facebook RSS # #

18.05.2019 18:37

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-11-29 10:32       aktualizacja: 2018-11-29 10:56       WYBORY SAMORZĄDOWE 2018
  A A A

Iskierka nadziei. MSWiA i samorządy o organizacji wyborów

Iskierka nadziei. MSWiA i samorządy o organizacji wyborów
Fot. MSWiA
Może nie być chętnych do pracy w komisjach wyborczych – alarmuje strona samorządowa. „Ci, którzy liczyli drugą turę, może mają iskierkę nadziei” – żartuje wiceminister Paweł Szefernaker. Ale zapowiada dyskusję.

Na listopadowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego prezes Związku Miast Polskich, Zygmunt Frankiewicz przekazał na ręce wiceministra spraw wewnętrznych i administracji raport z organizacji ostatnich wyborów samorządowych.

„Tu są również nasze wnioski, które mówią o tym, co trzeba zrobić, żeby przy następnych wyborach problem był mniejszy. Bez zmiany [Kodeksu wyborczego] wybory do Parlamentu Europejskiego mogą być bardzo trudne do przeprowadzenia” – powiedział Frankiewicz.

Wiceminister Szefernaker podkreślał, że MSWiA było i jest otwarte na rozmowę. „Podczas posiedzeń Komisji byliśmy bardzo otwarci na to, żeby wszelkiego rodzaju kwestie przed wyborami wyjaśniać (…). Zobowiązuję się do zorganizowania spotkania roboczego (….), abyśmy mogli się równie dobrze przygotować do kolejnych wyborów” - zadeklarował.

Według wiceszefa MSWiA zbliżające się eurowybory będą dużo prostsze od niedawnych samorządowych. „Jedną z tych kwestii, które budzą kontrowersje czy wątpliwości strony samorządowej są nowe komisje. Uważam, że te wnioski muszą być przeanalizowane” – zaznaczył Paweł Szefernaker.

Zdaniem prezesa ZMP właśnie z komisjami może być w przyszłym roku problem. „Liczenia [w wyborach do PE] będzie mniej, ale może być ogromny problem ze znalezieniem ludzi do komisji, bo ci, którzy ostatnio w nich pracowali, byli tak ciężko doświadczeni, że więcej się mogą tego nie podjąć” – ocenił.

„Ci, którzy mieli drugą turę, może mają iskierkę nadziei, bo tam się szybko zakończyło liczenie” – zażartował wiceminister.

W spotkaniu organizowanym przez MSWiA mają uczestniczyć przedstawiciele strony samorządowej i szefowa Krajowego Biura Wyborczego, Magdalena Pietrzak.

Związek Miast Polskich rekomenduje w swoim raporcie powyborczym likwidację korpusu urzędników wyborczych, przywrócenie jednej obwodowej komisji wyborczej i wprowadzenie systemu profesjonalnych szkoleń dla członków obwodowych komisji wyborczych. Wśród postulatów znalazło się też przywrócenie w składach obwodowych komisji wyborczych przedstawiciela wójta, zwiększenie diet członków terytorialnych komisji wyborczych oraz wydłużenie czasu na weryfikację i wydanie decyzji o dopisaniu do rejestru wyborców.

Pisaliśmy o tym: Podsumowali wybory. Związek Miast Polskich podsumował wybory samorządowe w miastach

aba/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 8 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-12-09 11:09:09
Annica: Obserwatorze, przyjacielu drogi, powołanie korpusu członków komisji - tak. Odsunięcie urzędów od organizacji wyborów - tak, przecież zgadzam się z Tobą. Całkowite odsunięcie, nie fikcyjne. Ustawy ustawami a polecenie z KBP (takie podstolne, ze się wyrażę) - róbcie wszystko co do tej pory. W mojej JST oraz sąsiedzkich nie było ani jednej komisji w składzie minimalnym. W mojej 15 komisji w składzie maksymalnym i jedna o sztukę mniejsza. I pewnie tak było w większości mniejszych gmin. To pewnie jeno w dużych miastach ludziska takie leniwe:) Spora gromada osób "z łapanki". Doświadczonych kilka procent. Do tego wątpliwej jakości szkolenie przeprowadzone przez urzędnika wyborczego. Pełnego dobrych chęci ale...to odrobinkę za mało.
Ofertę worka liści ponawiam.
 
