Wybieram wybory. KBW uruchomiło platformę edukacyjną przed wyborami samorządowymi

Lokale wyborcze będą czynne od 7 - 21, urna ma być przezroczysta, a wyborca może wrzucić kartę w kopercie. KBW uruchomiło portal wiedzy przed wyborami samorządowymi.

Krajowe Biuro Wyborcze uruchomiło platformę edukacyjną www.wybieramwybory.pl z informacjami o prawie wyborczym i zadaniach rad gmin, powiatów i sejmików.

Lokale wyborcze będą czynne od 7 do 21, zgodnie z prawem urna wyborcza ma być wykonana z przezroczystego materiału. Wyborca, w celu zapewnienia tajności głosowania, może też skorzystać z uprawnienia wrzucenia karty lub kart do głosowania do urny w kopercie. Te m.in. informacje zamieszcza platforma KBW.

Portal wiedzy o prawie wyborczym KBW stworzyło przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi, aby edukować m.in. o zasadach głosowania.

Na stronie znajdują się szczegółowe informacje dla wyborcy, informacje o udogodnieniach w głosowaniu dla wyborców niepełnosprawnych, a także animowane filmy przedstawiające reguły Kodeksu wyborczego oraz zadania rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, do których wybory odbędą się w 2018 roku.

Szef Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj podkreśliła, że jednym z zadań Biura jest edukacja obywateli i temu właśnie ma służyć nowa strona internetowa. „Chcemy, by wyborca, który ma jakiekolwiek wątpliwości co do głosowania w wyborach samorządowych, mógł na tej stronie znaleźć odpowiedzi na wszystkie swoje pytania” – powiedziała.

Na stronie znajduje się także test z wiedzy o prawie wyborczym, przygotowany na podstawie pytań z Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory” dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Można w nim sprawdzić swoją wiedzę i świadomość wyborczą.

Platforma będzie systematycznie uzupełniana o informacje dotyczące pozostałych wyborów – do Parlamentu Europejskiego, do Sejmu RP i Senatu RP oraz Prezydenta RP.

Źródło: KBW
kkż/

Opublikowano: 2017-06-02 10:59

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.