Legnica: Najlepszy w mieście

Łukasz Palkowski, reżyser kinowego hitu „Bogowie”, zakończył produkcję swego najnowszego filmu pt. „Najlepszy”. Blisko 80 proc. zdjęć powstało w legnickich plenerach, obiektach i wnętrzach jesienią 2016 i wiosną 2017 roku (37 dni), a bohater filmu związany jest z Legnicą.

„Najlepszy” został zakwalifikowany do Konkursu Głównego na 42. Festiwalu Filmowym w Gdyni, a do kin trafi 17 listopada. Obraz powstawał pod roboczym tytułem „Double Ironman”.

„Wierzę, że film będzie sukcesem i cieszę się, że Legnica kolejny raz trafi na polskie i zagraniczne ekrany kin” mówił, żegnając się w maju z ekipą, prezydent Tadeusz Krzakowski.

„Miasto ma świetne aspekty wizualne, a jego klimat, światło, plenery i architektura zauroczyły nas. Musieliśmy jednak przeprowadzać pewne postarzające retusze przestrzeni, bo Legnica bardzo się zmieniła od lat 80., w których toczy się akcja filmu” mówił autor zdjęć, Piotr Sobociński Junior

Film opowiada historię związanego z Legnicą mistrza świata w triathlonie. Podobnie jak „Bogowie” (również w reżyserii Łukasza Palkowskiego) jest oparty na prawdziwych wydarzeniach.

Inspiracją dla twórców stało się życie Jerzego Górskiego – triathlonowego mistrza świata na dystansie Double Ironman w Huntsville (Alabama) w 1989 roku z czasem 24h:47min:46sek. Droga Górskiego do międzynarodowych sukcesów prowadziła przez narkotyki, więzienia oraz szpitale i zakończyła się imponującym zwycięstwem nad samym sobą. Ten rekord nie byłby jednak możliwy, gdyby w jego życiu nie pojawiły się dwie kobiety. Jedną stracił. Druga stała się inspiracją, aby zawalczył o swoje życie.

Na ekranie w doborowej obsadzie zobaczymy m.in.: Jakuba Gierszała (główna postać), Janusza Gajosa, Magdalenę Cielecką, Arkadiusza Jakubika, Tomasza Kota, Mateusza Kościukiewicza, Adama Woronowicza, Artura Żmijewskiego, Annę Próchniak, Kamilę Kamińską i Szymona Warszawskiego.

Opublikowano: 2017-08-11 13:31

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.