Czysta hipokryzja. Czytelnicy o motywach obrony samorządności

Protesty „wiecznych” włodarzy to czysta hipokryzja. Może czas spojrzeć w lustro i posłuchać, czego oczekują rozczarowani wyborcy – pisze Zbigniew Rybak.

Jak poinformowaliśmy, samorządowcy z całej Polski wzięli udział w zorganizowanym w Warszawie Forum Samorządowym, podczas którego zaapelowali o obronę samorządności terytorialnej w kraju. W ich ocenie, zapowiadane przez rząd zmiany prawa zmierzają do ponownej centralizacji państwa i pozbawienia samorządu możliwości uczestnictwa w sprawowaniu władzy publicznej.

Zdaniem naszych czytelników apel ten uwarunkowany jest różnymi motywami. Poniżej publikujemy wybrane komentarze.

„Protesty „wiecznych” włodarzy to czysta hipokryzja. Panowie, nie pamiętacie jak kolonizowaliście administrację samorządową (…)? Dzisiaj, kiedy te same metody zastosowali wasi koledzy w polityce wobec was - protestujecie? Może czas spojrzeć w lustro i posłuchać, czego oczekują rozczarowani wami wyborcy. Ponad 60 proc. chce max dwóch kadencji” – komentuje Zbigniew Rybak.

Jak dodaje: „Znamienny jest fakt, że żadna ze stron sporu nie widzi potrzeby oddzielenia stanowisk politycznych od merytorycznych, odpolitycznienia i obiektywnego zatrudniania w administracji, ograniczenia liczby radnych i sensownego wyposażenia rad w realne kompetencje (…). Kolonizacja administracji przez polityków trwa - a właśnie to zjawisko najbardziej szkodzi państwu i wkurza obywateli”.

Samorządowiec podkreśla: „Gdyby temu gremium rzeczywiście zależało na (…) mieszkańcach gmin, to walczyliby o większe środki na realizowane ustawowe zadania, a nie walczyli o swoje zasiedziałe stołki. Nie ma to nic wspólnego z samorządnością. Dlaczego nie walczycie o to, żeby samorządy miały cokolwiek do powiedzenia np. w sprawach inwestycyjnych, aby mogli zdroworozsądkowo podejść do indywidualnych spraw obywateli, aby wójtowie (…) byli słyszalni w walce z prawniczymi absurdami”.

Czytelnik o nicku asdasdasda kwituje: „Kolesie się bronią”.

Z kolei jotka pisze: „Nie chcemy, aby było tak, że to państwo (…) ustanawia jakieś uprawnienia wspólnotom mniejszym z pominięciem ich podmiotowości. Wówczas mamy do czynienia z tyranią państwa. Ono ma dbać o to, żeby te mniejsze organizacje funkcjonowały bez przeszkód, zgodnie z potrzebami ludzi. Podmiotowo, po prostu. Polski model samorządności uwzględnia takie postulaty”.

Dziękujemy za wszystkie głosy w dyskusji. Zachęcamy do dalszego komentowania samorzad@pap.pl.

Czytaj: Forum Samorządowe: apel o obronę samorządności

Czytaj też: Forum Samorządowe. Mówią uczestnicy

dap/Serwis Samorządowy PAP

Opublikowano: 2017-03-17 15:18

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.