Ranking rozwoju. Lista gmin i miast wg PW na podstawie 15 wskaźników

Brak rąk do pracy - to problem Kleszczowa, gminy wiejskiej o zrównoważonym rozwoju. "Jest 17 tys. miejsc pracy i bezrobocie 3,5 proc." - mówi wójt.

Podczas poniedziałkowej konferencji w Sejmie wyłoniono laureatów rankingu Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST) Zrównoważonego Rozwoju. W kategorii gmin wiejskich pierwsze miejsce zajął Kleszczów.

Pozostałymi zwycięzcami rankingu JST Zrównoważonego Rozwoju zostali: Dziwnów (kategoria gmin miejsko-wiejskich), Karpacz (gminy miejskie) oraz Gliwice (spośród miast na prawach powiatu).

„Cieszy nas, że od początku rankingu jesteśmy na pierwszym miejscu” – powiedział Serwisowi Samorządowemu PAP wójt gminy Kleszczów Sławomir Chojnowski.

Według niego o sukcesie gminy przesądza przemysł wydobywczy oraz korzystne ceny gruntów. „Na naszym terenie działa kopalnia węgla brunatnego, elektrownia Bełchatów i z tego tytułu mamy dosyć wysokie dochody. Rozwój naszej gospodarki w dużej mierze zawdzięczamy temu, że mamy fundację rozwoju gminy, która zajmuje się ściąganiem przedsiębiorców. Ceny gruntów też nie są u nas wysokie. Sąsiednie gminy mają ceny kilkukrotnie wyższe” – wymienił.

Jak stwierdził Chojnowski, niezbędne dla zrównoważonego rozwoju są rozważne inwestycje w przedsiębiorczość, a także w lokalną społeczność. „Dowodem na skuteczność tej strategii jest to, że nasza gmina, która w latach 90 . miała 3 tys. mieszkańców, dzisiaj ma już ok. 6 tys.” – podkreślił.

Jego zdaniem, dużym wsparciem dla gminy są szkoły ponadgimnazjalne. „Kleszczów jako jedna z niewielu gmin wiejskich stworzył 7 lat temu szkoły ponadgimnazjalne i sam je prowadzi. Jedną z nich jest Technikum Nowoczesnych Technologii, które kształci mechatroników. W tegorocznym rankingu Perspektyw uznano je za najlepsze w Polsce. W rankingu wzięto pod uwagę ok. 2 tys. techników, gdzie niektóre mają tradycję ponad 200 lat” – powiedział.

Wójt zaznaczył, że problemem Kleszczowa jest obecnie brak rąk do pracy. „W tej chwili na terenie gminy jest 17 tys. miejsc pracy i wskaźnik bezrobocia 3,5 proc. za ostatni kwartał, także rynek jest wydrenowany. Dobrze, że niedaleko jest Bełchatów, Radomsko i ludzie z innych terenów u nas pracują. Firmy, które u nas zainwestowały, ściągają ludzi nawet z Piotrkowa czy z Warszawy” – wyjaśnił.

Opracowany pod przewodnictwem prof. dr hab. Eugeniusza Sobczaka z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej Ranking Jednostek Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju ma na celu monitorowanie zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego gmin i regionów jako jednostek samorządu terytorialnego oraz promocję rozwoju na bazie opracowanych wzorców.

Ranking, uwzględniający wszystkie polskie miasta i gminy, opracowywany jest na podstawie 15 wskaźników. Pod uwagę brane są m.in. wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczba osób pracujących na 1000 mieszkańców, liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców, saldo migracji, liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1000 mieszkańców oraz odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków.

Poniżej prezentujemy pełną listę laureatów konkursu JST Zrównoważonego Rozwoju:

Gminy wiejskie
1. Kleszczów
2. Kobierzyce
3. Puchaczów
4. Tarnowo Podgórne
5. Rewal
6. Suchy Las
7. Ożarowice
8. Mielno
9. Krokowa
10. Lesznowola

Gminy miejsko-wiejskie
1. Dziwnów
2. Polkowice
3. Stryków
4. Kórnik
5. Ożarów Mazowiecki
6. Niepołomice
7. Błonie
8. Zbąszynek
9. Goleniów
10. Solec Kujawski

Gminy miejskie
1. Karpacz
2. Biłgoraj
3. Sucha Beskidzka
4. Bieruń
5. Limanowa
6. Pruszcz Gdański
7. Lubawa
8. Nowy Dwór Mazowiecki
9. Złotów
10. Żywiec

Miasta na prawach powiatu
1. Gliwice
2. Olsztyn
3. m. st. Warszawa
4. Krosno
5. Rzeszów
6. Poznań
7. Katowice
8. Wrocław
9. Sopot
10. Szczecin

dap/Serwis Samorządowy PAP


 
Opublikowano: 2016-11-14 15:22

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.