Sposób na smog. MR zapowiada dopłaty na zakup paliwa i wymianę kotłów grzewczych

„Pieniądze z eliminacji torebek foliowych zostaną przeznaczone na poprawę jakości powietrza w Polsce” – poinformował minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Wicepremier zapowiedział wprowadzenie dopłat dla mieszkańców, których nie stać na wymianę kotłów i kupienie paliwa dobrej jakości.

Podczas konferencji „Jak rozwiązać problem smogu" Mateusz Morawiecki podkreślił, że działania związane z poprawą jakości powietrza powinny być wspólną pracą rządu samorządu i organizacji pozarządowych.

Poinformował, że w najbliższych latach rząd przeznaczy kilkaset milionów złotych na zmniejszenie ubóstwa energetycznego i dystansu do najwyżej rozwiniętych krajów z punktu widzenia jakości powietrza.

Wicepremier przypomniał, że jest już rozporządzenie dotyczące jakości kotłów. Zapowiedział, że „kopciuchy" zatruwające powietrze w wielu miejscach Polski zostaną wyeliminowane dzięki regulacjom.

Na rozporządzenie resortu rozwoju zwrócił uwagę również Andrzej Guła prezes Polskiego Alarmu Smogowego. „Na rozporządzenie Ministerstwa Rozwoju, wprowadzone w zeszłym tygodniu, czekały samorządy. Ta regulacja jest niezbędna. To rozporządzenie niewiele jednak zmieni jeśli nie będą przyjęte kolejne regulacje”- zaznaczył.

Guła podkreślił, że potrzebna jest w szczególności ustawa regulująca normy jakości węgla spalane w gospodarstwach domowych. Przypomniał, że w przypadku norm jakości paliw trafiających do gospodarstw domowych nie ma praktycznie żadnych kontroli.

Morawiecki zwrócił też uwagę, że zanieczyszczenie powietrza powodowane jest również przez transport. Zaznaczył, że aby zmniejszyć emisję spalin z tytułu transportu i poprawić jakość powietrza rząd stawia na elektromobilność. Poinformował, że podpisano już pierwsze umowy z samorządami w zakresie rozwoju elektromobilności. „Zgodziliśmy się na subsydiowaną z rządu zmianę części floty autobusowej na autobusy elektryczne. Około 10 proc. autobusów będzie w ciągu najbliższych lat +zeroemisyjne+” – zapowiedział.

Prezes Polskiego Alarmu Smogowego podał, że co roku z powodu zanieczyszczenia środowiska umiera w Polsce przedwcześnie 40 tys. osób. Według niego Polska od wielu lat pozostaje purpurową wyspą na mapie Europy. „70 proc. polskich domów jest opalanych przestarzałymi, wysokoemisyjnymi kotłami na paliwa stałe. To jest źródło smogu. Ten problem za miesiąc do nas powróci” – podkreślił.

Guła zaapelował o większą determinację rządu w walce o czyste powietrze, o lepszą koordynacje działań rządu w tym zakresie, ale przede wszystkim o inwestycje w czyste powietrze. „Ta inwestycja bardzo szybko nam się zwróci” – dodał.

W ubiegłym tygodniu Sejm zdecydował, że od nowego roku wydawane w sklepach jednorazowe torby foliowe nie będą bezpłatne. Zgodnie z przepisami maksymalnie będą mogły one kosztować złotówkę. Resort środowiska zapowiedział jednak, że w rozporządzeniu do ustawy zaproponuje cenę 20 groszy.

mm/ woj/

Opublikowano: 2017-09-18 12:59

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.