Polski rower. 375,5 mln euro z funduszy unijnych przeznaczymy na jednoślady

375,5 mln euro z funduszy europejskich przeznaczy Polska na transport rowerowy. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju stawia na rozwój komunikacji rowerowej.

Polacy kupują około 1 mln nowych jednośladów rocznie, a 63,6 proc. gospodarstw domowych posiada przynajmniej jeden rower.

Dużą popularnością cieszą się systemy rowerów miejskich, które funkcjonują już w wielu polskich miastach (Wrocławiu, Poznaniu, Warszawie, Szczecinie, Lublinie, Katowicach, Bydgoszczy) i planowane są w kolejnych (Olsztynie, Łodzi).

Jak podkreśla minister infrastruktury i rozwoju Marii Wasiak, promowanie komunikacji pieszej i rowerowej jest jednym z działań polskiej Strategii Rozwoju Transportu do 2020 roku w zakresie transportu miejskiego.

- Z funduszy europejskich na lata 2014-20 na transport rowerowy przeznaczymy łącznie około 375,5 mln euro – poinformowała szefowa resortu.

Obecnie prowadzone są prace nad dostosowaniem infrastruktury do wymogów transportu rowerowego. W życie weszło rozporządzenie ws. znaków i sygnałów drogowych zawierające rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo
rowerzystów oraz usprawniające projektowanie organizacji ruchu i ruch pojazdów rowerowych.

Zmieniane będzie też rozporządzenie dotyczące przepisów techniczno-budowlanych dla części drogi przeznaczonej dla pieszych i rowerzystów.

Długość rowerowych szlaków turystycznych w Polsce w 2014 r. wynosiła ponad 18 tys. km, a długość ścieżek rowerowych ponad 9 tys. km.

Jednym z przykładów tego rodzaju inwestycji są trasy rowerowe w Polsce Wschodniej, które obejmują 2 tys. km tras zlokalizowanych w pięciu województwach.

Źródło: MiR
Jm/Serwis Samorządowy PAP

Opublikowano: 2015-10-08 11:50

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.