letni Wojciech Błoński, były koszykarz i wrocławski radny.

W Polkowicach burmistrz Wiesław Wabik po 12 latach rządzenia gminą przegrał wybory z radnym Łukaszem Puźnieckim i to dosyć zdecydowanie, bo zdobył 33 proc. głosów wobec 67 proc. oddanych na kontrkandydata. Polkowice to jedna z najbogatszych w Polsce gmin, m.in. z powodu tego, że duże podatki płaci KGHM Polska Miedź. W tym roku Polkowice jako pierwsza w kraju gmina w ogóle zniosła podatek od nieruchomości dla osób fizycznych. Burmistrz Wabik był inicjatorem takiego rozwiązania.

Z kolei w mieście Jana Pawła II – Wadowicach - burmistrzowi Mateuszowi Klinowskiemu udało się rządzić tylko przez jedną kadencję. Klinowski jest znany ze swych lewicowych poglądów; m.in. otwarcie popierał legalizację marihuany, zabiegał o usunięcie z herbu miasta kluczy papieskich (trafiły ostatecznie na logo Wadowic). W drugiej turze przegrał z kandydatem Zjednoczonej Prawicy Bartoszem Kalińskim, który obecnie jest starostą wadowickim.

Decydujące głosy

Pojedynki w drugiej turze z reguły były wyrównane, chociaż zdarzały się zaskakujące wyjątki. W Łomży obronił prezydenturę Mariusz Chrzanowski, zdobywając w drugiej turze trzykrotnie więcej
głosów od Agnieszki Muzyk. Chrzanowskiemu PiS odebrał poparcie na początku kampanii, przekazując je Muzyk.

W niektórych miastach i gminach rywalizacja była bardzo wyrównana, o wyniku decydowały pojedyncze głosy. W Nałęczowie przewagą zaledwie trzech głosów wybory na burmistrza wygrał startujący z własnego komitetu Wiesław Pardyka, który pokonał Wiesława Jarosińskiego, także wystawionego przez lokalny komitet wyborczy.

14 głosów zdecydowało o wyborze burmistrza Hrubieszowa. Marta Majewska z lokalnego komitetu taką przewagą pokonała Marylę Symczuk, kandydatkę PiS.

Do zaciętej rywalizacji doszło w dwóch niewielkich, nadmorskich, typowo letniskowych miejscowościach Krynicy Morskiej i Łebie. W Krynicy o zwycięstwie w walce o fotel burmistrza zadecydowało zaledwie 17 głosów – o tyle więcej od swojego konkurenta uzyskał w drugiej turze Krzysztof Swat, pokonując dotychczasowego burmistrza - Adama Ostrowskiego. Z kolei w Łebie szalę zwycięstwa przechyliło 40 głosów; o tyle więcej uzyskał dotychczasowy burmistrz Andrzej Strzechmiński, rywalizujący z lokalną kontrkandydatką Haliną Klińską.

14 głosów zdecydowało o zwycięstwie Marka Kaczyńskiego w II turze wyborów i utrzymaniu przez niego stanowiska wójta Nowych Piekut (Podlaskie). To jeden z najbardziej doświadczonych samorządowców w regionie; w połowie roku obchodził 24-lecie na stanowisku wójta. W I turze Kaczyńskiemu zabrakło 23 głosów do zwycięstwa; w niedzielę otrzymał o 0,23 proc. więcej od kontrkandydatki Anny Żochowskiej.

W Świętochłowicach o stanowisku prezydenta zadecydowały 122 głosy (Daniel Beger - 50,35 proc., Dawid Kostempski - 49,65 proc.), w Kołobrzegu - 217 głosów (Anna Mieczkowska - 51,00 proc., Jacek Woźniak - 49,00 proc.)

Meandry prawa  

Mieszkańcy gminy Daszyna w woj. łódzkim wybrali na kolejną kadencję wójta Zbigniewa W., który od ponad pięciu miesięcy przebywa w tymczasowym areszcie. Zbigniew W. podejrzany jest o popełnienie 92 przestępstw dot. wyłudzeń dotacji. W II turze był jedynym kandydatem, bo jego rywal. W niedzielnym plebiscycie uzyskał ponad 72 proc. głosów na "tak".

