Kres „kopciuchów”. Kotły węglowe będące źródłem niskiej emisji znikną z obrotu handlowego

W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 października 2017, dotyczą kotłów od 0 do 500 kW, czyli tych używanych w gospodarstwach domowych oraz małych i średnich zakładach.

Nowe prawo nakłada na wprowadzających do obrotu kotły stosowanie wymagań konstrukcyjnych mających wpływ na poziom emisji tlenku węgla, organicznych związków gazowych oraz pyłu, jak również zakaz stosowania rusztu awaryjnego.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Zgodnie z rozporządzeniem, kotły wyprodukowane przed 1 października 2017 r. będzie można wprowadzić do obrotu i do użytkowania do końca czerwca 2018. Ma to pozwolić na sprzedaż i instalację kotłów, które zostały wyprodukowane jeszcze przed wejściem w życie tej regulacji.

Jak podkreśla Ministerstwo Rozwoju, to pierwsze z działań realizowanych w ramach programu Czyste Powietrze zarekomendowanego przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów w pierwszym kwartale tego roku. Celem programu jest aktywne przeciwdziałanie szkodliwym dla zdrowia i życia ludzi stężeniom substancji w powietrzu (przede wszystkim PM2.5 i PM10).

Źródło: Ministerstwo Rozwoju
jma/

Opublikowano: 2017-09-06 15:22

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.