Awans inspektora. Stanowisko sekretarza wymaga odpowiedniego stażu pracy

Jestem inspektorem z 20-letnim stażem pracy i wiem, że wiedza merytoryczna stanowi tylko część kwalifikacji dobrego sekretarza - pisze czytelnik.

Do redakcji Serwisu Samorządowego PAP piszą m.in. inspektorzy, którzy mimo wieloletniego doświadczenia pracy w urzędzie samorządowym, ze względu na brak doświadczenia na stanowisku kierowniczym, nie mogą wziąć udziału w naborze na stanowisko sekretarza.

Zgodnie z przepisami na stanowisku sekretarza może być zatrudniona osoba posiadająca co najmniej czteroletni staż pracy na stanowisku urzędniczym, w tym dwuletni na kierowniczym stanowisku urzędniczym.

„W małych urzędach jest to niestety nie do wykonania. Inspektor z 25-letnim stażem - pracujący na wielu stanowiskach, w tym na zastępstwo - nie ma szans na awans" - pisze jeden z czytelników. W podobnym tonie wypowiada się inny. „Kiedy inspektor nie posiada stażu pracy na stanowisku kierowniczym, nie może formalnie startować w konkursie, ale zastępować sekretarza podczas jego nieobecności może" - zauważa samorządowiec.

Jednak w komentarzach pojawiły się również głosy wskazujące na racjonalny aspekt przepisów. „Jestem inspektorem z 20-letnim stażem pracy i ze swojego doświadczenia wiem, że wiedza merytoryczna, którą posiadam, stanowi tylko część kwalifikacji niezbędnych do tego aby móc być dobrym sekretarzem” – przekonuje jeden z inspektorów.

Zwraca uwagę, że praca sekretarza to kierowanie pracą całego urzędu, gdzie trzeba wykazać się umiejętnością pracy z ludźmi. „Braku tej umiejętności nie nadrobimy bardzo dobrą znajomością prawa i procedur. Bardzo dobrze przygotowany merytorycznie inspektor z uwagi na brak kwalifikacji w zakresie kierowania zespołami ludzkimi, może okazać się katastrofą” – pisze czytelnik.

Dodaje, że takim sytuacjom ma właśnie przeciwdziałać wymóg wykazania się dwuletnim stażem na pracy na kierowniczym stanowisku.

kic/Opublikowano: 2017-08-07 15:59

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.