Klimat na samorząd. Sesja Narodów Zjednoczonych w sprawie zwalczania pustynnienia

Samorządy odgrywają kluczową rolę w przeciwdziałaniu degradacji gleb, osiągnięciu neutralności klimatycznej oraz adaptacji do zmian klimat - powiedział we wtorek w Chinach wiceminister środowiska Paweł Sałek

W Chinach odbywa się 13. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zwalczania pustynnienia. Dyskusje dotyczą przeciwdziałania pustynnieniu w krajach dotkniętych poważnymi suszami, zwłaszcza w Afryce.

W spotkaniu ministrów bierze udział pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej wiceminister środowiska Paweł Sałek, który przewodniczył specjalnej sesji poświęconej roli samorządów w rozwiązywaniu problemów związanych z degradacją ziemi.

„Szczególnie ważne jest podejmowanie wspólnych działań w zakresie przeciwdziałania degradacji gleb, osiągnięcia neutralności klimatycznej oraz adaptacji do zmian klimatu. Kluczową rolę w tym procesie odgrywają samorządy, które na swoim poziomie realizują konkretne działania” – powiedział wiceminister, cytowany w komunikacie resortu środowiska.

Sałek podkreślił, że w Polsce przykładem takich działań jest projekt „Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców”. Celem tego przedsięwzięcia, koordynowanego przez Ministerstwo Środowiska, jest ocena wrażliwości na zmiany klimatu 44 największych polskich miast i zaplanowanie działań adaptacyjnych, adekwatnych do zidentyfikowanych zagrożeń.

Wiceminister zwrócił także uwagę na opracowywaną w Polsce koncepcję leśnych gospodarstw węglowych. Projekt ten polega m.in. na zwiększaniu lesistości, co przyczynia się do wzrostu udziału pochłaniania CO2 przez lasy i przeciwdziałania negatywnym skutkom zmian klimatu, w tym suszy. Ponadto, dwutlenek węgla pochłaniany przez gleby zapobiega ich degradacji, a tym samym przyczynia się do zwiększenia różnorodności biologicznej na danym obszarze.

Jak poinformował resort środowiska, podczas pobytu w Chinach Paweł Sałek spotkał się także ze specjalnym reprezentantem chińskiego rządu ds. zmian klimatu Zhenhua Xie. Tematem rozmów była polityka klimatyczna, a zwłaszcza oczekiwania wobec konferencji klimatycznych: tegorocznej COP23 w Bonn oraz przyszłorocznej COP24 w Katowicach.

„Ministrowie zgodnie stwierdzili, że najważniejszymi wyzwaniami wobec COP24, któremu Polska będzie przewodniczyć, jest przyjęcie zasad wdrażających porozumienie paryskie. Minister Xie zaoferował współpracę i pomoc w osiągnięciu tego celu” – podkreślono w komunikacie resortu.

Podczas zeszłorocznego szczytu klimatycznego COP22, który odbył się w Marrakeszu (Maroko), władze samorządowe z różnych części świata przyjęły deklarację ws. działania na rzecz klimatu. Oficjalna prezentacja dokumentu odbyła się na Szczycie Klimatycznym Przywódców Lokalnych i Regionalnych, zorganizowanym przez Komitet Regionów UE.

Zaapelowano wtedy, aby zaangażować samorządy w przygotowanie i wykonanie planu ograniczenia zmiany klimatu; podkreślono, że osiągnięcie realnych wyników wymaga odpowiednich instrumentów finansowych.

Porozumienie klimatyczne z Paryża zakłada ograniczenie globalnego wzrostu średniej temperatury do poziomu "znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza" w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej.

kic/

Opublikowano: 2017-09-12 09:20

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.