Mieszkanie Plus. 30 umów inwestycyjnych jeszcze w tym półroczu

Około 30 umów inwestycyjnych chce zawrzeć w tym półroczu koordynująca pilotaż programu Mieszkanie Plus spółka BGK Nieruchomości. Jej przedstawiciele szacują, że w fazę realizacji może do końca roku wejść około 20 spośród tych inwestycji.

„W tym półroczu chcemy mieć zawartych ok. 30 umów warunkowych inwestycyjnych czy przedwstępnych” - powiedział w czwartek członek zarządu BGKN Grzegorz Muszyński.

„Myślę, że do końca roku dwie trzecie z tych 30 umów (inwestycyjnych) zamieni się w realizację” - oszacował przedstawiciel BGKN, nawiązując do umowy podpisanej tego dnia w Katowicach. Zgodnie z jej zapisami spółka sfinansuje tam budowę ok. 500 mieszkań na wynajem, które powstaną na miejskim gruncie nieopodal
zabytkowego osiedla Nikiszowiec. Partnerzy liczą, że będą mieli wykonawcę i zgodę na budowę przed końcem br.
Dotąd BGKN podpisał dwie umowy inwestycyjne - w Białej Podlaskiej i Jarocinie. W Białej Podlaskiej powstanie 186 mieszkań, a w Jarocinie - 258 lokali. Dokładną liczbę mieszkań w Katowicach określi projekt architektoniczny, który będzie częścią kontraktu realizacyjnego planowanego według formuły "projektuj i buduj".

„Wchodzimy już powoli w fazę realizacyjną. (…) Jesteśmy teraz na tym etapie, że zamieniamy listy intencyjne na konkretne umowy inwestycyjne” - wskazał Muszyński. „Chcielibyśmy mieć do końca roku w jakimś tam procesie ponad 10 tys. mieszkań" - zadeklarował.

BGKN zamierza prowadzić inwestycje przede wszystkim w formule spółek celowych. „Jedna spółka – jedna realizacja” - wyjaśnił Muszyński.

Jeżeli partnerem spółki celowej będzie samorząd (również poprzez spółkę samorządową, np. towarzystwo budownictwa społecznego), wówczas to on włoży do niej grunt, a BGKN całość finansowania - stając się większościowym właścicielem takiej spółki. W przypadku terenu obok katowickiego Nikiszowca szacunkowa wartość działki to 10 mln zł, a zaangażowanie BGKN w finansowanie inwestycji – ok. 100 mln zł.

Po zrealizowaniu inwestycji spółka samorządowa może wyjść ze spółki celowej; może też w niej pozostać na zakładaną obecnie perspektywę 25 lat. „Szukamy takiego rozwiązania, które będzie optymalne z perspektywy wysokości czynszu. Wcześniejsze wyjście samorządu oznacza pewne zwiększenie stawki czynszu. Pozostanie w spółce przez 25 lat troszeczkę nam czynsz obniża” - podkreślił Muszyński.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mm/

Opublikowano: 2017-04-14 09:53

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.