Miliony na edukację. Ruszyła budowa Centrum Kształcenia Praktycznego w Swarzędzu

Powiat poznański rozpoczyna budowę Centrum Kształcenia Praktycznego w Swarzędzu – umowę w tej sprawie podpisał w piątek starosta poznański Jan Grabkowski.

Jak poinformował starosta, całkowita wartość przedsięwzięcia to 34 mln zł, a dofinansowanie pozyskane z Unii Europejskiej wynosi 20 mln zł. „Inwestycja sprawi, że kształcenie zawodowe w powiecie zyska europejski poziom” – podkreślił.

Według niego obecne Centrum Kształcenia Praktycznego cieszy się bardzo dużą popularnością wśród młodzieży i pracodawców, którzy wysyłają tutaj pracowników w celu podniesienia kwalifikacji. „Od dłuższego czasu odczuwane były braki lokalowe, przez co z oferty centrum nie mogą skorzystać wszyscy zainteresowani” – powiedział.

Grabkowski wyjaśnił, że Centrum Kształcenia Praktycznego to pierwszy tego typu obiekt w Wielkopolsce, który będzie składał się z nowoczesnych obiektów dydaktycznych oraz części gastronomiczno-hotelowej. W budynkach zostaną urządzone laboratoria, do których trafi profesjonalne wyposażenie.

„Do istniejącego budynku szkoły dobudowany zostanie budynek dwu- i trzykondygnacyjny. Znajdzie się w nim 18 specjalistycznych pracowni do nauki zawodu oraz część hotelowo-gastronomiczna, która służyć będzie nauce zawodu na potrzeby kierunku gastronomiczno-hotelarskiego” – powiedział starosta.

W ramach projektu powstanie także budynek, w którym będzie mieścić się pracownia obsługi diagnostycznej dla samochodów oraz garaż dwustanowiskowy. W pracowni ma powstać kanał do obsługi pojazdów oraz wbudowane w posadzkę urządzenia diagnostyczne pojazdów: płyta do kontroli zbieżności, rolki hamulcowe, urządzenie do badania amortyzatorów, szarpaki. Cały obiekt będzie w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych. Projekt obejmuje także kompleksowe zagospodarowanie terenu.

Elementem przedsięwzięcia będzie również zakup sprzętu, urządzeń i pomocy dydaktycznych do praktycznej nauki zawodu.

Źródło: SP Poznań
dap/

Opublikowano: 2017-07-14 12:15

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.