Energia dla Pomorza. Powstanie koncepcja rozwoju OZE dla zachodniopomorskich samorządów

Dwadzieścia zachodniopomorskich gmin i powiatów przygotuje w ciągu najbliższych 12 miesięcy Regionalną Koncepcję Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii. Dokument będzie zawierał m.in. analizę potencjału energetycznego oraz opracowanie strategii produkcji energii z OZE w każdej z gmin.

List intencyjny w tej sprawie podpisali w czwartek w Świdwinie przedstawiciele zachodniopomorskich gmin oraz wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj. Wśród partnerów projektów znaleźli się m.in.: powiaty drawski, łobeski i świdwiński, a także gminy: Czaplinek, Kamień Pomorski oraz Złocieniec.

Jak poinformował Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski, stworzona przez gminy koncepcja „będzie zawierała m.in. analizy potencjału energetycznego poszczególnych gmin; zweryfikowane zostaną aktualne plany zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną oraz paliwa gazowe, a także zostaną opracowane indywidualne rozwiązania dla poszczególnych gmin w zakresie produkcji energii z OZE”. Zaznaczono, że dokument ten obejmuje analizę sytuacji prawnej i rynkowej oraz uwarunkowania techniczne.

Według wicemarszałka Sobieraja, „stosunkowa niska gęstość zaludnienia zmusza samorządy do poszukiwania możliwości ograniczenia m.in. kosztów związanych z wytwarzaniem i przesyłem energii elektrycznej”.
„Nie brakuje u nas wiatru i słońca, dlatego umiejętnie rozwijany sektor OZE może przyczynić się nawet do zbudowania niezależności energetycznej gminy” - zaznaczył.

W gminach, które znalazły się w projekcie, gęstość zaludnienia znacząco odbiega od średniej krajowej, co wiąże się z większymi kosztami dostępu do energii elektrycznej. Obszar objęty projektem obejmuje 3,6 tys. km kw. oraz 140 tys. osób.

Opracowanie koncepcji wpisuje się w projekt Bałtyckie Obszary Energii, w którym obok woj. zachodniopomorskiego bierze udział 10 partnerów z ośmiu krajów, w tym m.in.: Skania, Tartu, Meklemburgia Pomorze Przednie i Agencja Energetyczna Południowej Szwecji. Ich działanie polega na stworzeniu narzędzi potrzebnych do rozwiązań konfliktów prawnych i krajobrazowych blokujących rozwój OZE.

Całkowita wartość projektu to 2,7 mln euro. Wkład Pomorza Zachodniego to blisko 230 tys. euro, z czego 85 proc. stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

mm/

Opublikowano: 2017-07-14 16:25

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.