Strefa w centrum. MR: wysokość opłat za parkowanie to decyzja samorządów

Nowy rodzaj strefy płatnego parkowania w ścisłych centrach miast z opłatą nie wyższą niż trzykrotność obecnego limitu – proponuje Ministerstwo Rozwoju.

Jak poinformował w komunikacie resort rozwoju, projekt nowelizacji ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz niektórych innych ustaw nie zmienia minimalnych stawek opłat za parkowanie w strefach płatnych. Wprowadza natomiast nowy rodzaj strefy płatnego parkowania.

Chodzi o strefy w ścisłych centrach miast i centrach dzielnic dużych miast (powyżej 200 tys. mieszkańców). W tych strefach samorządy będą mogły ustalić wysokość opłaty za parkowanie w granicach trzykrotności obecnego limitu, który - jak wskazano - nie był zmieniany od 14 lat.

„Wprowadzenie nowej wysokości opłat nie będzie możliwe na terenie całego miasta i nie w każdym mieście. Samorządy otrzymają narzędzie do elastycznego zarządzania opłatami. Będą mogły pozostawić opłaty na obecnym poziomie” - czytamy w komunikacie resortu.

Jak poinformowano, dodatkowe przychody z tytułu ewentualnego podniesienia stawek będą zasilały kasy samorządów.

„Decyzja samorządu o zmianie limitu opłat za parkowanie w tych strefach może być np. skutecznym narzędziem walki ze smogiem, korkami, a także sposobem promocji ekologicznego transportu publicznego, ruchu pieszego i rowerowego w centrach” - przekonuje ministerstwo.

Projekt noweli trafił do konsultacji społecznych. Ostateczne rozwiązania mają być ich wynikiem. MR wskazało, że pozytywne opinie na temat proponowanych zmian wyrażają m.in. władze dużych miast i Związek Powiatów Polskich.

Zgodnie z ustawą o drogach publicznych rada gminy (rada miasta), tworząc strefę płatnego parkowania, ustala wysokość opłaty, która za pierwszą godzinę postoju nie może przekraczać 3 zł.

Przy ustalaniu stawek uwzględnia się narastanie opłaty przez pierwsze trzy godziny postoju. Powiększenie stawki opłaty za kolejne godziny nie może jednak przekraczać 20 proc. w stosunku do stawki za poprzednią godzinę postoju. Natomiast stawka opłaty za czwartą i kolejne godziny postoju nie może przekraczać stawki opłaty za pierwszą godzinę postoju.

kic/Serwis Samorządowy PAP

Więcej: Wzrost stawek opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania w kolejnych godzinach nie może być dowolny

Opublikowano: 2017-03-17 08:34

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.