Karta do głosowania. PKW proponuje formę broszury

Karta do głosowania w wyborach samorządowych w 2018 r. będzie mieć formę broszury – zapowiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przewodniczący PKW sędzia Wojciech Hermeliński.

Jak podkreślił Hermeliński, PKW i wyborcy uczestniczący w konsultacjach zgodnie uznali, że karty-płachty nie zdają egzaminu. Odrzucili je również wyborcy z niepełnosprawnością ruchową i niewidomi. „Takie karty są niewygodne i nie dają gwarancji, że pozwoliłyby wyeliminować nieważne głosy w stu procentach” – zaznaczył.

Według PKW, na pierwszej stronie nowej karty miałaby znaleźć się m.in. instrukcja dla wyborcy, na drugiej – spis treści, a na kolejnych – listy kandydatów zgłoszone przez komitety wyborcze.

Przewodniczący PKW przyznał, że karta w formie broszury jest „w zasadzie propozycją ostateczną”. Komisja nie wyklucza jednak dyskusji, jeśli w trakcie konsultacji pojawią się opinie o konieczności modyfikacji obecnej propozycji. „Chodzi o to, żeby karta była jak najbardziej przejrzysta i jasna dla wyborcy” – powiedział.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj podkreśliła, że od 1 stycznia 2018 r. karty do głosowania będą zabezpieczane hologramami.

PKW zachęca wyborców do wyrażania opinii o kształcie kart do głosowania pod adresem: www.pkw.gov.pl.

Źródło: PKW
dap/Serwis Samorządowy PAP

Opublikowano: 2017-03-20 14:47

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.