2018-12-06 21:26:08
Obserwator: Do Annica najbardziej boli pracowników gminnych rola samorządu terytorialnego sprowadzona w wyborach do czynności obsługowych i technicznych po nowelizacji kodeksu wyborczego. Około 37% komisji wyborczych w wyborach samorządowych zostało powołanych przez komisarzy wyborczych w składach minimalnych, ponadto istniało w przybliżeniu 2% wakatów w korpusie urzędników wyborczych - uzupełnione w trakcie wyborów. Powołanie korpusu członków komisji wyborczych to konieczność biorąc pod uwagę poniższe opinie.
 
2018-12-05 21:46:09
Annica: Obserwatorze drogi, pracownicy gminni zgłaszać się w "swoich" gminach na urzędników wyborczych nie mogli. Do komisji? Chyba nie za bardzo zdajesz sobie sprawę z tego jak "nabór" do komisji wygląda. Koledzy, znajomi oraz inni szwagrowie osoby zgłaszającej - to jakieś 90% kandydatów. Co do rządowego modelu przeprowadzania wyborów - jestem za, z radością każdy z nas odda to zadanie w lepsze ręce. Ale jak dotychczas z tego rządowego powstał tylko przecudnej urody twór zwany korpusem urzędników wyborczych służący do celów nieznanych i bliżej nie zbadanych. Oprócz rzecz jasna wypłacania naprawdę grubych pieniędzy. Uzupełnienie składów zrzucono i tak na WBP a krajowe biuro wyborcze... w porównaniu do lat ubiegłych straciło jakieś 50% wiarygodności.
Oddamy nadzór nad przeprowadzaniem wyborów za worek suchych liści:) albo nawet i bez tych liści.
 
2018-12-05 09:44:00
Obserwator: Do OldestWoman, kto bronił zgłaszać się pracownikom gminnym na urzędników wyborczych lub na członków komisji wyborczych? Gdyby nie praca krajowego biura wyborczego oraz uzupełnienie przez komisarzy wyborczych obwodowych komisji wyborczych wybory samorządowe w 2018 roku nie odbyłyby się.
 
2018-12-05 08:48:53
to przepisy obowiązują czy nie?: "wydłużenie czasu na weryfikację i wydanie decyzji o dopisaniu do rejestru wyborców" Tak, ale po uprzednim wyjaśnieniu dlaczego nie dopełnia obowiązku meldunkowego w miejscu gdzie jak deklaruje stale przebywa.
Taka informacja winna również być na stronach internetowych i w mediach które informują o RW.
 
2018-12-01 10:29:30
OldestWoman: Obserwatorze, bądź łaskaw zaobserwować na jakie cele nastąpił wzrost dotacji na zadania zlecone gminom na przeprowadzenie akcji wyborczej. Nie rozumiesz, że wzrost spowodowany był wynagrodzeniem urzędnika wyborczego i koniecznością powołania podwójnych komisji wyborczych (diety)? Tych środków gmina nie mogła przekazać na sfinansowanie dodatkowej pracy urzędników gminnych przy organizacji wyborów, nawet jeśli były niewykorzystane (np. niewypłacona dieta członkowi okw). Podlegały one zwrotowi do budżetu państwa. Pieniądze, które gmina musi wykorzystać na wybory od strony organizacyjnej nie wzrosły. Jeśli nie znasz szczegółów, nie oskarżaj urzędników o niechęć i wykonywanie zadań z łaski. Sam też raczej nie chciałbyś pracować za ochłapy lub całkiem za friko, prawda? A co do rządowego modelu wyborów, oby nastąpił jak najszybciej, nawet pojutrze rano.

A teraz do pana wiceministra: nie ma "drugiej tury" w wyborach samorządowych, jest ponowne głosowanie. Kto, jak kto ale urzędnik państwowy wysokiego szczebla powinien wyrażać się precyzyjnie.
 
2018-11-30 07:19:48
Jarosław Bogucki: Czy naprawde trzebabylo powolywac tysiace urzedników wyborczych żeby się przekonać że od 1989 r.nikt w Polsce wyborów nie fałszuje.Kosztami tego eksperymentu powinni być obciążeni "małe kazie" którzy forsowali zmiany kodeksu wyborczego.Celowo napisalem małą literą
 
2018-11-29 19:06:20
Obserwator: Rządowy model przeprowadzania wyborów bez udziału samorządu terytorialnego jest raczej niezbędny w Rzeczypospolitej Polskiej. Inaczej nadal będą przekazywane rosnące dotacje na zadania zlecone gminom, a urzednicy gminni będą wykonywali te zadania niechętnie oraz z łaski.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25