Kiedy wybory?. Wybory samorządowe albo razem z referendum, albo w innym terminie

Pełnomocnik prezydenta ds. referendum Paweł Mucha poinformował, że po konsultacjach, które odbędzie Andrzej Duda, zostanie wypracowany model w sprawie przeprowadzenia referendum i wyborów samorządowych; jest możliwe rozdzielenie ich terminów, jeśli będzie tego rodzaju kompromis polityczny.

Mucha spotkał się w czwartek z przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej Wojciechem Hermelińskim oraz szefową Krajowego Biura Wyborczego Beatą Tokaj.

Pełnomocnik potwierdził, że zamiarem prezydenta jest, by referendum konsultacyjne ws. konstytucji odbyło się 11 listopada 2018 r. "Data jest już w pewnym sensie, z perspektywy prezydenta, pewna" - powiedział.

Ten dzień to również wynikający z przepisów Kodeksu wyborczego termin kolejnych wyborów samorządowych. To, czy oba głosowania odbędą się tego samego dnia, zależy od przebiegu konsultacji, które prezydent będzie prowadził z premier Beatą Szydło, marszałkami Sejmu i Senatu oraz siłami politycznymi. Mają się one rozpocząć w najbliższych dniach.

Jak mówił Mucha, albo w dniu proponowanym przez prezydenta, czyli 11 listopada, będą referendum i wybory samorządowe, albo jest możliwe rozdzielenie tych głosowań - jeśli będzie tego rodzaju kompromis polityczny i tego rodzaju porozumienie. "Brane są pod uwagę zarówno uwarunkowania prawne, jak i organizacyjne" - podkreślił.

Przewodniczący PKW zapewnił, że organy wyborcze będą przygotowane. "My oczywiście ten termin akceptujemy, tym bardziej, że nie jest naszą rolą w jakikolwiek sposób odnosić się do tego terminu. Jesteśmy Państwową Komisją Wyborczą i tę decyzję szanujemy; referendum zgodnie z decyzją prezydenta odbędzie się 11 listopada - przeprowadzimy je, nie ma ku temu żadnych powodów do obaw" - zapewnił Hermeliński. Jak dodał, jeśli chodzi o wybory samorządowe, "to od parlamentu zależy, czy termin 11 listopada będzie utrzymany".

Referendum ogólnokrajowe zarządza Sejm lub prezydent za zgodą Senatu. Prezydent Duda poinformował, że zwróci się do Senatu, aby odbyło się ono 11 listopada 2018 r. Prezydent uważa, że święto stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, to najlepszy dzień na określenie niezbędnych kierunków zmian ustrojowych w naszym państwie. Zdaniem prezydenta, Polska potrzebuje nowej ustawy zasadniczej.  

Źrodło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/

Opublikowano: 2017-06-01 15:39

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.