Przed wyborami. Szef PKW zaleca „książeczkę” wyborczą

„Karta do głosowania w formie broszury A4 jest bardziej praktyczna i wygodniejsza dla wyborcy” – ocenił przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński, podczas spotkania z mieszkańcami Piaseczna w ramach konsultacji kształtu kart wyborczych w przyszłorocznych wyborach samorządowych.

Przewodniczący PKW przyznał, że „zaletą karty wielkoformatowej może być to, że wszyscy kandydaci są jednocześnie widoczni dla wyborcy”. Zwrócił równocześnie uwagę, że jest ona nieporęczna, a w lokalach wyborczych nie ma tyle miejsca, by rozłożyć kartę i zachować warunki tajności oddawania głosu.

Według Hermelińskiego duża karta jest barierą dla osób niepełnosprawnych. „To nie jest tak, że przygotowaliśmy taką dużą kartę, by zniechęcić do płachty. Tak może wyglądać przykładowa karta, gdy w dużym okręgu wyborczym wystartuje wiele komitetów i zgłoszą one maksymalną liczbę kandydatów” – mówił.

Ponadto szef PKW zwrócił uwagę na duże rozmiary nakładki w alfabecie Braille’a dla wyborców niewidomych i niedowidzących, która musi być dopasowana do rozmiaru karty.

Z kolei koncepcja książeczki wyborczej zyskała większe poparcie wśród uczestników spotkania - samorządowców, członków obwodowych komisji wyborczych, słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz członków Młodzieżowej Rady Gminy.

W ich ocenie wielkoformatowa karta jest również nieporęczna i niepraktyczna dla obwodowych komisji. Jednocześnie mieszkańcy Piaseczna skrytykowali instrukcję do głosowania, podkreślając niejasność zapisu dotyczącego warunków oddania ważnego głosu.

Źródło: PKW

mm/

Opublikowano: 2017-05-18 15:19

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.