Pionierski Rybnik. Miasto inwestuje w parking wielopoziomowy

Rybnik jako jedno z pierwszych niedużych miast w Polsce wybuduje gminny parking wielopoziomowy. Inwestycja już ruszyła.

Do niedawna na budowę wielopoziomowych parkingów porywały się w naszym kraju tylko samorządy największych miast. Teraz zaczyna się to zmieniać. W Rybniku już wybrano wykonawcę projektu i budowy takiego parkingu, który jest częścią większego projektu pod nazwą „Rzeczna”, zakładającego zagospodarowanie kwartału ulic w ścisłym centrum miasta.

Rybnicki parking będzie miał 5 poziomów i 460 miejsc postojowych. Jego projekt i budowa pochłonie 19,4 mln zł i potrwa 400 dni. Na parterze będą mogły w przyszłości powstać punkty usługowe. Obiekt powstanie na miejscu istniejącego dziś placu parkingowego.

„Taki parking jest w mieście potrzebny” – przekonuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera. „Po jego wybudowaniu będziemy mogli na znacznie mniejszej przestrzeni zaparkować taką samą liczbę samochodów, a nawet nieco zwiększyć zyski z tego terenu. Jednocześnie pojawi się możliwość zagospodarowania atrakcyjnej przestrzeni w centrum miasta, pełniącej dziś funkcję niezbyt efektownego placu parkingowego. Projekt parkingu jest też częścią programu mobilności miejskiej który wiąże trzy elementy: miejsca parkingowe, komunikację miejską i ścieżki rowerowe. To wszystko musi zadziałać wspólnie””.

Przygotowany przez miasto „Projekt Rzeczna”, którego częścią jest budowa parkingu wielopoziomowego, obejmuje również powstanie budynków mieszkalno-usługowych i Rybnickiego Centrum Edukacji Artystycznej z salami wystawienniczymi oraz stworzenie nowego układu komunikacyjnego.
Władze miasta starają się o współfinansowanie tej inwestycji ze źródeł zewnętrznych.

jmk/

Źródło: UM Rybnik

Opublikowano: 2017-09-12 10:28

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.