W Drawsku Pomorskim o mandat burmistrza walczył kandydat z prokuratorskimi zarzutami. W I turze wyborcy nie przekreślili rządzącego gminą przez cztery kadencję Zbigniewa Ptaka, mimo że ten od lipca 2017 r. ma postawione prokuratorskie zarzuty przekroczenia uprawnień przy umarzaniu podatków i jest zawieszony w pełnieniu funkcji burmistrza. Uzyskał wówczas najlepszy wynik spośród 7 kandydatów. W niedzielę jednak lepszy wynik uzyskał Krzysztof Czerwiński (SLD Lewica Razem), na którego zagłosowało 63,05 proc. wyborców.

W Działoszynie wyboru burmistrza dokona nowa Rada Miasta. Jedyną kandydatką na to stanowisko była bowiem Mariola Paśnik (KW PiS), lecz w tzw. plebiscycie nie uzyskała wymaganej liczby głosów (ponad połowy głosujących).

Źródło: PKW, Codzienny Serwis Informacyjny

woj/

TAGI:
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-11-13 13:58:34
wyborca: Włoszakowice pow. Leszczyński Wójt Stanisław Waligóra (włodarz od 1990 r. - 28 lat) przegrał w I turze.
 
2018-11-06 10:43:53
KMzP: Bezmyślnością mówisz, problem w tym że tych bezmyślnych jest 70 %
i pewnie nie ma takiej siły na zmiany, kiedyś uznano że trzeba zmienić, poziom wykształcenia więc zmieniono z 3% z wykształceniem wyższym na 30%, tyle że, no właśnie że... .
Nie dotarło do nikogo że taki mamy klimat, że jak ktoś oferuje zyski na poziomie 15-30% to jest to niesamowite ryzyko a jak nie wyjdzie to winien Tusk i powinien zwrócić pieniądze oszukanym, a przecież te wypłacone przez fundusz gwarancyjny to też z moich pieniędzy z mojej głupoty bo lokuje je w banku za 1,5% a nie za 30%.
Wracając do wyborów kandydat może kandydować, no bez przyznania choć w IPN sa akta w wykształceniu też można napisać co się chce bo przecież, nikt tego nie może zweryfikować, a co gdy nie napisze prawdy, co mi zrobią jak mnie złapią hihi, no złapią i co?? cofną mandat a kto??
Myśli sobie więc koziołek ……… no i poszedł biedaczysko..... .
 
2018-11-06 07:52:05
BMK: Najbardziej dziwi mnie to, że świętochłowiczanie obdarzyli zaufaniem pana Begera. Obserwowałem działania pana prezydenta Dawida Kostempskiego i uważam, że ten jakby nie rzec, młody jeszcze człowiek zrobił bardzo wiele dla tego miasta zarówno w sferze materialnej jak i wizerunkowej. Jego potencjał wystarczyłby zapewne jeszcze na dwie kadencje. Cóż, kiedy wyborcy chcieli inaczej. Nie słyszałem nic o panu Begerze, mam nadzieję, że jego wybór nie jest casusem Stana Tymińskiego. Na koniec jeszcze o polskich wyborcach. Z ich zachowania "przy urnach wyborczych" wynika jedno - daleko nam do społeczeństwa obywatelskiego. Społeczeństwo to w znakomitej większości wybiera na podstawie odczuć, owczego pędu a nie głębokiego przemyślenia i refleksji. Ponadto w wyborach do samorządu gmin i miast nie wie jaka jest relacja ich wyboru w stosunku do prezydenta i rady. Np. wybierają prezydenta z opcji "A", a radnego z opcji "B" wrogiej do tego prezydenta, bo tak im się podoba, albo tacy kandydaci im się akurat podobają. Chyba założę bloga, w którym m. in. będę się rozprawiał z tą bezmyślnością naszych współobywateli.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25