Zadania samorządów. Samorządowcy postulują zmiany w przepisach o finansowaniu JST

„Należy zmienić przepisy o finansach samorządów, ale raczej w kierunku, który się rządowi nie spodoba” – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Samorządowcy w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP odnieśli się do propozycji premier Beaty Szydło, która wyraziła potrzebę dokonania zmian w ustawie o finansach samorządowych.

Szefowa rządu powiedziała w środę, że „trzeba zmienić ustawę o finansach samorządowych, trzeba pomyśleć, jak samorządy i czym powinny przede wszystkim zarządzać, jak powinno to wszystko być poukładane”.

Samorządowcy zgadzają się z premier, że zmiany w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego są niezbędne. „Oczekujemy zmiany ustawy o dochodach gmin, ponieważ dochody ustalone ustawą z 2003 r. są dzisiaj niewystarczające. Przede wszystkim domagamy się, aby zadania zlecone były właściwie wycenione i opłacane według kosztów jakie gminy ponoszą” – podkreślił Edward Trojanowski, zastępca sekretarza generalnego Związku Gmin Wiejskich.

W podobnym tonie wypowiedział się również Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli. „Za zadaniami zleconymi powinny iść pieniądze. Jeżeli rząd zleca samorządom zadania to musi za nie zapłacić” – przekonywał.

Na potrzebę zwiększenia finansowania zadań zleconych zwrócił także uwagę prezydent Białegostoku. „Zadania zlecone samorządowym powinny być w stu procentach finansowane przez stronę rządową. Białystok w tej chwili dokłada kilka milionów złotych do zadań zleconych, plus 150 mln zł. do edukacji” - zaznaczył Truskolaski.

Do kwestii oświaty odniósł się również Trojanowski. „Przepisy dotyczące subwencji oświatowej również wymagają zmian. Szczególnie kiedy mają funkcjonować małe szkoły, do których gminy dopłacają dużo więcej niż otrzymują subwencji – powiedział.

Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich, zwraca uwagę na znaczenie udziału PIT w dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

„Należy również dookreślić udział samorządu w podatku dochodowym od osób fizycznych. Czyli określić nie udział w podatku, tylko część, która bez redystrybucji zostaje w samorządzie. Gdyby część podatków z automatu zostawała w gminie czy powiecie to byłoby to lepiej zrozumiane, bardziej motywujące i sprawdzalne” – ocenił Frankiewicz, zaznaczając, że” raczej nie o takie zmiany chodziło pani premier”.

Szydło podkreśliła także w środę, że drogi to najważniejsze inwestycje w każdej gminie. „Zaproponujemy niedługo takie rozwiązanie, które pozwoli nam wygospodarować więcej pieniędzy właśnie z myślą o realizacji i budowie dróg lokalnych: gminnych, powiatowych, tych, które są w małych miejscowościach" - oświadczyła.

mm/Serwis Samorządowy PAP

Opublikowano: 2017-03-17 14:24

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.