Bronią samorządów. Parlamentarny Zespół: nie ma wolności bez samorządności

Trzeba zahamować niszczenie polski samorządowej; nie ma wolności bez samorządności - podkreślali uczestnicy czwartkowego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Polskiej Samorządności.

Na konferencji prasowej po posiedzeniu zespołu prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oświadczył, że partie opozycyjne wspólnie sprzeciwiają się "rozbiorowi polski samorządowej". "Wspólnie chcemy zatrzymać recydywę PRL-u, wspólnie będziemy blokować wszystkie inicjatywy PiS zamierzające do centralizacji państwa polskiego" - oświadczył.

Szef ludowców podkreślił, że suweren ma prawo decydować, o tym, kto jest jego gospodarzem. "Suweren oczekuje, że będziemy wspierać proces decentralizacji - przekazywania jak największych kompetencji samorządom, żeby instytucje publiczne były najbliżej obywateli" - zaznaczył.

Zdaniem przewodniczącego PO Grzegorza Schetyny, PiS jako "partia centralizacji" i "decyzji jednoosobowych" chce narzucać swoją wolę samorządom. Jak oświadczył, wszystkie partie opozycyjne wsparły samorządowców "w ich walce o podmiotowe prawa, o niezależność instytucjonalną, o możliwość realizacji mandatu społecznego".

Według Schetyny ustawa ws. metropolii warszawskiej jest przykładem "narzucania systemu, który ma ograniczyć wolność samorządów". "To pierwsza próba pokazania, jaka jest twarz PiS-u i czego oczekuje od samorządów - chce zabrać im niezależność, podmiotowość, tożsamość. Z tym będziemy walczyć" - zapowiedział polityk.

Zdaniem wiceprzewodniczącej Nowoczesnej Katarzyny Lubnauer samorządy są jedną z "najlepszych części ustroju Polski". "Najważniejsze jest to, co będzie z ordynacją wyborczą. Nikt z nas nie wie, na jakim boisku i w jaką grę będzie grał w najbliższych wyborach samorządowych, nikt z nas nie wie, jakie przepisy i jakie rozwiązania zastosują rządzący" - mówiła Lubnauer.

Zasiadający w radzie Unii Metropolii Polskich prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak poinformował, że Unia ma zamiar przeprowadzić akcję informacyjną, która ma przybliżyć Polakom samorząd. Jak mówił, akcja ma być odpowiedzią na zarzuty formułowane przez niektórych polityków PiS, że samorząd jest "kliką", czy "układem". "Chcemy pokazać sprawność samorządu" - powiedział Jaśkowiak. Apelował też o koordynację działań organizacji samorządowych i partii politycznych.

Podczas posiedzenia Zespołu przyjęto dezyderat skierowany do premier Beaty Szydło, w którym sprzeciwiono się praktykom centralizacji państwa.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/

Opublikowano: 2017-04-20 16:55

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.