Bliżej kadencyjności. Szef sejmowej komisji samorządu chce zmienić prawo

Władza deprawuje powyżej trzech kadencji - uważa Andrzej Maciejewski, szef sejmowej komisji samorządu terytorialnego. Jego zdaniem ograniczenie kadencji wójtów i burmistrzów jest teraz prawdopodobne.

Podczas poniedziałkowego posiedzenia sejmowej komisji samorządu terytorialnego jej przewodniczący Andrzej Maciejewski nawiązał do pomysłu ograniczenia kadencji wójtów i burmistrzów. „Mówimy o dwóch kadencjach pięcioletnich, czyli dekadzie. Czy to będzie wprowadzone? Coraz bardziej wierzę, że tak" - stwierdził.

Zdaniem Maciejewskiego władza deprawuje powyżej trzech kadencji. „Nawet dwie to już za długi okres" - ocenił szef komisji.

W swoim wystąpieniu przewodniczący nawiązał też do historii odrodzonego samorządu w Polsce. „Zbliżamy się do trzeciej dekady odrodzonego samorządu. Świadomość obywateli, wiedza, rozwój mediów są niesamowite. To, nad czym się dzisiaj debatuje, nie jest zamachem na samorząd terytorialny. Jest podniesieniem poprzeczki do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego" - podkreślał Maciejewski.

„Mamy potencjał i wielką moc, a jednocześnie warto, aby lokalna władza była odpowiedzialna nie tylko za rozwój infrastruktury i dróg, ale także poprzeczka ma pójść do góry, by być czynnikiem dla sprawujących funkcję" - mówił poseł.

Pomysł ograniczenia kadencji władz samorządowych powrócił po zeszłorocznych wyborach parlamentarnych. Jeszcze w 2015 r. posłowie PiS zaproponowali, by samorządowcy mogli rządzić najwyżej przez dwie pięcioletnie kadencje z rzędu.

We wrześniu 2016 r. „Gazeta Prawna" informowała, że propozycje te wzbudziły kontrowersje wśród samorządowców, dlatego PiS nieco zmienił zdanie. Dziennik przytoczył wypowiedź posła Szymona Szynkowskiego vel Sęk, który stwierdził, że rozważana jest opcja, by wójt lub burmistrz mogli dalej kandydować, pod warunkiem że po 10 latach pełnienia urzędu udadzą się na 5-letnią przerwę".

mp/Serwis Samorządowy PAP


Opublikowano: 2016-11-15 14:37

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.